https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_3331e5ec5c339bed605c3d893_o.jpg
Oktyabrın 18-də AZAL-ın prezidenti Cahangir Əsgərovla İtaliyanın “Leonardo” şirkətinin baş vitse-prezidenti Marko Buratti arasında keçirilən görüşdə mülki aviasiya sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Görüşdə tərəflər hava gəmilərinə texniki xidmət və təmir sahəsində əməkdaşlıq, eləcə də aeronaviqasiya sahəsində perspektivli və müasir innovativ texnologiyaların tətbiqi məsələlərinə toxunublar.
Danışıqlar nəticəsində Azərbaycanın aeronaviqasiya sisteminin infrastrukturunun inkişafı ilə bağlı layihələr razılaşdırılıb.
Həmçinin tədbir zamanı Azərbaycanın mülki aviasiya sahəsində müxtəlif istiqamətlər üzrə şirkətlər arasında əlaqələrin inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, İtaliyanın aviasiya sənayesi ilə səmərəli əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğu qeyd olunub.
İtaliyanın “Leonardo” korporasiyası aviasiya və aerokosmik sənayesi üçün innovativ məhsulların geniş çeşidini təklif edir, müdafiə, təhlükəsizlik və s. sahələrdə çoxsaylı imkanları təkmilləşdirir. Mütəmadi tədqiqatlar, rəqəmsal istehsal və davamlı inkişaf şirkətin fəaliyyətinin təməl daşlarıdır.
Qeyd edək ki, “Leonardo” şirkətinin baş vitse-prezidenti Marko Buratti aşağıdakı yüksək texnologiya sektorlarında geniş və uzunmüddətli təcrübəyə malikdir: hərbi texnologiyalar, hərbi təyinatlı hesablama sistemləri, hərəkətsiz və fırlanan qanadlı hava gəmilərinin avionikası sistemi, beynəlxalq proqramların idarə edilməsi və bir çox digər sahələr.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_3331e5ec5c339bed605c3d893_o.jpg
Перспективы сотрудничества в гражданской авиации были обсуждены 18 октября на встрече президента AZAL Джахангира Аскерова со старшим вице-президентом итальянской компании Leonardo Марко Буратти.
Стороны на встрече затронули вопросы сотрудничества в области технического обслуживания и ремонта воздушных судов, а также внедрение перспективных и современных инновационных технологий в области аэронавигации.
В результате переговоров были согласованы проекты по развитию инфраструктуры аэронавигационной системы Азербайджана.
Также во время мероприятия был проведен обмен мнениями по поводу развития связей компаний по различным направлениям в гражданской авиации Азербайджана, а также был отмечен широкий потенциал для плодотворного сотрудничества с итальянской авиационной индустрией.
Итальянская корпорация Leonardo предлагает широкий ассортимент инновационных продуктов для авиации и аэрокосмической отрасли, разрабатывает многочисленные возможности в сфере обороны, безопасности и т.д. Непрерывные исследования, цифровое производство и устойчивое развитие являются фундаментальными краеугольными камнями деятельности компании.
Отметим, что старший вице-президент Leonardo Марко Буратти имеет широкий и многолетний опыт работы в следующих высокотехнологичных секторах: военные технологии, вычислительные системы военного назначения, система авионики воздушных судов с неподвижными и вращающимися крыльями, управление международными программами и многое другое.