https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ee7160d8561b393d89bd09932_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev ABŞ-yə səfər çərçivəsində “NVIDIA” şirkətinin qlobal süni intellekt təşəbbüsləri üzrə vitse-prezidenti Kalista Redmond ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və “NVIDIA” arasında əməkdaşlıq çərçivəsində suveren milli süni intellekt platformalarının qurulması və yüksək hesablama gücünə əsaslanan dövlət xidmətlərinin modernizasiyası üzrə imkanlar müzakirə olunub.
Həmçinin suveren süni intellekt ekosisteminin əsas elementləri və iştirakçıları, startapların inkişafı, süni intellekt üzrə kadr hazırlığı və “NVIDIA” texnologiyalarının strateji sahələrdə tətbiqi üzrə birgə təşəbbüslər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_ee7160d8561b393d89bd09932_o.jpg
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев в рамках визита в США встретился с вице-президентом компании NVIDIA по глобальным инициативам в области искусственного интеллекта Калистой Редмонд.
В ходе встречи были обсуждены возможности в рамках сотрудничества между Азербайджаном и NVIDIA по созданию суверенных национальных платформ искусственного интеллекта и модернизации государственных услуг на основе высоких вычислительных мощностей.
Также состоялся обмен мнениями об основных элементах и участниках экосистемы суверенного искусственного интеллекта, развитии стартапов, подготовке кадров в сфере искусственного интеллекта и совместных инициативах по применению технологий NVIDIA в стратегических сферах.