https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_72584f0520811d8b3ed28745b_o.jpg
Belə ki, UNEC-də Özbəkistan Respublikasının orta məktəb müəllimləri üçün xüsusi hazırlanmış intensiv təlim proqramı təşkil edilib. Proqramın əsas məqsədi Rəqəmsal UNEC təcrübəsini, müasir tədris modellərini və innovativ pedaqoji yanaşmaları özbəkistanlı müəllimlərə təqdim etmək olub.
Proqramın ilk günündə UNEC-ə səfər edən 26 nəfərlik nümayəndə heyəti universitetin infrastrukturu, rəqəmsal ekosistemi və təhsil mühiti ilə yaxından tanış olub. Sonra məlumatlandırma və şəbəkələşmə sessiyasında qonaqlara Rəqəmsal UNEC-in beynəlxalq nailiyyətləri, təhsil üstünlükləri, bilik və bacarıq əsaslı yanaşmaları, həmçinin xarici tələbələr üçün yaradılan imkanlar barədə geniş təqdimat edilib.
Beş gün davam edən intensiv proqram şərçivəsində UNEC-in Təhsil və Təlimin Mükəmməlliyi şöbəsinin müdiri Sənubər Səfiyeva və şöbənin əməkdaşları tərəfindən təlimlər təşkil olunub. Təlimlər müasir tədris metodları, beynəlxalq təhsil təcrübələri, rəqəmsal alətlərdən istifadə, süni intellektin dərs prosesinə inteqrasiyası, aktiv öyrənmə modelləri, müəllim liderliyi və sinif idarəetməsi kimi mövzular əhatə edib. Eyni zamanda interaktiv müzakirələr, real situasiyaların təhlili, praktiki tapşırıqlar və qrup işləri ilə zənginləşdirilib. Qonaqlar həmçinin geniş şəbəkələşmə imkanlarından yararlanıblar.
Proqramın son günündə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov özbəkistanlı müəllimlərlə görüşərək universitetin beynəlxalq əməkdaşlıq siyasəti barədə məlumat verib. Rektor UNEC-in qabaqcıl pedaqoji yanaşmalarının paylaşılmasının regional müəllimlərin inkişafına mühüm dəstək olduğunu vurğulayıb, bu kimi təşəbbüslərin təhsil sahəsində tərəfdaşlığı daha da gücləndirdiyini qeyd edib.
Özbəkistanlı müəllimlər UNEC-də təşkil olunan təlim proqramını yüksək qiymətləndirərək göstərilən diqqət və peşəkar dəstəyə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_72584f0520811d8b3ed28745b_o.jpg
Таким образом, для учителей средних школ Республики Узбекистан была организована специально разработанная интенсивная программа обучения. Главная цель программы заключалась в ознакомлении узбекских учителей с опытом работы с цифровой системой UNEC, современными моделями преподавания и инновационными педагогическими подходами.
В первый день программы делегация из 26 человек посетившая UNEC, ознакомилась с инфраструктурой университета, цифровой экосистемой и образовательной средой. Затем, в ходе информационной и нетворкинговой сессии гостям была представлена подробная презентация о международных достижениях Цифровой UNEC, преимуществах в сфере образования, подходах, основанных на знаниях и навыках, а также о возможностях, созданных для иностранных студентов.
В рамках пятидневной интенсивной программы тренинги были организованы руководителем отдела совершенствования качества образования и обучения UNEC Санубар Сафиевой и сотрудниками отдела. В рамках тренингов рассматривались такие темы, как современные методы обучения, международная образовательная практика, использование цифровых инструментов, интеграция искусственного интеллекта в учебный процесс, модели активного обучения, лидерство учителей и управление классом. В то же время, программа была обогащена интерактивными дискуссиями, анализом реальных ситуаций, практическими заданиями и групповой работой. Гости также воспользовались широкими возможностями сетевизации.
В последний день программы ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов встретился с узбекскими учителями и предоставил информацию о политике международного сотрудничества университета. Ректор подчеркнул, что распространение передовых педагогических подходов UNEC является важной поддержкой в развитии региональных учителей, отметив, что подобные инициативы еще больше укрепляют партнерские отношения в сфере образования.
Учителя Узбекистана высоко оценив программу обучения, организованную в UNEC, выразили благодарность администрации университета за внимание и профессиональную поддержку.