https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_83099ba9ef8470d12301d4726_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) təşəbbüsü ilə 17 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycanın innovasiya ekosistemində ən mühüm hadisələrdən biri olan “IDDA Awards” müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Tədbirdə innovasiya ekosisteminin 200-ə yaxın oyunçusu ilə yanaşı, startaplar, böyük şirkətlərin və müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Bu il müsabiqəyə 8 fərqli nominasiya üzrə ümumilikdə 162 müraciət daxil olub. Onlardan 119 müraciət ictimai səsvermə mərhələsinə keçib və sonda hər nominasiya üzrə 5 finalçı münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, “IDDA Awards” Azərbaycanda innovasiyaların təşviqinə, startaplar tərəfindən yaradılan qabaqcıl texnoloji həllərin tanıdılmasına və innovativ layihələrin həm dövlət, həm də özəl sektorda tətbiqinin stimullaşdırılmasına xidmət edən mühüm platformadır. Müsabiqə iştirak edən və xüsusilə də qalib olan layihələr üçün ekosistemdə tanınmaqla yanaşı, şəbəkələşmə və yeni tərəfdaşlıqların qurulması baxımından geniş imkanlar yaranır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_83099ba9ef8470d12301d4726_o.jpg
По инициативе Агентства инноваций и цифрового развития (İRİA) 17 декабря 2025 года состоялась церемония награждения победителей конкурса IDDA Awards, одного из важнейших событий в инновационной экосистеме Азербайджана. В мероприятии приняли участие около 200 представителей инновационной экосистемы, а также стартапы, представители крупных компаний и различных государственных учреждений.
В этом году на конкурс поступили заявки от 162 человек по восьми номинациям. Из них 119 заявок прошли в стадию общественного голосования, и в конечном итоге жюри оценило 5 финалистов в каждой номинации.
Отметим, что IDDA Awards — важная платформа, которая способствует развитию инноваций в Азербайджане, популяризации передовых технологических решений, разработанных стартапами, и стимулированию реализации инновационных проектов как в государственном, так и в частном секторах. Для проектов, участвующих в конкурсе, и особенно для победителей, открываются широкие возможности для нетворкинга и построения новых партнерских отношений, а также для признания в экосистеме.