Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində elmi-tədqiqat fəaliyyətinin gücləndirilməsi məqsədilə növbəti elmi seminar təşkil olunub. Seminar Zoologiya və fiziologiya kafedrasının dosenti Sevinc Hümbətovanın “Primatların sosial strukturu: sosial beyin hipotezi” mövzusunda məruzəsinə həsr edilib.
Məruzə zamanı primatların sosial davranışlarının təkamül baxımından əsas xüsusiyyətləri geniş şəkildə təhlil olunub. Qeyd edilib ki, primatların sosial sistemləri sadə, müvəqqəti assosiasiyalardan tutmuş mürəkkəb, sabit və çoxsəviyyəli cəmiyyətlərə qədər geniş diapazonda dəyişir. Müasir elmi araşdırmaların nəticələrinə əsaslanaraq vurğulanıb ki, primatlarda ilkin sosial həyat forması tək yaşayış deyil, məhz cüt halında yaşam olub. Bu fakt sosial qarşılıqlı əlaqələrin təkamül prosesində mühüm rol oynadığını bir daha təsdiqləyir.
Dosent Sevinc Hümbətova çıxışında sosial beyin hipotezinin mahiyyətinə toxunaraq beynin ölçüsü, idrak qabiliyyəti və sosial münasibətlərin mürəkkəbliyi arasında sıx əlaqənin mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, sosial əlaqələrin artması beynin inkişafına təkan verən əsas amillərdən biri kimi çıxış edir və bu, xüsusilə primatlarda aydın şəkildə müşahidə olunur.

На биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) прошел семинар, посвященный докладу доцента кафедры зоологии и физиологии Севиндж Гумбатовой на тему «Социальная структура приматов: гипотеза социального мозга».
В ходе доклада были подробно проанализированы основные особенности социального поведения приматов с эволюционной точки зрения. Было отмечено, что социальные системы приматов варьируются в широком диапазоне, от простых, временных объединений до сложных, стабильных и многоуровневых обществ. На основе результатов современных научных исследований было подчеркнуто, что первоначальной формой социальной жизни у приматов было не одиночное, а парное проживание. Этот факт еще раз подтверждает важную роль социальных взаимодействий в эволюционном процессе.
В своем докладе Севиндж Гумбатова затронула сущность гипотезы социального мозга и обратила внимание на тесную взаимосвязь между размером мозга, когнитивными способностями и сложностью социальных отношений. Утверждается, что расширение социальных связей является одним из главных факторов, способствующих развитию мозга, и это особенно отчетливо наблюдается у приматов.