https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_5e7d97ff80c7014e67cb86f05_o.jpg
Azərbaycan BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı Forumu, Qlobal Bakı Forumu və Dünya Dini Liderlərinin Sammiti kimi mötəbər tədbirlərə ev sahibliyi etməklə mədəniyyətlərarası dialoqa davamlı töhfələr verir.
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 26-da Bəhreynin paytaxtı Manama şəhərində keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 16-cı plenar sessiyasında çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə başladılmış “Bakı Prosesi” çərçivəsində keçirilmiş Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu BMT tərəfindən mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq üçün əsas qlobal platforma kimi tanınır. 2024-cü ilin mayında keçirilmiş 6-cı Forum çərçivəsində Milli Məclis tərəfindən təşkil olunmuş Parlamentlərarası Konfrans isə bu dialoqa "parlament ölçüsü" qazandırıb.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqun sadiq tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_5e7d97ff80c7014e67cb86f05_o.jpg
Азербайджан постоянно делает вклад в межкультурный диалог, проводя у себя такие авторитетные мероприятия, как Форум Альянса Цивилизаций ООН, Глобальный Бакинский Форум и Саммит Мировых Религиозных Лидеров.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова отметила это в своём выступлении на проведённой 26-го января в столице Бахрейна городе Манама 16-й пленарной сессии Азиатской Парламентской Ассамблеи.
По её словам, ООН признала проводимый в рамках инициированного Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым «Бакинского Процесса» Всемирный Форум Межкультурного Диалога основной глобальной платформой для межкультурного и межрелигиозного диалога. Организованная Милли Меджлисом в рамках 6-йго Форума Межпарламентская Конференция же придала этому диалогу «парламентское измерение».
Спикер Сагиба Гафарова подчеркнула в своей речи, что Азербайджан является верным приверженцем межкультурного диалога.