https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_985def9a34ea02f67c188fe04_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan ASCO-nun yerləşdirdiyi sifariş əsasında Bakı Gəmiqayırma Zavodunda inşa edilən üçüncü “RoPax” tipli gəmi-bərə üzrə işlər qrafikə uyğun olaraq davam etdirilir.
Layihə çərçivəsində gəminin əsas gövdəsi üzrə blokların yığılması işləri tamamlanıb. Hazırda boru xətləri quraşdırılır, elektrik sistemləri üzrə kabellər çəkilir. Eyni zamanda, havalandırma sistemlərinin montajı, mexaniki avadanlıqların quraşdırılması, yaşayış sahələrində izolyasiya, kabinlərin ayrılması kimi proseslər icra olunur.
Layihədə əvvəlki analoji “RoPax” gəmiləri ilə müqayisədə bir sıra yeniliklər nəzərdə tutulub. Bunlara təsərrüfat təyinatlı üç tonluq bir ədəd kranın quraşdırılması, sıxılmış hava sistemi üçün əlavə saxlanc çənlərinin yerləşdirilməsi, soyuducu konteynerlər üçün elektrik qidalanma sisteminin yaradılması daxildir.
Bundan başqa, yeni gəmidə alt yük bölməsi üzrə təhlükəli qaz aşkarlama sistemi və köpüklü yanğınsöndürmə sistemi üzrə əlavə bir ədəd yanğınsöndürmə tuşlayıcısı quraşdırılacaq. Eyni zamanda, bərədə dəmiryolu xətlərinin avtomatik keçirilmə sisteminin tətbiqi, yük platforması üzərində tormozlama sisteminin qurulması da nəzərdə tutulub. Baş mühərrik otağında isə əlavə soyutma sistemi, iki ədəd servis qapağı və iki ədəd xidməti kran quraşdırılacaq.
Bununla yanaşı, layihədə bəzi texniki həllər əvvəlki gəmilərlə müqayisədə optimallaşdırılıb. Belə ki, sərnişin liftinin quraşdırılmasından imtina edilib. Arxa köməkçi sükan qurğusu isə ləğv olunaraq, əvəzində ön köməkçi sükan qurğusunun gücü 350 kVt-dan 545 kVt-a çatdırılıb.
Bundan öncə istismara verilən eynitipli “Azərbaycan” və “Zərifə Əliyeva” gəmi-bərələri kimi, yeni gəmi-bərənin də maksimal sürəti 14 uzel, uzunluğu 154.5, eni 17.7, bortunun hündürlüyü isə 7.5 metr təşkil edəcək. Daşıma qabiliyyətinə gəlincə, bu gəmi-bərə də eyni vaxtda 100 sərnişin, 56 sistern tipli vaqon və ya 50 yük avtomobili/TIR qəbul etmək imkanına malik olacaq.
Yeni gəmi ASCO-nun donanmasının müasirləşdirilməsi və ölkəmizin tranzit potensialının artırılması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Digər gəmilər kimi, bu “RoPax” tipli gəminin də Xəzər dənizi üzərindən həyata keçirilən yük və sərnişin daşımalarında, o cümlədən Orta Dəhliz üzrə nəqliyyat əməliyyatlarında istismarı planlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_985def9a34ea02f67c188fe04_o.jpg
Работы по строительству третьего судна-парома типа RoPax, строящегося на Бакинском судостроительном заводе в соответствии с заказом ASCO, компании под управлением AZCON Holding, продолжаются в соответствии с утверждённым графиком и находятся на завершающей стадии.
В рамках проекта завершены работы по сборке блоков основного корпуса судна. В настоящее время ведётся монтаж трубопроводов, прокладка электрических кабелей, а также параллельно выполняются работы по установке систем вентиляции, монтажу механического оборудования, изоляции жилых помещений и разделению кают.
По сравнению с ранее построенными аналогичными судами типа RoPax в проекте предусмотрен ряд нововведений. В их числе установка одного сервисного крана грузоподъёмностью три тонны, размещение дополнительных резервуаров для системы сжатого воздуха, а также создание системы электропитания для рефрижераторных контейнеров.
Кроме того, проект предусматривает оснащение судна системой обнаружения опасных газов в нижнем грузовом трюме, а также установку дополнительного пенного пожарного монитора. Также предусмотрено внедрение автоматической системы пропуска железнодорожных вагонов на пароме и установка тормозной системы на грузовой платформе. В главном машинном отделении будут установлены дополнительная система охлаждения, два сервисных люка и два служебных крана.
Наряду с этим, по сравнению с предыдущими судами, ряд технических решений был оптимизирован. В частности, от установки пассажирского лифта было решено отказаться. Заднее вспомогательное рулевое устройство удалено из проекта, при этом мощность переднего вспомогательного рулевого устройства увеличена с 350 кВт до 545 кВт.
Как и ранее введённые в эксплуатацию однотипные суда-паромы «Азербайджан» и «Зарифа Алиева», новое судно будет иметь максимальную скорость 14 узлов, длину 154,5 метра, ширину 17,7 метра и высоту борта 7,5 метра. По грузовместимости судно сможет одновременно перевозить до 100 пассажиров и принимать либо 56 вагонов-цистерн, либо 50 грузовых автомобилей/фур.
Новое судно имеет особое значение с точки зрения модернизации флота ASCO и увеличения транзитного потенциала страны. Как и другие суда компании, данный паром типа RoPax планируется использовать для перевозки грузов и пассажиров по Каспийскому морю, в рамках маршрута Среднего коридора.