https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_94dbae289573a067d12e799b9_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) beynəlxalq İT şirkəti “Accelya” ilə NDC (“New Distribution Capability”) standartına əsaslanan “FLX Select” həllinin tətbiqinə dair müqavilə imzalayıb.
Bu razılaşma AZAL-ın pərakəndə satış modelinin modernləşdirilməsində mühüm mərhələ olmaqla, tariflərin və xidmətlərin formalaşdırılması, paylanması və satışı proseslərinin, xüsusilə dolayı satış kanalları, yəni turizm agentlikləri və onlayn platformalar üzərindən transformasiyasına yönəlib.
“FLX Select” həllinin tətbiqi AZAL-a tarifləri və əlavə xidmətləri bazara daha operativ şəkildə çıxarmağa, onların bütün tərəfdaş kanallarda vahid və dəqiq təqdim olunmasını təmin etməyə, həmçinin əvvəlki distribusiya modellərinin texniki məhdudiyyətlərindən mərhələli şəkildə imtina etməyə imkan verəcək. Nəticədə aviaşirkətin təklifləri sərnişinlər üçün daha şəffaf, turizm tərəfdaşları üçün isə daha funksional və rahat olacaq.
“FLX Select” eyni zamanda qlobal turizm satıcıları və aqreqatorlardan ibarət ekosistemə birbaşa qoşulmanı təmin edir. Bu isə mürəkkəb və uzunmüddətli texniki inteqrasiyalara ehtiyac olmadan NDC standartının kommersiya üstünlüklərindən istifadəyə şərait yaradır.
“FLX Select” həlli “Accelya” şirkətinin “FLX ONE” platformasının tərkib hissəsidir və “Amazon Web Services” (AWS) bulud infrastrukturu üzərində fəaliyyət göstərir. Bu da sistemin yüksək miqyaslana bilməsini və təhlükəsizliyini təmin edir. Müstəqil analitik şirkət T2RL-in məlumatına əsasən, “Accelya”nın həlləri dünya üzrə həyata keçirilən bütün NDC əməliyyatlarının təxminən 50%-ində istifadə olunur ki, bu da şirkətin sənayedə aparıcı mövqeyini təsdiqləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_94dbae289573a067d12e799b9_o.jpg
Azerbaijan Airlines (AZAL), a part of AZCON Holding, has signed an agreement with Accelya, a global leader in airline technology solutions, to introduce NDC (New Distribution Capability) through FLX Select.
This agreement marks a deliberate step in the modernization of AZAL’s retail capabilities and aims to transform the way fares and ancillary services are created, distributed, and sold through indirect channels, including travel agencies and online platforms.
The implementation of FLX Select will enable AZAL to accelerate time-to-market for fares and ancillary products, ensure consistent and accurate content across all partner channels, and gradually move beyond the limitations of traditional distribution models. As a result, airline offers will become more transparent and relevant for passengers, while being more convenient and efficient for travel partners. FLX Select will also provide AZAL with direct connectivity to the global ecosystem of travel sellers and aggregators, allowing the airline to unlock the commercial value of NDC without complex and lengthy technical integrations.
FLX Select is part of Accelya’s FLX ONE platform, powered by Amazon Web Services. Through its strategic collaboration with AWS, Accelya delivers scalable, secure cloud solutions that support the modernization of airline Offers and Orders. According to independent research firm T2RL, Accelya supports nearly 50 percent of global NDC transactions.