https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_5e7d97ff80c7014e67cb86f05_o.jpg
Azərbaycan BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı Forumu, Qlobal Bakı Forumu və Dünya Dini Liderlərinin Sammiti kimi mötəbər tədbirlərə ev sahibliyi etməklə mədəniyyətlərarası dialoqa davamlı töhfələr verir.
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yanvarın 26-da Bəhreynin paytaxtı Manama şəhərində keçirilən Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 16-cı plenar sessiyasında çıxışı zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə başladılmış “Bakı Prosesi” çərçivəsində keçirilmiş Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu BMT tərəfindən mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq üçün əsas qlobal platforma kimi tanınır. 2024-cü ilin mayında keçirilmiş 6-cı Forum çərçivəsində Milli Məclis tərəfindən təşkil olunmuş Parlamentlərarası Konfrans isə bu dialoqa "parlament ölçüsü" qazandırıb.
Spiker Sahibə Qafarova çıxışında Azərbaycanın mədəniyyətlərarası dialoqun sadiq tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_5e7d97ff80c7014e67cb86f05_o.jpg
Azerbaijan constantly contributes to inter-cultural dialogue by hosting such influential events as the UN Alliance of Civilisations Forum, the Baku Global Forum and the Global Summit of Religious Leaders.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova made that remark in her speech at the 16th plenary session of the Asian Parliamentary Assembly held in the capital city of Bahrain, Manama, on 26 January.
According to her, UN recognised as the main global platform of inter-cultural and inter-civilisation dialogue the Global Forum on Intercultural Dialogue held under the aegis of the ‘Baku process’ initiated by President of Azerbaijan Ilham Aliyev. And the International Parliamentary Conference which the Milli Majlis organised on the sidelines of the 6th Forum in May 2024, it added the ‘parliamentary dimension’ to that dialogue.
Speaker Sahiba Gafarova stressed in her address that Azerbaijan is a steadfast adherent of inter-cultural dialogue.