https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_a024526a558d37250dc2602b8_o.jpg
Kapital Bank-ın könüllü əməkdaşlarının yardımlaşma təşəbbüsü ilə yaradılan, qısa zamanda böyük layihələrlə gündəmə gələn, xalqımızın xeyriyyəçilik ənənələrini yaşadan, ölkəmizdə ianəçilik mədəniyyətinin formalaşmasında xüsusi rolu olan Qırmızı Ürəklər Fondu 5 yaşını qeyd etdi. Fond bu münasibətlə dostlarını və tərəfdaşlarını artıq ənənə halını almış “Ürəksən” adlı tədbirdə bir araya gətirərək 5 illik hesabatını ictimaiyyətə təqdim edib.
Fondun nümayəndələri, donorlar, tərəfdaşlar, əməkdaşlar və könüllülərin iştirak etdiyi və “The Ritz-Carlton Baku”nun ev sahibliyi ilə baş tutan tədbir maraqlı anlarla yadda qaldı. Gecəni çıxış sözü ilə açan Kapital Bank-ın Baş Korporativ satış inzibatçısı Fərid Hidayətzadə fondun ən böyük gücünün birlik olduğunu vurğuladı. “Bankir olmaq, menecer olmaq, iş adamı olmaq sadəcə karyera məsələsidir. Amma başqasının qayğısına şərik olmaq, bu, xarakter məsələsidir. Biz “Red Hearts” olaraq sübut etmişik ki, komandamız sadəcə yaxşı işçilərdən deyil, həm də yaxşı insanlardan ibarətdir. Mən bizimlə birlikdə bu yolda addımlayan hər kəsə təşəkkür edirəm.”
Qırmızı Ürəklər Fondunun prezidenti Yusif Poladov isə çıxışında “Cəmiyyət”, “Ətraf mühit” və “Heyvanların müdafiəsi” istiqamətlərində Fondun cari ilə, o cümlədən ötən 5 ilə dair hesabatını təqdim etdi. Hesabatda həssas qruplara, maddi və mənəvi yardıma ehtiyacı olan insanlara dəstək, uşaq evləri və sığınacaqlarda keçirilən tədbirlər, aztəminatlı ailələr üçün yardım aksiyaları, təhsil təqaüdü proqramı, sağlamlıqla bağlı müxtəlif maarifləndirici layihələr, regionlarda kütləvi ağacəkmə aksiyaları, sahilyanı ərazilərin tullantılardan təmizlənməsi, heyvan sığınacaqlarına dəstək aksiyaları, sosial tərəfdaşlıq layihələri kimi onlarla layihənin təqdimatı və statistik göstəricilər yer alıb.
Belə ki, 2025-ci il ərzində Fonda 10 900 ianəçi tərəfindən ümumilikdə 476 063 manat məbləğində ianə edilib. Toplanan vəsaitlər sayəsində 462 könüllünün iştirakı ilə 6247 benefisiara dəstək göstərilib.
Fondun 5 illik nəticələri isə hər kəs tərəfindən maraqla qarşılanıb. Yusif Poladov bu nəticələri təqdim edən zaman böyük həyəcan və qürur yaşadığını qeyd edib. “Cəmi 49 nəfər könüllü əməkdaşımızın çıxdığı yolun bizi bu yerlərə gətirə biləcəyini xəyal belə edə bilməzdik. Bu gün isə biz insanların xəyallarını gerçəkləşdirən bir quruma çevrilmişik. Təsəvvür edin ki, ötən 5 il ərzində bizim sıralarımıza 50 804 ianəçi qoşulub. İlk mərhələdə toplanan məbləğ cəmi bir neçə min manat idisə bu gün bu rəqəm 5 003 100 manatdır. İlk mərhələdə biz sadəcə ehtiyacı olan ailələrə yardım edirdiksə bu gün biz artıq 4 istiqamətdə çox böyük layihələrə imza atmışıq. Bir neçə rəqəmi qeyd etsəm deməliyəm ki, bu illər ərzində 9500 kq-dan çox tullantı təbiətdən təmizlənib, 3257 kq batareya toplanaraq təhvil verilib, 30 şəhər və rayonda şəhidlərimizin adına 7298 ağac əkilib. 66 şəhid və qazi ailəsi evlə təmin olunub. 74 tələbəyə ümumilikdə 155 060 manat təhsil təqaüdü verilib. Sosial qruplardan olan minlərlə ailəyə maddi yardım və bayram hədiyyələri təqdim edilib, 300 ailə fondun himayəsinə götürülüb. Bu prosesdə 400-dən çox könüllü, 30 dan çox tərəfdaş bizimlə birlikdə, eyni yolda addımlayıb. Bu göstəricilər sadəcə adi rəqəmlər deyil. Hər bir rəqəmin arxasında dəyər qatılan, toxunulan insan həyatı, insan hekayələri var. Burada bu hekayəni yazmağın qürurunu birlikdə yaşayırıq. Mən hər birinizi təbrik edirəm”.
