25 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Hava Yollarının (AZAL) Bakı – Qroznı marşrutu üzrə planlaşdırılmış J2-8243 nömrəli sərnişin reysinin icrası zamanı baş vermiş faciənin ildönümü ilə əlaqədar dövlət qurumlarının və ictimaiyyətin nümayəndələrinin iştirakı ilə faciə qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Anım tədbiri çərçivəsində rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, AZCON Holding-in icraçı direktoru Şahin Babayev, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin prezidenti Samir Rzayev, eləcə də dövlət qurumlarının nümayəndələri həlak olmuş ekipaj heyətinin ailə üzvləri ilə birlikdə Bakı şəhərində yerləşən II Fəxri xiyabanı ziyarət ediblər. Mərasim iştirakçıları məzarlara gül dəstələri qoyub, dünyasını dəyişənlərin xatirəsini birdəqiqəlik sükutla yad ediblər. Eyni zamanda Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda da hadisə qurbanlarının xatirəsinə birdəqiqəlik sükut elan olunub.
Daha əvvəl, dekabrın 20-də anım tədbirləri çərçivəsində AZAL-ın rəhbərliyi və həlak olmuş ekipaj üzvlərinin yaxınları Qazaxıstan Respublikasının Aktau şəhəri yaxınlığında baş vermiş qəza yerini də ziyarət ediblər. Bu səfər hadisə qurbanlarının xatirəsinin ehtiramla yad edilməsi və əbədiləşdirilməsi istiqamətində atılan növbəti addım olub.
Xatırladaq ki, 2024-cü il dekabrın 25-də J2-8243 nömrəli Bakı – Qroznı reysini yerinə yetirən AZAL-a məxsus “Embraer 190” tipli sərnişin təyyarəsi Rusiya Federasiyasının hava məkanında kənar fiziki və texniki müdaxiləyə məruz qalıb. İdarəetməni itirmiş hava gəmisi Qazaxıstan Respublikasının Aktau şəhəri istiqamətinə yönəldilərək orada qəza enişi həyata keçirib. Göyərtədə olan 67 nəfərdən 38-i həlak olub, 29 nəfərin isə həyatı xilas edilib.
Xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən yüksək peşəkarlıq, şücaət və fədakarlıq göstərdiklərinə görə həlak olmuş ekipaj üzvlərinə – Kşnyakin İqor İvanoviç, Kalyaninov Aleksandr Georgiyeviç və Əliyeva Hökumə Cəlil qızına ölümündən sonra “Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı” adı verilib. Sağ qalan ekipaj üzvləri – Əsədov Zülfiqar Sərdar oğlu və Rəhimli Aydan Vaqif qızı isə I dərəcəli “Rəşadət” ordeni ilə təltif olunublar

On the anniversary of the tragedy that occurred on December 25, 2024, during the operation of Azerbaijan Airlines’ (AZAL) scheduled passenger flight J2-8243 en route Baku–Grozny, a commemorative event was held in honour of the victims, with the participation of representatives of state authorities and the public.
As part of the memorial ceremony, Rashad Nabiyev, the Minister of Digital Development and Transport, Shahin Babayev, Executive Director of AZCON Holding, Samir Rzayev, President of Azerbaijan Airlines CJSC, along with representatives of state institutions, visited the II Alley of Honor in Baku together with the families of the deceased crew members. Participants laid flowers at the graves and observed a minute of silence in memory of those who lost their lives. A minute of silence was also announced at Heydar Aliyev International Airport in remembrance of the victims.
Earlier, on 20 December, within the framework of commemorative events, AZAL’s management together with the relatives of the deceased crew members visited the crash site near the city of Aktau in the Republic of Kazakhstan. This visit marked another step toward honouring and preserving the memory of the victims of the tragedy.
On 25 December 2024, an Embraer 190 passenger aircraft of Azerbaijan Airlines en route from Baku to Grozny under flight number J2-8243 was subjected to external physical and technical interference. After losing control in Russian airspace, the aircraft was redirected toward Aktau, Kazakhstan, where it made an emergency landing. Of the 67 people on board, 38 lost their lives, while 29 passengers survived.
For demonstrating high professionalism, bravery, and dedication in fulfilling their duties, the deceased crew members — Igor Ivanovich Kshnyakin, Alexander Georgievich Kalyaninov, and Hokuma Jalil gizi Aliyeva — were posthumously awarded the title of National Hero of Azerbaijan. The surviving crew members — Zulfiqar Sardar oglu Asadov and Aydan Vagif gizi Rahimli — were awarded the Order of "Rashadat" (Courage) of the 1st Degree.