https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_3331e5ec5c339bed605c3d893_o.jpg
Oktyabrın 18-də AZAL-ın prezidenti Cahangir Əsgərovla İtaliyanın “Leonardo” şirkətinin baş vitse-prezidenti Marko Buratti arasında keçirilən görüşdə mülki aviasiya sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Görüşdə tərəflər hava gəmilərinə texniki xidmət və təmir sahəsində əməkdaşlıq, eləcə də aeronaviqasiya sahəsində perspektivli və müasir innovativ texnologiyaların tətbiqi məsələlərinə toxunublar.
Danışıqlar nəticəsində Azərbaycanın aeronaviqasiya sisteminin infrastrukturunun inkişafı ilə bağlı layihələr razılaşdırılıb.
Həmçinin tədbir zamanı Azərbaycanın mülki aviasiya sahəsində müxtəlif istiqamətlər üzrə şirkətlər arasında əlaqələrin inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, İtaliyanın aviasiya sənayesi ilə səmərəli əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğu qeyd olunub.
İtaliyanın “Leonardo” korporasiyası aviasiya və aerokosmik sənayesi üçün innovativ məhsulların geniş çeşidini təklif edir, müdafiə, təhlükəsizlik və s. sahələrdə çoxsaylı imkanları təkmilləşdirir. Mütəmadi tədqiqatlar, rəqəmsal istehsal və davamlı inkişaf şirkətin fəaliyyətinin təməl daşlarıdır.
Qeyd edək ki, “Leonardo” şirkətinin baş vitse-prezidenti Marko Buratti aşağıdakı yüksək texnologiya sektorlarında geniş və uzunmüddətli təcrübəyə malikdir: hərbi texnologiyalar, hərbi təyinatlı hesablama sistemləri, hərəkətsiz və fırlanan qanadlı hava gəmilərinin avionikası sistemi, beynəlxalq proqramların idarə edilməsi və bir çox digər sahələr.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_3331e5ec5c339bed605c3d893_o.jpg
Perspectives for cooperation in civil aviation were discussed on October 18th at the meeting of AZAL President Jahangir Asgarov with Marco Buratti, Senior Vice President of the Italian company Leonardo.
The parties at the meeting touched on the issues of cooperation in the field of aircraft maintenance and repair, as well as the introduction of promising and modern innovative technologies in the field of air navigation.
As a result of the negotiations, projects for the development of the infrastructure of the air navigation system of Azerbaijan were agreed.
Also during the event, an exchange of views was held on the development of relations between companies in various areas in the civil aviation of Azerbaijan, and a wide potential for productive cooperation with the Italian aviation industry was noted.
The Italian corporation Leonardo offers a wide range of innovative products for aviation and aerospace, develops numerous opportunities in the field of defense, security, etc. Continuous research, digital production and sustainable development are the fundamental cornerstones of the company's activities.
It should be noted that Leonardo's Senior Vice President Marco Buratti has extensive and long-term experience in the following high-tech sectors: military technology, military computing systems, aircraft avionics system with fixed and rotating wings, international program management and much more.