https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_21003e828998f56225a17ff74_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfiri Alim Bayel Cinayət məsələlərində əməkdaşlığa dair Avropa Konvensiyalarının icrası üzrə Ekspertlər Komitəsinin Sədri, Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin Beynəlxalq Əməkdaşlıq Departamentinin Direktoru Adil Əbilova QR-nın Baş Prokurorluğunun “Beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfələrə görə” qurum medalını təqdim edib.
QR-nın Baş Prokuroru Berik Asılov A.Əbilovu məsləhət xarakterli yardım göstərməsinə və konstruktiv dəstəyinə görə qurum mükafatı ilə təltif edilməsi barədə qərar qəbul edib.
Qazaxıstannın Bakıdakı Səfirliyində keçirilən təltifetmə mərasimində A.Bayel Qazaxıstan–Azərbaycan əməkdaşlığının yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb. Diplomat Qazaxıstan Prezidenti K.K. Tokayev tərəfindən “Qanun və qayda” prinsipinə verilən əhəmiyyəti qeyd edib və iki dövlətin hüquq-mühafizə orqanları arasında qarşılıqlı fəaliyyətin vacibliyinə diqqət çəkib.
Öz növbəsində, A.Əbilov göstərilən şərəfə görə Qazaxıstana təşəkkür edib və ikitərəfli əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti barədə məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_21003e828998f56225a17ff74_o.jpg
Посол Республики Казахстан в Азербайджанской Республике Алим Байель вручил ведомственную медаль Генеральной прокуратуры РК «За вклад в развитие международного сотрудничества» Председателю Комитета экспертов по исполнению Европейских конвенций о сотрудничестве по уголовным делам, Директору Департамента международного сотрудничества Министерства юстиции Азербайджанской Республики Адилю Абилову.
Генеральный прокурор РК Берик Асылов принял решение наградить А.Абилова ведомственной наградой за оказание консультативной помощи и конструктивной поддержки.
На церемонии вручения, состоявшейся в Посольстве Казахстана в Баку, А.Байель подчеркнул высокий уровень казахско-азербайджанского сотрудничества. Дипломат отметил значение, придаваемое Президентом К.К.Токаевым принципу «Закон и порядок» и обратил внимание на важность взаимодействия между правоохранительными органами двух государств.
В свою очередь, А.Абилов поблагодарил Казахстан за оказанную честь и рассказал о нынешнем состоянии двустороннего сотрудничества.