AYİB Azərbaycanda gənc sahibkarlara dəstək üçün AccessBank-a 20 milyon ABŞ dolları ayırır
AYİB Azərbaycanda gənc sahibkarlara dəstək üçün AccessBank-a 20 milyon ABŞ dolları ayırır AYİB Azərbaycanda gənc sahibkarlara dəstək üçün AccessBank-a 20 milyon ABŞ dolları ayırır
Ölkədə Aİ-nin dəstəyi ilə ilk “Gənclər Biznesdə” krediti
- AYİB AccessBank-a gənclərə məxsus və gənclər tərəfindən idarə olunan Kiçik və Orta Sahibkarlıq subyektləri (KOS) üçün 20 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit ayırır
- Azərbaycanda Aİ-nin EFSD+ vasitəsilə dəstəyi ilə ilk “Gənclər Biznesdə” krediti
- Kredit gənc sahibkarları gücləndirəcək və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə töhfə verəcək
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə (KOS) fokuslanan Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan AccessBank-a 20 milyon ABŞ dollarınadək (17,1 milyon avro) kredit ayırır.
Razılaşmaya əsasən, AccessBank AYİB vəsaitlərini Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində gənclərə məxsus və gənclər tərəfindən idarə olunan KOS-lara yönəldəcək. Bu vəsait onların böyüməsi, innovasiyaların tətbiqi və ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verməsi üçün zəruri kapitalı təmin edəcək.
Bu kredit həmçinin AccessBank-a bazarın strateji əhəmiyyətli seqmentinə çıxış imkanı verəcək və Azərbaycanda gənclərə məxsus və gənclər tərəfindən idarə olunan müəssisələr üçün güclü investisiya potensialını nümayiş etdirəcək.
Avropa İttifaqı (Aİ) bu krediti Avropa Davamlı İnkişaf Fondu Plus (EFSD+) çərçivəsində təqdim etdiyi "Qonşuluqda Maliyyə İnklüzivliyi" proqramı vasitəsilə ilkin zərər riskinin qarşılanması formasında dəstəkləyir.
Kredit Azərbaycanda AYİB-in “Gənclər Biznesdə” proqramı çərçivəsində verilən ilk maliyyə dəstəyidir və ölkənin gənc sahibkarlarını dəstəkləmək istiqamətində mühüm mərhələni qeyd edir. Kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri güclü iqtisadiyyatların dayağıdır və gənclər sahibkarlığının dəstəklənməsi Azərbaycanın iqtisadiyyatını şaxələndirmək və özəl sektoru gücləndirmək baxımından həlledici əhəmiyyət daşıyır.
AYİB-in “Gənclər Biznesdə” proqramı artıq Mərkəzi Asiya, Misir, Mərakeş, Türkiyə və Qərbi Balkanlarda fəaliyyət göstərir. Proqramın məqsədi gənc sahibkarların mülkiyyətində və ya idarəçiliyində olan KOS-ların həm maliyyə, həm də qeyri-maliyyə xidmətlərinə çıxışını təmin etməkdir.
AYİB Azərbaycanda aparıcı institusional investor olaraq qalır və indiyədək ölkədə 200 layihə vasitəsilə 3,7 milyard avro investisiya yatırıb. Bankın Azərbaycan üzrə strategiyası qeyri-neft sektorunun və yerli maliyyə qurumlarının dəstəklənməsinə, həmçinin yaşıl iqtisadiyyata investisiyaların artırılmasına yönəlib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_81c3f721f801a6fe38a787425_o.jpg
- ЕБРР предоставляет AccessBank кредит в размере 20 млн долларов США для ММСП, принадлежащих и управляемых молодыми предпринимателями
- Первый кредит в рамках программы «Молодежь в бизнесе» в Азербайджане, поддержанный Европейским союзом через EFSD+
- Финансирование направлено на расширение возможностей молодых предпринимателей и диверсификацию экономики
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставляет AccessBank - одному из ведущих банков Азербайджана, специализирующемуся на обслуживании микро-, малых и средних предприятий (ММСП), кредит в размере до 20 млн долларов США (17,1 млн евро).
В рамках соглашения AccessBank направит средства ЕБРР на финансирование ММСП по всей территории Азербайджана, принадлежащих и управляемых молодыми предпринимателями. Это обеспечит доступ к необходимому капиталу для роста бизнеса, внедрения инноваций и вклада в экономическое развитие страны.
Кредит также позволит AccessBank укрепить позиции в стратегически важном сегменте рынка и продемонстрировать высокий инвестиционный потенциал предприятий, принадлежащих и управляемых молодёжью, в Азербайджане.
Европейский союз поддерживает данный кредит через Европейский фонд устойчивого развития Plus (EFSD+) в рамках программы «Финансовая инклюзивность в странах соседства», предоставляя механизм покрытия рисков первого убытка.
Это первый кредит в рамках программы ЕБРР «Молодежь в бизнесе» в Азербайджане и важная веха в поддержке нового поколения предпринимателей страны. Микро-, малые и средние предприятия являются основой устойчивых экономик, а развитие молодёжного предпринимательства играет ключевую роль в диверсификации экономики Азербайджана и укреплении частного сектора.
Программа ЕБРР «Молодежь в бизнесе» уже реализуется в странах Центральной Азии, Египте, Марокко, Турции и на Западных Балканах. Она направлена на расширение доступа ММСП, принадлежащих или управляемых молодыми предпринимателями, как к финансовым, так и к нефинансовым услугам.
ЕБРР является одним из ведущих институциональных инвесторов в Азербайджане. На сегодняшний день Банк инвестировал в страну 3,7 млрд евро в рамках более чем 200 проектов. Стратегия ЕБРР в Азербайджане сосредоточена на поддержке ненефтяного сектора, местных финансовых институтов, а также на стимулировании инвестиций в зелёную экономику.