https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_0bf03281fd08303b7b259f3b4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, meteor yağışı dekabrın 12-dən yanvarın 12-dək aktiv olsa da, maksimum aktivlik 4 yanvar gecəsi, saat 03:00 radələrində gözlənilir.
Meteor yağışı Bakıda gecə və sübhə yaxın saatlarda müşahidə edilə bilər. Ən əlverişli vaxt sübhə yaxın, yağışın radiantının səmanın ən yüksək nöqtəsinə çatdığı anlardır. Bu zaman meteorların sayı və görünmə ehtimalı artır. Maksimum aktivlik zamanı saatda 120 meteor müşahidə oluna bilər. Bakı üçün real müşahidə şəraitində bu rəqəm təxminən 100–113 meteor/saat təşkil edə bilər. Bu il maksimum aktivlik günündə Ay demək olar ki, tam Ay fazasında olacaq və bu da müşahidələrə mənfi təsir göstərəcək. Ay işığı zəif meteorların görünməsini çətinləşdirəcək, lakin parlaq meteorları müşahidə etmək yenə də mümkün olacaq.
Kvadrantid meteor yağışı digər klassik meteor yağışlarından fərqli olaraq, kometdən deyil, (196256) 2003 EH₁ adlı asteroid mənşəli cisimdən qaynaqlanır. Bu asteroid Günəş ətrafında təxminən 5,5 il ərzində dövr edir. Ehtimala görə, bu obyekt keçmişdə aktiv komet olub və zamanla parçalanaraq asteroid xarakteri alıb. Yer kürəsi hər il yanvarın əvvəlində bu cismin orbitində qalan toz və qaya hissəciklərindən ibarət axından keçərkən Kvadrantid meteorları yaranır.
Meteorlar Yer atmosferinə təxminən 41 kilometr/saniyə sürətlə daxil olur və parlaq işıq izləri buraxır. Kvadrantid meteor yağışı qısaömürlü, lakin ilin ən intensiv meteor yağışlarından biri hesab olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_0bf03281fd08303b7b259f3b4_o.jpg
Как сообщили на кафедре астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), поток будет активен в период с 12 декабря 2025 года по 12 января 2026 года. Пик активности ожидается в ночь на 4 января, около 03:00.
В Баку метеорный дождь можно будет наблюдать в ночное время и в предрассветные часы. Самым благоприятным моментом считается время перед рассветом, когда радиант потока достигает своей высшей точки на небосводе - в этот период вероятность увидеть метеоры максимальна. Ожидается, что на пике активности частота падения может достигать 120 метеоров в час, а в условиях Баку этот показатель составит примерно 100–113 метеоров в час.
Отметим, что на этот раз пик активности совпадает с фазой, близкой к полнолунию, что может затруднить наблюдения. Яркий лунный свет скроет слабые метеоры, однако наиболее крупные и яркие объекты все равно будут отчетливо видны.
В отличие от большинства классических потоков, источником Квадрантид является не комета, а астероид (196256) 2003 EH₁. Этот объект совершает полный оборот вокруг Солнца примерно за 5,5 лет. Предполагается, что в прошлом он был активной кометой, которая со временем распалась и приобрела характеристики астероида. Ежегодно в начале января Земля проходит через шлейф пыли и каменистых обломков, оставшихся на орбите этого объекта, что и вызывает небесное явление.
Метеоры входят в атмосферу Земли со скоростью около 41 км/с, оставляя за собой яркие светящиеся следы. Квадрантиды считаются одним из самых интенсивных, хотя и кратковременных метеорных потоков года.