https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_af147deb5b81e5ffb46215413_o.jpg
15 yanvar 2026-cı il tarixində Cenevrədə BMT-nin Ofisində Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) həsr olunmuş brifinq keçirilib. Tədbirdə 100-ə yaxın akkreditə olunmuş diplomatik missiyanın nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin əsas məqsədi diplomatik korpus, Azərbaycan Hökuməti və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UNHabitat) arasında əməkdaşlıq əlaqələrini gücləndirmək, həmçinin WUF13-ə və onun gözlənilən nəticələrinə beynəlxalq dəstəyi təşviq etmək olub.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri və WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev çıxışında Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun tarixində ilk dəfə Liderlərin Zirvə Görüşünün keçiriləcəyini qeyd edib. Bildirib ki, bu təşəbbüs mənzil və şəhərsalma sahələrinin inkişafı məsələlərinin ən yüksək siyasi səviyyədə liderlik tələb etdiyinə dair mövqeyi əks etdirir.
Brifinqdə çıxış edən UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax WUF13-ün Yeni Şəhərsalma Gündəliyi və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (SDG-lərin), xüsusilə 11-ci Məqsədin (Dayanıqlı şəhərlər və icmalar) icrasını qiymətləndirmək baxımından mühüm qlobal platforma olduğunu və növbəti on il üçün qlobal şəhərsalma prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsində strateji əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Brifinqin yekununda WUF13-də geniş beynəlxalq iştirakın vacibliyi qeyd olunaraq, bütün ölkələr və beynəlxalq tərəfdaşlar tədbirdə fəal iştiraka çağırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_af147deb5b81e5ffb46215413_o.jpg
15 января 2026 года в Отделении ООН в Женеве состоялся брифинг, посвящённый 13-й сессии Всемирного градостроительно форума (WUF13). В мероприятии приняли участие представители около 100 аккредитованных дипломатических миссий.
Основной целью брифинга стало укрепление сотрудничества между дипломатическим корпусом, Правительством Азербайджана и Программой ООН по населенным пунктам (UN-Habitat), а также продвижение международной поддержки WUF13 и его ожидаемых результатов.
В своём выступлении председатель Государственного Комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики и национальный координатор WUF13 Анар Гулиев отметил, что в истории Всемирного форума по городскому развитию впервые будет проведён Саммит лидеров. Он подчеркнул, что эта инициатива отражает позицию о том, что развитие жилищной сферы и градостроительства требует лидерства на самом высоком политическом уровне.
Выступая на брифинге, исполнительный директор UN-Habitat Анаклаудия Россбах отметила, что WUF13 является важной глобальной платформой для оценки реализации Новой городской повестки и Целей устойчивого развития (ЦУР), в частности Цели 11 - «Устойчивые города и населённые пункты», а также имеет стратегическое значение для определения глобальных приоритетов в области городского развития на предстоящее десятилетие.
В завершение брифинга была подчёркнута важность широкого международного участия в WUF13, и все страны и международные партнёры были призваны к активному участию в мероприятии.