https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_66b369fa74bcf422dfa8a885c_o.jpg
Birbank-ın təşəbbüskarlığı və texnoloji dəstəyi ilə ölkənin ictimai nəqliyyat sistemində yeniliklərin tətbiqi davam edir. Belə ki, BakıKart-la birgə həyata keçirilən layihə çərçivəsində artıq vətəndaşlar Bakı Metropoliteni ilə yanaşı, şəhərdaxili marşrut avtobuslarında da gediş haqqını istənilən yerli banka məxsus təmassız ödənişi dəstəkləyən (NFC) bank kartları ilə ödəyə biləcəklər.
Yenilik ilk olaraq 500 nömrəli marşrut xəttində aktivləşdirilib və hazırda sistem real istismar şəraitində sınaqdan keçirilir. Test mərhələsinin ardından təməssız (NFC) ödənişləri ən qısa zamanda mərhələli şəkildə digər “BakuBus” marşrut xətlərinə də tətbiq ediləcək. Bu texnologiyanın digər daşıyıcı operatorlar üzrə də genişləndirilməsi planlaşdırılır.
Yenilik təkcə Kapital Bank müştərilərini deyil, bütün bank sektorunu əhatə edir və digər bankların müştəriləri üçün də təmassız ödəniş imkanı yaradır. Həmçinin, yeni sistem “Apple Pay”, “Google Pay” ödəniş sistemləri ilə yanaşı, “Birbank”, “BakıKart” və “m10” ödənişlərini dəstəkləməyə davam edir. Bu isə müştərilərə seçim azadlığı və rahatlıq təqdim edir.
Xatırladaq ki, Birbank və BakıKart-ın birgə əməkdaşlığı ilə daha öncə də ictimai nəqliyyatda vətəndaşlar üçün QR ödəniş imkanı yaradılıb. Sistemin tətbiqi nəticəsində Birbank mobil tətbiqində yaradılan QR bilet vasitəsilə paytaxt Bakı və Abşeron ərazisində metro və avtobuslardan istifadə edən sərnişinlər gediş haqlarını fiziki kart olmadan asanlıqla ödəyə bilirlər. Həmçinin, ötən aydan etibarən şəhər sakinləri metro gedişlərini istənilən yerli banka məxsus təmassız ödənişi dəstəkləyən (NFC) bank kartları ilə həyata keçirirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_66b369fa74bcf422dfa8a885c_o.jpg
По инициативе и при технологической поддержке Birbank внедрение инновационных решений в системе общественного транспорта страны продолжается. В рамках проекта, реализуемого совместно с BakıKart, граждане теперь могут оплачивать проезд не только в Бакинском метрополитене, но и на городских маршрутных автобусах с помощью бесконтактных (NFC) банковских карт любых местных банков.
Нововведение впервые активировано на маршрутной линии №500 и в настоящее время проходит тестирование в условиях реальной эксплуатации. По завершении тестового этапа бесконтактные (NFC) платежи в кратчайшие сроки будут поэтапно внедрены и на других маршрутах BakuBus. В дальнейшем планируется расширение данной технологии и на других операторов перевозок.
Инициатива охватывает не только клиентов Kapital Bank, но и весь банковский сектор, предоставляя возможность бесконтактной оплаты проезда также клиентам других банков. При этом новая система продолжает поддерживать платежи через Apple Pay и Google Pay, а также через Birbank, BakıKart и m10, обеспечивая пассажирам свободу выбора и дополнительное удобство.
Напомним, что в рамках сотрудничества Birbank и BakıKart ранее уже была внедрена возможность оплаты проезда с использованием QR-кода. Благодаря этому пассажиры, пользующиеся метро и автобусами в Баку и на территории Абшерона, могут оплачивать проезд посредством QR-билета, сформированного в мобильном приложении Birbank, без необходимости использования физической карты. Кроме того, начиная с прошлого месяца жители города также оплачивают проезд в метрополитене с помощью бесконтактных (NFC) банковских карт любых местных банков.