https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6c986d8c1e5b401a569b6f67d_o.jpg
Dekabrın 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Əminə Məlikova, millət vəkili, Əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyeva, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəbiyyət Aslanova çıxış edərək milli xalça irsinin qorunması və müasir incəsənətdə yaşadılmasının əhəmiyyətindən, gənc rəssamların bu prosesdə rolundan danışıblar, sərginin ideya-məzmun baxımından aktuallığını vurğulayıblar. Rəssam Emil Əziz çıxışında “Naxış və siluet” sərgisinin ideya mənbəyindən bəhs edib, Qarabağın zəngin xalça ornamentlərini müasir bədii dil vasitəsilə yenidən düşünmək və bu irsi gələcək nəsillərə ötürmək niyyətini diqqətə çatdırıb.
Sərgidə müəllifin mövzu müxtəlifliyi ilə seçilən 50 əsəri nümayiş olunur.
Qarabağın zəngin mədəni irsini müasir vizual dildə təqdim edən sərginin əsas ideyası xalça ornamentlərinin minilliklər boyu qoruduğu yaddaşı XX-XXI əsrlərin estetik duyumu ilə birləşdirməkdir.
Sərgidə qədim xalça naxışları ilə vəhdətdə təsvir olunan Qarabağ atları, həmçinin qadın portretləri xüsusi yer tutur. Atın hərəkəti, gücü və poetik silueti ornamentlərin strukturlaşdırılmış ritmi ilə ahəngdarlıq təşkil edir. Digər əsərlərdə isə xalça motivləri qadının kimliyi, ruhu, keçmişlə əlaqəsi və müasir dünyada özünüifadə forması kimi təqdim olunur.
Ənənənin müasirliklə qovuşduğu “Naxış və siluet” sərgisi Qarabağın mədəniyyət xəzinəsinin qorunduğunu, eyni zamanda yenidən interpretasiya edilərək gələcəyə daşındığını göstərən sənət manifestidir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi xalqımızın zəngin xalça irsindən bəhrələnərək yeni əsərlər yaradan gənc rəssamlara daim dəstək göstərir. Bu baxımdan “Naxış və siluet” layihəsi milli irsin müasir təqdimatı istiqamətində növbəti əlamətdar hadisədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6c986d8c1e5b401a569b6f67d_o.jpg
19 декабря в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась церемония открытия персональной выставки художника Эмиля Азиза «Орнамент и силуэт».
Директор Азербайджанского национального музея ковра, Заслуженный работник культуры, Амина Меликова, кандидат наук по искусствоведению, профессор, Рабият Асланова, депутат Милли Меджлиса, Заслуженный художник, Председатель Союза художников Нахчывана, Ульвия Хамзаева выступили на мероприятии, отметив актуальность идеи и содержания выставки. Также, была подчеркнута важность сохранения национального коврового наследия и необходимость его продолжения в современном искусстве, где важную роль играют молодые художники.
На выставке представлено 50 работ автора, отличающихся тематическим разнообразием.
Основной идеей выставки, представляющей богатое культурное наследие Карабаха на современном визуальном языке, является объединение памяти, сохранившейся в ковровых орнаментах на протяжении тысячелетий, с эстетическим восприятием XX–XXI веков.
Особое место на выставке занимают карабахские кони, изображённые в гармонии с древними ковровыми узорами, а также женские портреты. Движение, сила и поэтичный силуэт коня сочетаются со структурированным ритмом орнаментов. В других произведениях ковровые мотивы представлены как символ женской идентичности, её духа, связи с прошлым и формы самовыражения в современном мире.
Выставка «Орнамент и силуэт», где традиция соединяется с современностью, является художественным манифестом, показывающим, что культурное сокровище Карабаха не только сохраняется, но и передаётся в будущее через новое осмысление.
Азербайджанский национальный музей ковра постоянно поддерживает молодых художников, создающих новые произведения, вдохновлённые богатым ковровым наследием нашего народа. В этом плане проект «Орнамент и силуэт» является очередным знаменательным событием в направлении современного представления национального наследия.