https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_94dbae289573a067d12e799b9_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) beynəlxalq İT şirkəti “Accelya” ilə NDC (“New Distribution Capability”) standartına əsaslanan “FLX Select” həllinin tətbiqinə dair müqavilə imzalayıb.
Bu razılaşma AZAL-ın pərakəndə satış modelinin modernləşdirilməsində mühüm mərhələ olmaqla, tariflərin və xidmətlərin formalaşdırılması, paylanması və satışı proseslərinin, xüsusilə dolayı satış kanalları, yəni turizm agentlikləri və onlayn platformalar üzərindən transformasiyasına yönəlib.
“FLX Select” həllinin tətbiqi AZAL-a tarifləri və əlavə xidmətləri bazara daha operativ şəkildə çıxarmağa, onların bütün tərəfdaş kanallarda vahid və dəqiq təqdim olunmasını təmin etməyə, həmçinin əvvəlki distribusiya modellərinin texniki məhdudiyyətlərindən mərhələli şəkildə imtina etməyə imkan verəcək. Nəticədə aviaşirkətin təklifləri sərnişinlər üçün daha şəffaf, turizm tərəfdaşları üçün isə daha funksional və rahat olacaq.
“FLX Select” eyni zamanda qlobal turizm satıcıları və aqreqatorlardan ibarət ekosistemə birbaşa qoşulmanı təmin edir. Bu isə mürəkkəb və uzunmüddətli texniki inteqrasiyalara ehtiyac olmadan NDC standartının kommersiya üstünlüklərindən istifadəyə şərait yaradır.
“FLX Select” həlli “Accelya” şirkətinin “FLX ONE” platformasının tərkib hissəsidir və “Amazon Web Services” (AWS) bulud infrastrukturu üzərində fəaliyyət göstərir. Bu da sistemin yüksək miqyaslana bilməsini və təhlükəsizliyini təmin edir. Müstəqil analitik şirkət T2RL-in məlumatına əsasən, “Accelya”nın həlləri dünya üzrə həyata keçirilən bütün NDC əməliyyatlarının təxminən 50%-ində istifadə olunur ki, bu da şirkətin sənayedə aparıcı mövqeyini təsdiqləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_94dbae289573a067d12e799b9_o.jpg
Соглашение является важным этапом в модернизации розничной модели продаж AZAL и направлено на трансформацию процессов формирования, дистрибуции и продажи тарифов и услуг через непрямые каналы — туристические агентства и онлайн-платформы.
Внедрение FLX Select позволит AZAL ускорить вывод тарифов и дополнительных услуг на рынок, обеспечить их единое и корректное представление во всех партнерских каналах, а также постепенно отказаться от ограничений традиционных моделей дистрибуции. В результате предложения авиакомпании станут более прозрачными для пассажиров и более удобными для туристических партнеров.
Решение FLX Select также обеспечит прямое подключение AZAL к глобальной экосистеме туристических продавцов и агрегаторов, позволяя использовать коммерческие преимущества стандарта NDC без сложных и длительных технических интеграций.
FLX Select является частью платформы FLX ONE компании Accelya и работает на базе облачной инфраструктуры Amazon Web Services (AWS), обеспечивая высокий уровень масштабируемости и безопасности. По данным независимой аналитической компании T2RL, решения Accelya используются почти в 50% всех NDC-транзакций в мире, что подтверждает лидирующие позиции компании в отрасли.