Hesabatla bağlı ətraflı məlumat: https://shorturl.at/nRuxv
Daha sonra fondun xeyirxahlıq missiyasında onlarla birlikdə addımlayan tərəfdaşlara “The Golden Heart Award” (“Qızıl Ürək” mükafatı) təqdim edilib. Mükafatlandırılan tərəfdaşlar sırasında Kapital Bank, PASHA Holding, PashaPay, PMD Group, PASHA Real Estate, PASHA Investments, PASHA Technology, PASHA Life və The Ritz-Carlton Baku yer alıb. Mükafatlandırma mərasiminin ardından gecə bədii hissə ilə davam edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_a024526a558d37250dc2602b8_o.jpg
Фонд Red Hearts, созданный по инициативе волонтёров Kapital Bank и за короткое время заявивший о себе масштабными социальными проектами, сохраняющий и развивающий благотворительные традиции нашего народа и играющий особую роль в формировании культуры пожертвований в стране, отметил своё пятилетие.
По случаю юбилея Фонд собрал друзей и партнёров на уже ставшем традиционным мероприятии под названием «Ürəksən» (Ты – сердце), в рамках которого общественности был представлен пятилетний отчёт о деятельности организации.
Мероприятие, прошедшее при поддержке отеля The Ritz-Carlton Baku, собрало представителей Фонда, доноров, партнёров, сотрудников и волонтёров и запомнилось насыщенной программой и тёплой атмосферой. Открывая вечер вступительным словом, Член правления, главный директор по корпоративным продажам Kapital Bank Фарид Хидаятзаде подчеркнул, что главная сила Фонда заключается в единстве: «Быть банкиром, менеджером или предпринимателем – это вопрос карьеры. А умение разделить заботу другого человека, это вопрос характера. Мы, как «Red Hearts», доказали, что наша команда состоит не только из хороших специалистов, но и из по-настоящему хороших людей. Я благодарю всех, кто идёт с нами по этому пути».
В своём выступлении президент Фонда Red Hearts Юсиф Поладов представил отчёт о деятельности Фонда за текущий год и за прошедшие пять лет по направлениям «Общество», «Окружающая среда» и «Защита животных». В отчёте были отражены проекты по поддержке социально уязвимых групп и людей, нуждающихся в материальной и моральной помощи, мероприятия в детских домах и приютах, акции помощи малообеспеченным семьям, программа образовательных стипендий, различные просветительские инициативы в сфере здравоохранения, массовые акции по посадке деревьев в регионах, очистка прибрежных территорий от отходов, поддержка приютов для животных, проекты социального партнёрства, а также подробные статистические данные по десяткам реализованных инициатив.
Так, в течение 2025 года Фонду было пожертвовано в общей сложности 476 063 маната от 10 900 благотворителей. Благодаря собранным средствам при участии 462 волонтёров помощь была оказана 6 247 бенефициарам.
Итоги пятилетней деятельности Фонда вызвали большой интерес у участников мероприятия. Представляя результаты, Юсиф Поладов отметил, что испытывает особое волнение и гордость: «Мы даже представить не могли, что путь, начатый всего с 49 волонтёров, приведёт нас к таким масштабам. Сегодня мы стали организацией, которая помогает людям воплощать мечты в реальность. За пять лет к нам присоединились 50 804 благотворителя. Если на первом этапе сумма пожертвований составляла всего несколько тысяч манатов, то сегодня она достигла 5 003 100 манатов. Начав с адресной помощи нуждающимся семьям, сегодня мы реализуем крупные проекты уже по четырём направлениям.
За эти годы было очищено более 9 500 кг отходов, собрано и передано на утилизацию 3 257 кг батареек, в память о наших шехидах в 30 городах и районах высажено 7 298 деревьев. 66 семей шехидов и ветеранов были обеспечены жильём. 74 студентам предоставлены образовательные стипендии на общую сумму 155 060 манатов. Тысячам семей из социально уязвимых групп оказана материальная помощь и вручены праздничные подарки, 300 семей взяты под постоянную опеку Фонда.
В этом процессе с нами плечом к плечу шли более 400 волонтёров и свыше 30 партнёров. Эти показатели не являются просто цифрами. За каждой из них стоят человеческие судьбы и реальные истории помощи. И мы с гордостью проживаем эту историю вместе. Поздравляю всех нас».
С подробным отчётом можно ознакомиться по ссылке: https://shorturl.at/nRuxv
В завершение мероприятия партнёрам, которые на протяжении всей благотворительной миссии шли вместе с Фондом, была вручена премия «The Golden Heart Award» (Золотое сердце). В числе награждённых оказались Kapital Bank, PASHA Holding, PashaPay, PMD Group, PASHA Real Estate, PASHA Investments, PASHA Technology, PASHA Life и The Ritz-Carlton Baku. После церемонии вечер продолжился художественной программой.