“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sərnişindaşıma fəaliyyətində növbəti rekord qeydə alınıb. 2025-ci ildə ADY-nin xidmətlərindən istifadə edən sərnişinlərin sayı 10 milyon nəfərə çatıb.
ADY-nin Sərnişin daşımaları departamentinin rəhbərliyi və nümayəndələri Bakı Dəmiryol Vağzalında 10 milyonuncu sərnişin Xuraman Layıcovanı təbrik edib, ona sertifikat və xatirə hədiyyələri təqdim ediblər. Sərnişin göstərilən xüsusi diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək ADY-nin müasir qatarları ilə rahat və təhlükəsiz səfərlərin onu dəmir yolu nəqliyyatından müntəzəm istifadə etməyə həvəsləndirdiyini qeyd edib.
Son illərdə ADY-də həyata keçirilən ardıcıl layihələr sərnişindaşıma göstəricilərində davamlı artımı təmin edib. Belə ki, dəmir yolu nəqliyyatı ilə ölkə daxilində daşınmış sərnişinlərin sayı 2021-ci ildə 2,8 milyon, 2022-ci ildə 5,2 milyon, 2023-cü ildə 7,1 milyon, 2024-cü ildə isə 8,5 milyon nəfər təşkil edib. Bu dinamika sərnişinlər üçün yaradılan rahatlıq, təhlükəsizlik və xidmət keyfiyyətinin yüksəlməsinin real göstəricisidir.
2025-ci il ərzində marşrut şəbəkəsinin genişləndirilməsi və yeni xidmətlərin tətbiqi sərnişin axınının artmasında mühüm rol oynayıb. Belə ki, Bakı–Balakən–Bakı marşrutunun bərpa edilməsi, Bakı–Ağstafa–Bakı marşrutunun Qazax stansiyasınadək uzadılması, 32 ildən sonra ilk dəfə Bakı–Ağdam–Bakı istiqamətində reyslərin istifadəyə verilməsi, eləcə də ilk dəfə Gəncə–Mingəçevir xətti üzrə müasir qatarlarla sərnişindaşıma xidmətinin təşkili dəmir yollarını müntəzəm səyahət seçiminə çevirib.
Eyni zamanda, Abşeron dairəvi marşrutu üzrə qatarların hərəkət qrafikinin optimallaşdırılması nəticəsində iş günlərində reyslərin sayı 103-ə çatdırılıb. Bu tədbirlər nəticəsində gündəlik sərnişindaşıma 42 min nəfəri ötüb ki, bu da ADY-nin şəhərətrafı daşımalar tarixində daha bir rekord göstərici hesab olunur.
ADY sərnişin daşımalarının təhlükəsiz və səmərəli təşkili, xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi, eləcə də qatar heyətinin peşəkar bilik və bacarıqlarının davamlı təkmilləşdirilməsi istiqamətində fəaliyyətini ardıcıl şəkildə davam etdirəcək.

В пассажирских перевозках ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД) зафиксирован новый рекорд. Число воспользовавшихся услугами АЖД в 2025 году пассажиров достигло 10 миллионов человек.
На железнодорожном вокзале Баку руководство и сотрудники Департамента пассажирских перевозок АЖД поздравили 10-миллионного пассажира Хураман Лаиджову на железнодорожном вокзале Баку, вручив ей сертификат и памятные подарки. Пассажир выразил благодарность за проявленное внимание, и подчеркнул комфорт и безопасность современных поездов, мотивирующие его регулярно пользоваться услугами железных дорог.
Последовательно осуществляемые АЖД в последние годы инфраструктурные проекты обеспечили устойчивый рост показателей в пассажироперевозках. Так, число пассажиров, перевезенных железнодорожным транспортом внутри страны, составило 2,8 млн человек в 2021 году, 5,2 млн – в 2022 году, 7,1 млн – в 2023 году и 8,5 млн – в 2024 году. Эта динамика стала реальным результатом повышения комфорта, безопасности и качества обслуживания пассажиров.
Особую роль в увеличении пассажиропотока в 2025 году сыграли расширение маршрутной сети и внедрение новых услуг. Восстановление маршрута Баку–Балакен–Баку, продление линии Баку–Агстафа–Баку до станции Газах, запуск впервые за 32 года пассажирских рейсов в направлении Баку–Агдам–Баку, а также организация пассажирских перевозок современными поездами на линии Гянджа–Мингячевир превратили железную дорогу в наиболее предпочитаемый вид транспорта для путешествий.
В то же время, в результате оптимизации графика движения поездов на Абшеронской кольцевой железной дороге число рейсов в рабочие дни было доведено до 103. В итоге перевозки пассажиров превысили показатель в 42 тысячи человек в день, став рекордом в истории пригородных перевозок.
АЖД продолжит последовательную деятельность по организации безопасных и эффективных пассажирских перевозок, повышению качества обслуживания, а также совершенствованию профессионализма, знаний и умений поездных бригад.