https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ee7160d8561b393d89bd09932_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev ABŞ-yə səfər çərçivəsində “NVIDIA” şirkətinin qlobal süni intellekt təşəbbüsləri üzrə vitse-prezidenti Kalista Redmond ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və “NVIDIA” arasında əməkdaşlıq çərçivəsində suveren milli süni intellekt platformalarının qurulması və yüksək hesablama gücünə əsaslanan dövlət xidmətlərinin modernizasiyası üzrə imkanlar müzakirə olunub.
Həmçinin suveren süni intellekt ekosisteminin əsas elementləri və iştirakçıları, startapların inkişafı, süni intellekt üzrə kadr hazırlığı və “NVIDIA” texnologiyalarının strateji sahələrdə tətbiqi üzrə birgə təşəbbüslər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ee7160d8561b393d89bd09932_o.jpg
As part of his visit to the United States, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev met with Calista Redmond, Vice President for Global AI Initiatives at NVIDIA.
During the meeting, the parties discussed opportunities for cooperation between Azerbaijan and NVIDIA in the development of sovereign national AI platforms and the modernization of public services based on high-performance computing.
They also exchanged views on the key components and participants of a sovereign AI ecosystem, the development of startups, AI workforce training, and joint initiatives for the application of NVIDIA technologies in strategic sectors.