https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_83099ba9ef8470d12301d4726_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) təşəbbüsü ilə 17 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycanın innovasiya ekosistemində ən mühüm hadisələrdən biri olan “IDDA Awards” müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Tədbirdə innovasiya ekosisteminin 200-ə yaxın oyunçusu ilə yanaşı, startaplar, böyük şirkətlərin və müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Bu il müsabiqəyə 8 fərqli nominasiya üzrə ümumilikdə 162 müraciət daxil olub. Onlardan 119 müraciət ictimai səsvermə mərhələsinə keçib və sonda hər nominasiya üzrə 5 finalçı münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, “IDDA Awards” Azərbaycanda innovasiyaların təşviqinə, startaplar tərəfindən yaradılan qabaqcıl texnoloji həllərin tanıdılmasına və innovativ layihələrin həm dövlət, həm də özəl sektorda tətbiqinin stimullaşdırılmasına xidmət edən mühüm platformadır. Müsabiqə iştirak edən və xüsusilə də qalib olan layihələr üçün ekosistemdə tanınmaqla yanaşı, şəbəkələşmə və yeni tərəfdaşlıqların qurulması baxımından geniş imkanlar yaranır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_83099ba9ef8470d12301d4726_o.jpg
Launched by the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), the “IDDA Awards” ceremony—one of the most prominent events in Azerbaijan’s innovation ecosystem—was held on December 17, 2025. The event brought together nearly 200 stakeholders, including startups, representatives of leading companies, and various government institutions.
This year, a total of 162 applications were submitted to the competition across eight different categories. Of these, 119 applications advanced to the public voting stage, and ultimately, five finalists in each category were evaluated by the jury.
It should be noted that the “IDDA Awards” serves as a key platform in Azerbaijan for promoting innovation, showcasing cutting-edge technological solutions developed by startups, and encouraging the implementation of innovative projects in both the public and private sectors. The competition provides participating projects, especially the winners, with valuable opportunities to gain recognition within the ecosystem, expand their networks, and forge new partnerships.