https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0ec6a49bed783d842cff65066_o.jpg
Dekabrın 29-da Ümumdünya Gömrük Təşkilatının Bakı şəhərindəki Potensialın Gücləndirilməsi üzrə Avropa Regional Ofisində “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizənin hüquqi, tibbi və sosial aspektləri” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edilib.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin və Ümumdünya Gömrük Təşkilatının Potensialın Gücləndirilməsi üzrə Avropa Regional Ofisinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşan tədbirdə Dövlət Gömrük Komitəsinin sədr müavini, gömrük xidməti general-mayoru Güloğlan Muradlı, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, tibb xidməti general-mayoru Ceyhun Məmmədov, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Quliyev, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, Səhiyyə nazirinin müavini Rasim İsmayılov, Gənclər və İdman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədr müavini Zəkiyyə Mustafayeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Sədaqət Qəhrəmanova və digər qurumların nümayəndələri iştirak edib.
Çıxış edənlər narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə qarşı aparılan mübarizə tədbirlərindən bəhs edib. Narkomaniyanın ümumbəşəri bəla-ölkə, eləcə də milli genofondumuz üçün ən böyük təhdidlərdən biri olduğunu diqqətə çatdırıblar. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində bu mövzu ölkəmizdə dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşib. Eyni zamanda narkotiklərlə mübarizə sahəsində həyata keçirilən fəaliyyətlər, bu istiqamətdə qurumlararası birgə əməkdaşlığın əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra digər dövlət qurumlarının nümayəndələrinin də mövzu ilə əlaqəli məruzələri dinlənilib. “Yeni növ narkotik və psixotrop maddələrdən sui-istifadə: müasir dövrün aktual problemi və onun qlobal təhlükəsi”, “Dövlət sərhədindən buraxılış məntəqələrində narkotiklərin qaçaqmalçılığı ilə mübarizə istiqamətində əldə edilmiş nailiyyətlər”, “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsi ilə mübarizə sahəsində Respublika Daxili İşlər orqanlarının təcrübəsi”, “Ölkəmizdə narkotik vasitələrin və psixotrop maddələrin istifadəsinin epidemioloji vəziyyət və onun xüsusiyyətləri” və digər mövzularda təqdimatlar nümayiş etdirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0ec6a49bed783d842cff65066_o.jpg
29 декабря в Бакинском европейском региональном офисе Всемирной таможенной организации по укреплению потенциала состоялся круглый стол на тему «Правовые, медицинские и социальные аспекты борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров».
Мероприятие было организовано совместно Медицинской службой Государственного таможенного комитета Азербайджанской Республики и Европейским региональным офисом ВТО по укреплению потенциала. В работе круглого стола приняли участие заместитель председателя Государственного таможенного комитета, генерал-майор таможенной службы Гюлоглан Мурадлы, начальник Медицинской службы Государственного таможенного комитета, генерал-майор медицинской службы Джейхун Мамедов, председатель Комитета Милли Меджлиса по труду и социальной политике Муса Гулиев, председатель Комитета Милли Меджлиса по вопросам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова, заместитель министра здравоохранения Расим Исмаилов, заместитель министра молодежи и спорта Индира Гаджиева, заместитель председателя Агентства продовольственной безопасности Зякийя Мустафаева, заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Садагат Гахраманова, а также представители других государственных структур.
В своих выступлениях участники рассказали о мерах, предпринимаемых в борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров. Было отмечено, что наркомания является общечеловеческим злом и одной из серьезнейших угроз как для страны, так и для национального генофонда. Подчеркнуто, что в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, в рамках «Государственной программы по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, а также с наркоманией на 2025–2030 годы», данное направление определено одним из приоритетов государственной политики. Также было отмечено значение проводимой работы в сфере борьбы с наркотиками и важность межведомственного сотрудничества.
Затем были заслушаны доклады представителей других государственных органов по соответствующим темам. Были представлены презентации на темы: «Злоупотребление новыми видами наркотических и психотропных веществ: актуальная проблема современности и ее глобальная угроза», «Достигнутые успехи в борьбе с контрабандой наркотиков на пунктах пропуска через государственную границу», «Опыт органов внутренних дел в сфере борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров», «Эпидемиологическая ситуация в стране в сфере употребления наркотических средств и психотропных веществ и ее особенности», а также по другим направлениям.