AYİB Azərbaycanda gənc sahibkarlara dəstək üçün AccessBank-a 20 milyon ABŞ dolları ayırır
AYİB Azərbaycanda gənc sahibkarlara dəstək üçün AccessBank-a 20 milyon ABŞ dolları ayırır AYİB Azərbaycanda gənc sahibkarlara dəstək üçün AccessBank-a 20 milyon ABŞ dolları ayırır
Ölkədə Aİ-nin dəstəyi ilə ilk “Gənclər Biznesdə” krediti
- AYİB AccessBank-a gənclərə məxsus və gənclər tərəfindən idarə olunan Kiçik və Orta Sahibkarlıq subyektləri (KOS) üçün 20 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit ayırır
- Azərbaycanda Aİ-nin EFSD+ vasitəsilə dəstəyi ilə ilk “Gənclər Biznesdə” krediti
- Kredit gənc sahibkarları gücləndirəcək və iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə töhfə verəcək
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinə (KOS) fokuslanan Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan AccessBank-a 20 milyon ABŞ dollarınadək (17,1 milyon avro) kredit ayırır.
Razılaşmaya əsasən, AccessBank AYİB vəsaitlərini Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində gənclərə məxsus və gənclər tərəfindən idarə olunan KOS-lara yönəldəcək. Bu vəsait onların böyüməsi, innovasiyaların tətbiqi və ölkənin iqtisadi inkişafına töhfə verməsi üçün zəruri kapitalı təmin edəcək.
Bu kredit həmçinin AccessBank-a bazarın strateji əhəmiyyətli seqmentinə çıxış imkanı verəcək və Azərbaycanda gənclərə məxsus və gənclər tərəfindən idarə olunan müəssisələr üçün güclü investisiya potensialını nümayiş etdirəcək.
Avropa İttifaqı (Aİ) bu krediti Avropa Davamlı İnkişaf Fondu Plus (EFSD+) çərçivəsində təqdim etdiyi "Qonşuluqda Maliyyə İnklüzivliyi" proqramı vasitəsilə ilkin zərər riskinin qarşılanması formasında dəstəkləyir.
Kredit Azərbaycanda AYİB-in “Gənclər Biznesdə” proqramı çərçivəsində verilən ilk maliyyə dəstəyidir və ölkənin gənc sahibkarlarını dəstəkləmək istiqamətində mühüm mərhələni qeyd edir. Kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri güclü iqtisadiyyatların dayağıdır və gənclər sahibkarlığının dəstəklənməsi Azərbaycanın iqtisadiyyatını şaxələndirmək və özəl sektoru gücləndirmək baxımından həlledici əhəmiyyət daşıyır.
AYİB-in “Gənclər Biznesdə” proqramı artıq Mərkəzi Asiya, Misir, Mərakeş, Türkiyə və Qərbi Balkanlarda fəaliyyət göstərir. Proqramın məqsədi gənc sahibkarların mülkiyyətində və ya idarəçiliyində olan KOS-ların həm maliyyə, həm də qeyri-maliyyə xidmətlərinə çıxışını təmin etməkdir.
AYİB Azərbaycanda aparıcı institusional investor olaraq qalır və indiyədək ölkədə 200 layihə vasitəsilə 3,7 milyard avro investisiya yatırıb. Bankın Azərbaycan üzrə strategiyası qeyri-neft sektorunun və yerli maliyyə qurumlarının dəstəklənməsinə, həmçinin yaşıl iqtisadiyyata investisiyaların artırılmasına yönəlib.

EBRD provides US$ 20 million to AccessBank for loans to young entrepreneurs in Azerbaijan
EBRD provides US$ 20 million to AccessBank for loans to young entrepreneurs in Azerbaijan EBRD provides US$ 20 million to AccessBank for loans to young entrepreneurs in Azerbaijan
First Youth in Business loan in the country, supported by the EU
- EBRD provides US$20 million loan to AccessBank for youth-owned and -led MSMEs
- First Youth in Business loan in Azerbaijan, supported by the EU through the EFSD+
- Loan to empower young entrepreneurs and boost economic diversification
The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is extending a loan of up to US$20 million (€17.1 million) to AccessBank, one of the leading Azerbaijani banks focusing on micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs).
Under the agreement, AccessBank will channel EBRD funds to youth-owned and -led MSMEs across Azerbaijan, providing much-needed capital to help them grow, innovate and contribute to the country’s economic development.
The loan will also enable AccessBank to reach a strategically important segment of the market, while demonstrating the strong investment case for youth-owned and -led enterprises in Azerbaijan.
The European Union (EU) is supporting the loan through its European Fund for Sustainable Development Plus (EFSD+) Financial Inclusion in the Neighbourhood programme in the form of first-loss risk cover.
This is the first loan under the EBRD’s Youth in Business programme in Azerbaijan, marking a significant milestone in supporting the country’s next generation of entrepreneurs. MSMEs are the backbone of strong economies and supporting youth entrepreneurship is critical to Azerbaijan’s efforts to diversify its economy and strengthen its private sector.
The EBRD’s Youth in Business programme is already active in Central Asia, Egypt, Morocco, Türkiye and the Western Balkans. It is designed to help MSMEs owned or managed by young entrepreneurs access both financial and non-financial services.
The EBRD is a leading institutional investor in Azerbaijan, having invested €3.7 billion through 200 projects in the country. The Bank’s strategy for Azerbaijan focuses on supporting the country’s non-oil sector and local lenders, as well as boosting investment in the green economy.