https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_109a36c36cecd0e92fc277f5c_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin işğaldan azad edilmiş ərazilərin “Yaşıl Enerji Zonası” kimi inkişafına dair siyasətinə uyğun olaraq, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında bərpa olunan enerji potensialından istifadənin genişləndirilməsi ilə yanaşı, enerji səmərəliliyini təmin edən müasir texnologiyaların tətbiqi də ardıcıl şəkildə həyata keçirilir. Bu çərçivədə ənənəvi işıqlandırma sistemləri ilə müqayisədə az enerji sərfiyyatı, uzun istismar müddəti və aşağı texniki xidmət xərcləri ilə seçilən LED texnologiyaları “yaşıl enerji zona”larının dayanıqlı inkişafını təmin edən əsas amillərdən biridir. Müasir şəhərsalma və yaşayış məntəqələrinin infrastrukturunun tərkib hissəsi kimi LED əsaslı və günəş enerjisi ilə çalışan hibrid işıqlandırma sistemləri hazırda azad edilmiş ərazilərdə geniş şəkildə tətbiq olunur. İndiyədək bu ərazilərdə 7000-dən artıq LED əsaslı işıqlandırma qurğusu quraşdırılıb. Bunların təqribən 40 faizi, yəni 3 000 ədədi günəş enerjisi ilə işləyən hibrid sistemlərdir. Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Şuşa, Xocalı, Laçın, Ağdərə və digər şəhər və rayonlarda yeni salınan küçə və avtomobil yollarının işıqlandırılmasında əsasən LED texnologiyalarından istifadə edilir. Bir sıra yaşayış məntəqələrində isə monokristal günəş panelləri ilə təchiz edilmiş, avtonom rejimdə çalışan işıq dirəkləri quraşdırılıb ki, bu da mərkəzləşdirilmiş elektrik şəbəkəsindən asılılığın minimuma endirilməsinə imkan yaradır. Bərpa və yenidənqurma işlərinin mərhələli şəkildə davam etdirilməsi fonunda, bu göstəricilərin növbəti illərdə daha da artacağı gözlənilir.
Qeyd edək ki, beynəlxalq təcrübəyə əsasən, yaşayış məntəqələrində küçə işıqlandırması ümumi elektrik enerjisi istehlakının təxminən 2-5 faizini təşkil edir. Son illərdə bir sıra ölkələrdə LED və günəş enerjisi əsaslı sistemlərə keçid nəticəsində bu göstərici 2 dəfə azalmışdır.

More than 7000 LED lighting units installed in the liberated territories
More than 7000 LED lighting units installed in the liberated territories More than 7000 LED lighting units installed in the liberated territories
In line with the policy of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to develop the liberated territories as a Green Energy Zone, the expansion of the use of renewable energy potential in the Karabakh and East Zangezur economic regions is being carried out alongside the consistent implementation of modern technologies that ensure energy efficiency. Within this framework, LED technologies distinguished by lower energy consumption, longer service life, and reduced maintenance costs compared to traditional lighting systems are among the key factors ensuring the sustainable development of green energy zones. As an integral part of modern urban planning and residential infrastructure, LED-based and solar-powered hybrid lighting systems are currently being widely implemented in the liberated territories. To date, more than 7,000 LED-based lighting units have been installed in these areas. Approximately 40% or 3000 units of them are solar-powered hybrid systems. LED technologies are mainly used for lighting newly constructed streets and highways in Aghdam, Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, Shusha, Khojaly, Lachin, Aghdara and other cities and districts. In a number of residential settlements, autonomous lighting poles equipped with monocrystalline solar panels have been installed, enabling the minimization of dependence on the centralized electricity grid. Against the background of the phased continuation of restoration and reconstruction works, these figures are expected to increase further in the coming years.
It should be noted that, according to international experience, street lighting in residential areas accounts for approximately 2-5% of total electricity consumption. In recent years, as a result of the transition to LED and solar-based systems in a number of countries, this figure has been reduced by half.