https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_66b369fa74bcf422dfa8a885c_o.jpg
Birbank-ın təşəbbüskarlığı və texnoloji dəstəyi ilə ölkənin ictimai nəqliyyat sistemində yeniliklərin tətbiqi davam edir. Belə ki, BakıKart-la birgə həyata keçirilən layihə çərçivəsində artıq vətəndaşlar Bakı Metropoliteni ilə yanaşı, şəhərdaxili marşrut avtobuslarında da gediş haqqını istənilən yerli banka məxsus təmassız ödənişi dəstəkləyən (NFC) bank kartları ilə ödəyə biləcəklər.
Yenilik ilk olaraq 500 nömrəli marşrut xəttində aktivləşdirilib və hazırda sistem real istismar şəraitində sınaqdan keçirilir. Test mərhələsinin ardından təməssız (NFC) ödənişləri ən qısa zamanda mərhələli şəkildə digər “BakuBus” marşrut xətlərinə də tətbiq ediləcək. Bu texnologiyanın digər daşıyıcı operatorlar üzrə də genişləndirilməsi planlaşdırılır.
Yenilik təkcə Kapital Bank müştərilərini deyil, bütün bank sektorunu əhatə edir və digər bankların müştəriləri üçün də təmassız ödəniş imkanı yaradır. Həmçinin, yeni sistem “Apple Pay”, “Google Pay” ödəniş sistemləri ilə yanaşı, “Birbank”, “BakıKart” və “m10” ödənişlərini dəstəkləməyə davam edir. Bu isə müştərilərə seçim azadlığı və rahatlıq təqdim edir.
Xatırladaq ki, Birbank və BakıKart-ın birgə əməkdaşlığı ilə daha öncə də ictimai nəqliyyatda vətəndaşlar üçün QR ödəniş imkanı yaradılıb. Sistemin tətbiqi nəticəsində Birbank mobil tətbiqində yaradılan QR bilet vasitəsilə paytaxt Bakı və Abşeron ərazisində metro və avtobuslardan istifadə edən sərnişinlər gediş haqlarını fiziki kart olmadan asanlıqla ödəyə bilirlər. Həmçinin, ötən aydan etibarən şəhər sakinləri metro gedişlərini istənilən yerli banka məxsus təmassız ödənişi dəstəkləyən (NFC) bank kartları ilə həyata keçirirlər.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_66b369fa74bcf422dfa8a885c_o.jpg
The introduction of innovative solutions in the country’s public transport system continues at the initiative and with the technological support of Birbank. As part of a project implemented jointly with BakıKart, passengers can now pay fares not only in the Baku Metro but also on city bus routes using contactless (NFC-enabled) bank cards issued by any local bank.
The new service has been launched initially on bus No. 500 and is currently being tested under real operating conditions. Following the completion of the pilot phase, contactless (NFC) payments will be gradually rolled out across other BakuBus routes in the near future. Further expansion of this technology to other transport operators is also planned.
The initiative is not limited to Kapital Bank customers and covers the entire banking sector, enabling contactless fare payments for customers of other banks as well. In addition, the new system continues to support payments via Apple Pay and Google Pay, as well as through Birbank, BakıKart and m10, offering passengers greater freedom of choice and convenience.
As part of the cooperation between Birbank and BakıKart, QR-code fare payments were previously introduced in public transport. As a result, passengers using metro and bus services in Baku and the Absheron region can pay their fares via a QR ticket generated in the Birbank mobile application, without the need for a physical card. Moreover, since last month, city residents have also been able to pay metro fares using contactless (NFC-enabled) bank cards issued by any local bank.