https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_d4b166435630a6edf5896b18f_o.jpg
Dördüncü “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibləri Aslan Həsənli və Rüfət Məmmədxanlının Mentorluq Proqramı çərçivəsində “AzerGold” QSC-nin Daşkəsən rayonunda yerləşən Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsi (ÇİRES) ilə tanışlıq səfəri təşkil edilib.
Səfər zamanı müsabiqə qalibləri “Çovdar” qızıl mədənində hasilat prosesi, ÇİRES-də qiymətli metalların emalı prosesləri ilə yaxından tanış olublar. Onlara ənənəvi Topa Qələviləşdirmə (HLP – Heap Leach Pad) üsulu ilə yanaşı, müasir Çəndə Qələviləşdirmə (CIL – Carbon in Leach) texnologiyası əsasında fəaliyyət göstərən zavodda yaradılmış əmək şəraiti və istehsal imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
Eyni zamanda. Aslan Həsənli və Rüfət Məmmədxanlı “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimovun sədrliyi ilə ÇİRES-də keçirilən əməliyyat iclasına da qatılıblar. İclas zamanı iştirakçılar şirkətin fəaliyyət göstərdiyi regionlarda həyata keçirdiyi layihələr, mövcud daxili nəzarət sistemləri, eləcə də istehsalat sahələrində effektiv iş mexanizmlərinin qurulması ilə bağlı məsələlər üzrə məlumat əldə ediblər.
Səfər Mentorluq Proqramı çərçivəsində müsabiqə qaliblərinin dağ-mədən sənayesində həyata keçirilən istehsal və idarəetmə prosesləri ilə tanış olması, həmçinin praktiki bilik və təcrübələrinin genişləndirilməsi baxımından faydalı olub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_d4b166435630a6edf5896b18f_o.jpg
Winners of the fourth Yuksalish Competition – Aslan Hasanli and Rufat Mammadkhanli, visited the Chovdar Integrated Regional Processing Area (CIRPA) of AzerGold CJSC, located in Dashkasan region, within the Mentorship Programme.
During the visit, the competition winners got acquainted with the gold production process at the Chovdar gold mine, as well as the precious metals processing operations at CIRPA. The guests were provided with detailed information on working conditions and production processes at the plant, which is operated by applying the traditional Heap Leach Pad (HLP) and the modern Carbon in Leach (CIL) technology.
Furthermore, Aslan Hasanli and Rufat Mammadkhanli attended the operational meeting held at CIRPA, chaired by Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC. During the meeting, participants received information on projects implemented by AzerGold, on existing internal control systems, as well as on establishing effective operational mechanisms in production facilities.
The visit within the Mentorship Programme was valuable for the competition winners in terms of familiarizing themselves with production and management processes in the mining industry, as well as expanding their practical knowledge and experience.