https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_a1cf562d5ad6b1528deaef815_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsində Türkologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Özbək və Azərbaycan dillərində körpə ilə bağlı mərasim etnoqrafizmləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarın məruzəçisi, Türkologiya kafedrasının “Türk dilləri” ixtisası üzrə doktorantı Məleykə Mirzəli mövzunun elmi-nəzəri əsaslarını, problemin türkologiya və etnolinqvistika sahəsində tədqiq tarixini və aktuallığını diqqətə çatdırıb. “Körpə” anlayışının Azərbaycan və özbək ədəbi dillərində, eləcə də dialektlərdəki qarşılıqlarının etimoloji mənşəyi və semantik inkişaf xüsusiyyətlərini izah edib.
Araşdırmanın əsas hissəsində yeni doğulmuş körpə ilə bağlı mərasim etnoqrafizmləri üç əsas mərhələdə qruplaşdırılıb. Bu mərhələlər üzrə özbək dilində qeydə alınmış 1, 3, 5, 7, 9 və 40 gün mərasimləri, Azərbaycan dilində isə 10 və 40 mərasimləri müqayisəli şəkildə təhlil edilib, onların adları, semantik tutumu və etimoloji xüsusiyyətləri araşdırılıb.
Həmçinin adqoyma, dişçıxartma və beşik bağlama mərasimlərinin struktur-semantik xüsusiyyətləri, funksional yükü, eləcə də hər iki dildə müşahidə olunan oxşar və fərqli cəhətlər elmi baxımdan şərh edilib. Məruzəçi bu mərasimlərin türk xalqlarının ortaq etnik-mədəni yaddaşını, ənənəvi dünyagörüşünü və milli-mədəni kodlarını əks etdirdiyini vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_a1cf562d5ad6b1528deaef815_o.jpg
На филологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Церемониальные этнографизмы в узбекском и азербайджанском языках, связанные с младенцами».
Докладчик семинара, докторантка кафедры тюркологии Малейка Мирзали осветила научно-теоретические основы темы, историю исследований проблемы в области тюркологии и этнолингвистики и актуальность. Она объяснила этимологическое происхождение и особенности семантического развития аналогов понятия «младенец» в азербайджанском и узбекском литературных языках, а также в диалектах.
В основной части исследования церемониальные этнографизмы, связанные с новорожденными, сгруппированы в три основных этапа. На этих этапах были проанализированы церемонии продолжительностью 1, 3, 5, 7, 9 и 40 дней на узбекском языке, а также церемонии продолжительностью 10 и 40 дней на азербайджанском языке, и исследованы их названия, семантическое содержание и этимологические особенности.
Также были прокомментированы структурно-семантические особенности и функциональная нагрузка церемоний наречения, прорезывания зубов и привязывания колыбели, а также сходства и различия, наблюдаемые в обоих языках. Докладчик подчеркнула, что эти церемонии отражают общую этнокультурную память, традиционное мировоззрение и национально-культурные коды тюркских народов.