https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_750bab1800f0c454749de24e0_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva ilə görüşüb.
Vladanka Andreyevanın ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar keçirilən görüşdə Azərbaycan ilə BMT arasında enerji və dayanıqlı inkişaf sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Görüşdə enerji səmərəliliyi və bərpa olunan enerjinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üzrə əməkdaşlığın, eyni zamanda nazirliyin fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən olduğu vurğulanıb. Ölkəmizin COP29-a ev sahibliyi ilə yanaşı, yaşıl enerji və enerji keçidi sahəsində ardıcıl siyasət və təşəbbüslərlə qlobal iqlim gündəliyində liderliyini möhkəmləndirdiyi qeyd olunub. Xüsusilə Azərbaycanın COP30-da elan etdiyi və emissiyaların 2035-ci ilə qədər 40% azaldılması öhdəliyini nəzərdə tutan yeni “Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfə”si (NDC) yüksək qiymətləndirilib.
Görüşdə, həmçinin “DİM-in 7-ci hədəfi üzrə Azərbaycan üçün Yol Xəritəsi”nin hazırlanmasına toxunulub. Gələn ilin aprelində Bakıda keçirilməsi planlaşdırılan UNESCAP-ın 82-ci Sessiyası çərçivəsində enerji üzrə yan tədbirin təşkilinə hazırlıq məsələləri də müzakirə edilib.
Söhbət zamanı “UNIDO-İƏT Təmiz Enerji Mərkəzi”nin fəaliyyəti, Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı, hidrogen konsepsiyası, regionlararası elektrik enerjisi üzrə interkonnektor layihələri, eləcə də neft-qaz sektorunun dekarbonizasiyası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. BMT ilə əməkdaşlıq çərçivəsində planlaşdırılan tədbirlər nəzərdən keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_750bab1800f0c454749de24e0_o.jpg
At the meeting held in connection with the end of Vladanka Andreeva's diplomatic activity in our country, the issues of cooperation between Azerbaijan and the UN in the field of energy and sustainable development were discussed. At the meeting, it was emphasized that energy efficiency and renewable energy are one of the priorities of cooperation on Sustainable Development Goals (SDGs), as well as of the Ministry's activities. It was noted that our country, in addition to hosting COP29, has strengthened its leadership in the global climate agenda with consistent policies and initiatives in the field of green energy and energy transition. In particular, the new Nationally Defined Contribution (NDC) announced by Azerbaijan at COP30, which provides for a commitment to reduce emissions by 40 by 2035 was highly appreciated.
The meeting also touched upon the development of the road map for Azerbaijan on the 7th target of the SDG. Preparation for the organization of the energy side event within the eighty-second session of UNESCAP, which is scheduled for April next year in Baku, was also discussed.
During the conversation, the sides exchanged views on the activities of the UNIDO-ECO Clean Energy Center, the development of renewable energy sources in Azerbaijan, the concept of hydrogen, interconnector projects on interregional electricity, as well as the decarbonization of the oil and gas sector. The measures planned in cooperation with the UN were reviewed.