https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_484035009d110f5ff30ff8de6_o.jpg
9 dekabr 2025-ci il tarixində Bakı Fond Birjasının (BFB) İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilov ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatasının (USACC) İcraçı direktoru Natiq Baxışov ilə görüş keçirib. Görüş zamanı BFB-nin USACC-yə üzv qəbul edilməsi rəsmiləşdirilib və tərəflər 2026-cı il üçün əməkdaşlıq strategiyasını müzakirə ediblər.
Görüşdə BFB və USACC rəhbərliyi qarşılıqlı investisiya axınlarının inkişafı və Azərbaycan ilə ABŞ arasında kapital bazarı sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər. Tərəflər 2026-cı ildə müxtəlif sahələri əhatə edəcək layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparıblar.
BFB tərəfindən ABŞ-da fəaliyyət göstərən kapital bazarı iştirakçıları ilə əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və qarşılıqlı investisiyalar üçün əlverişli şəraitin yaradılması prioritet istiqamət kimi vurğulanıb.
Görüş zamanı BFB-nin İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilov vurğulayıb: “USACC -yə üzvlüyümüz bizim üçün ABŞ bazarı ilə potensial əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılmasında böyük dəstək verəcəkdir. Bakı Fond Birjası həm kapital bazarı iştirakçıları, peşəkar investisiya xidmətləri təminatçıları və bankları, həm də investisiya texnologiya vendorları ilə qarşılıqlı əlaqələrin və əməkdaşlıqların qurulmasında maraqlıdır”.
“Bakı Fond Birjasını USACC-nin üzvləri sırasında görmək bizim üçün böyük məmnuniyyət doğurur. Kapital bazarı sahəsində əməkdaşlıq ABŞ və Azərbaycan arasında biznes əlaqələrinin dərinləşdirilməsində əhəmiyyətli rol oynayır. USACC olaraq biz maliyyə sektorunda ikitərəfli əlaqələrin inkişafına töhfə verməyə və BFB ilə birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dəstək verməyə hazırıq,” — Natig Baxışov, USACC İcraçı Direktoru.
Tərəflər 2026-cı il üçün əməkdaşlıq strategiyasının hazırlanması və konkret layihələrin müəyyənləşdirilməsi üzərində işləməyə razılıq veriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_484035009d110f5ff30ff8de6_o.jpg
On 9 December 2025, Ruslan Khalilov, CEO of the Baku Stock Exchange (BSE), met with Natig Bakhishov, Executive Director of the US-Azerbaijan Chamber of Commerce (USACC). During the meeting, BSE’s membership in the USACC was formalized, and the parties discussed their cooperation strategy for 2026.
During the meeting, the leaders of BSE and USACC exchanged views on strengthening mutual investment flows and expanding cooperation between Azerbaijan and the United States in the field of capital markets. The parties also discussed the implementation of projects across various sectors in 2026.
BSE emphasized that strengthening collaboration with capital market participants operating in the United States and creating favorable conditions for mutual investments are among its key priorities.
During the meeting, Ruslan Khalilov, CEO of BSE, noted:
“USACC membership will provide strong support in exploring potential cooperation opportunities with the U.S. market. The Baku Stock Exchange is committed to building partnerships and fostering collaboration with capital market participants, professional investment service providers, banks, as well as investment technology vendors.”
“We are pleased to welcome the Baku Stock Exchange as a member of USACC. Cooperation in the field of capital markets plays an important role in deepening business ties between the United States and Azerbaijan. As USACC, we stand ready to contribute to the development of bilateral relations in the financial sector and support joint initiatives with the BSE,” stated Natig Bakhishov, Executive Director of USACC.
The parties agreed to work on preparing the cooperation strategy for 2026 and identifying specific joint projects.