https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6c986d8c1e5b401a569b6f67d_o.jpg
Dekabrın 19-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində rəssam Emil Əzizin “Naxış və siluet” adlı fərdi sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Əminə Məlikova, millət vəkili, Əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyeva, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəbiyyət Aslanova çıxış edərək milli xalça irsinin qorunması və müasir incəsənətdə yaşadılmasının əhəmiyyətindən, gənc rəssamların bu prosesdə rolundan danışıblar, sərginin ideya-məzmun baxımından aktuallığını vurğulayıblar. Rəssam Emil Əziz çıxışında “Naxış və siluet” sərgisinin ideya mənbəyindən bəhs edib, Qarabağın zəngin xalça ornamentlərini müasir bədii dil vasitəsilə yenidən düşünmək və bu irsi gələcək nəsillərə ötürmək niyyətini diqqətə çatdırıb.
Sərgidə müəllifin mövzu müxtəlifliyi ilə seçilən 50 əsəri nümayiş olunur.
Qarabağın zəngin mədəni irsini müasir vizual dildə təqdim edən sərginin əsas ideyası xalça ornamentlərinin minilliklər boyu qoruduğu yaddaşı XX-XXI əsrlərin estetik duyumu ilə birləşdirməkdir.
Sərgidə qədim xalça naxışları ilə vəhdətdə təsvir olunan Qarabağ atları, həmçinin qadın portretləri xüsusi yer tutur. Atın hərəkəti, gücü və poetik silueti ornamentlərin strukturlaşdırılmış ritmi ilə ahəngdarlıq təşkil edir. Digər əsərlərdə isə xalça motivləri qadının kimliyi, ruhu, keçmişlə əlaqəsi və müasir dünyada özünüifadə forması kimi təqdim olunur.
Ənənənin müasirliklə qovuşduğu “Naxış və siluet” sərgisi Qarabağın mədəniyyət xəzinəsinin qorunduğunu, eyni zamanda yenidən interpretasiya edilərək gələcəyə daşındığını göstərən sənət manifestidir.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi xalqımızın zəngin xalça irsindən bəhrələnərək yeni əsərlər yaradan gənc rəssamlara daim dəstək göstərir. Bu baxımdan “Naxış və siluet” layihəsi milli irsin müasir təqdimatı istiqamətində növbəti əlamətdar hadisədir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_6c986d8c1e5b401a569b6f67d_o.jpg
On December 19, the Azerbaijan National Carpet Museum held the opening ceremony of a solo exhibition by artist Emil Aziz titled Pattern and Silhouette.
The Director of the Azerbaijan National Carpet Museum, Honored Worker of Culture, Amina Melikova; PhD in Art History, Professor, Rabiyat Aslanova, and Deputy of the National Assembly, Honored Artist, Chair of the Union of Artists of Nakhchivan, Ulviyya Hamzayeva delivered speeches at the event. They emphasized the importance of preserving of national carpet heritage, its continuation in contemporary art, and, the role young artists play in this process. They also underlined the relevance of the idea and content of the exhibition.
The exhibition features 50 works by the author, distinguished by their thematic diversity.
The main idea of the exhibition, which presents the rich cultural heritage of Karabakh in a contemporary visual language, is to merge the memory preserved for millennia by carpet ornaments with the aesthetic sensibilities of the 20th–21st centuries.
Karabakh horses depicted in harmony with ancient carpet patterns, as well as portraits of women, hold a special place in the exhibition. The movement, strength, and poetic silhouette of the horse are in harmony with the structured rhythm of the ornaments. In other works, carpet motifs are presented as expressions of a woman's identity, spirit, connection to the past, and modes of self-expression in the modern world.
Pattern and Silhouette, where tradition meets modernity, is an artistic manifesto that demonstrates how Karabakh’s cultural treasures are both preserved and reinterpreted for the future.
The Azerbaijan National Carpet Museum consistently supports young artists who create new works inspired by our nation’s rich carpet heritage. In this regard, the Pattern and Silhouette project is another noteworthy event in the contemporary presentation of national heritage.