https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_bc8cb85417e2c4d0338df45bc_o.jpg
UNEC-də “İBİ” MMC və İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) ilə birgə tələbələr arasında innovativ ideyaların yarışdığı hakaton keçirilib.
Hakatonda UNEC tələbələri “B2B həllər” və “Yaşıl Qarabağ” mövzuları üzrə real problemlərə kreativ və rəqəmsal həllər təqdim ediblər.
“B2B həllər” hakatonu korporativ mühitdə biznes problemlərinin həllinə həsr olunub. Seçim mərhələsindən keçən 60 tələbədən ibarət 15 komanda yarışda iştirak edib. Gərgin və rəqabətli mübarizə nəticəsində Rəqəmsal iqtisadiyyat fakültəsinin tələbələrindən ibarət “Enthuzone”, “Savai” və “ITeaguys” komandaları ilk üç yeri tutaraq qalib olublar.
Paralel olaraq keçirilən “Yaşıl Qarabağ” hakatonu isə ekoloji davamlılıq və innovativ yanaşmalar mövzusunda təşkil edilib. Bu istiqamət üzrə 67 tələbədən ibarət 15 komanda “Yaşıl Qarabağ” konsepsiyasına uyğun real problemlər üzərində çalışaraq ekoloji və innovativ layihələr hazırlayıb. Münsiflər heyətinin qiymətləndirməsinə əsasən, “Explogreen”, “SustainX” və “EcoWatch” komandaları qalib elan olunub.
Hakaton müddətində iştirakçılar ideyalarını texnoloji həllərə çevirib, layihələrini peşəkar münsiflər heyətinə təqdim edərək həm komanda işi, həm də problem həll etmə bacarıqlarını nümayiş etdiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_bc8cb85417e2c4d0338df45bc_o.jpg
В UNEC между студентами и совместно ООО «İBİ» и Агентством инноваций и цифрового и развития (АИЦР) состоялся хакатон, где студенты соревновались в разработке инновационных идей.
На хакатоне студенты UNEC представили креативные и цифровые решения реальных проблем по темам «B2B-решения» и «Зеленый Карабах».
Хакатон «B2B-решения» был посвящен решению проблем бизнеса в корпоративной среде. В соревнованиях приняли участие 15 команд из 60 студентов, прошедших отборочный этап. В результате напряженной и конкурентной борьбы команды «Enthuzone», «Savai» и «ITeaguys», в составе студентов факультета Цифровой экономики, заняв первые три места, одержали победу.
Параллельно состоявшийся хакатон «Зеленый Карабах», был посвящен теме экологической устойчивости и инновационных подходов. В этом направлении 15 команд в составе 67 студентов, работающие над реальными проблемами в соответствии с концепцией «Зеленый Карабах», разработали экологические и инновационные проекты. Согласно оценкам жюри, победителями были объявлены команды «Explogreen», «SustainX» и «EcoWatch».
В ходе хакатона участники, преобразовав свои идеи в технологические решения и представив свои проекты профессиональному жюри, продемонстрировали навыки командной работы и решения проблем.