https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_7b8e0dcd407840320dfd6b566_o.jpg
İnternet sürətinin və şəbəkə keyfiyyətinin ölçülməsi üzrə lider şirkət olan “Ookla®” qonaqpərvərlik sektoru üçün “Speedtest Certified™” adlı yeni məhsulunun ilk təqdimatını Bakıda keçirib. “Ookla”nın yeni məhsulunun əsas məqsədi sektorda fəaliyyət göstərən bizneslərin internet infrastrukturunu qiymətləndirmək və sertifikasiyadan keçirərək internet keyfiyyətini yüksəltmək və qonaqlara dünya səviyyəli rəqəmsal təcrübələr təqdim etməkdir.
Tədbir Bakıda İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA), Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) və Azərbaycan Hotel Assosiasiyasının (AHA) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Tədbirdə turizm, telekommunikasiya və infrastruktur sahələrindən 100-dən artıq məsul şəxs iştirak edib və qapalı məkanlarda internet bağlantı təcrübəsindən gözləntilər müzakirə olunub.
“Yüksəkkeyfiyyətli, etibarlı və davamlı bağlantı artıq lüks deyil – bu, hər bir qonağın gözləntisinə çevrilib və rəqabətədavamlı, yüksəksəviyyəli qonaq təcrübəsinin əsas elementidir”, – deyə “Ookla”nın prezidenti və baş icraçı direktoru Stiven Bay bildirib.
“Bu pilot proqramın yaradılması ilə biz Azərbaycana qonaqpərvərlik sektorunda internet bağlantısının keyfiyyətinin müəyyənləşdirilməsi, yoxlanılması və təqdim olunması sahəsində yeni qlobal meyar formalaşdırmağa kömək edirik. Qonaqpərvərlik sektoruna dünya səviyyəli rəqəmsal təcrübə təqdim etmək üçün İKTA, ATB və AHA ilə tərəfdaşlıqdan qürur duyuruq”.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədov bildirib ki, bugünkü sammit kimi platformalar təkcə məlumat və analitik baxışların paylaşılması üçün deyil, həm də Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyi üzrə ümumi baxışın formalaşdırılması üçün böyük əhəmiyyət daşıyır.
ATB-nin baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmid vurğulayıb ki, müasir dövrdə rəqəmsal əlaqəlilik turizmdə rəqabətqabiliyyətlilik və dayanıqlı inkişafı təmin edən strateji amillərdən biri kimi çıxış edərək bu sahədə dövlət-özəl tərəfdaşlığının möhkəmlənməsini təşviq edir. Azərbaycanda rəqəmsal infrastruktur üzrə son illərdə əldə edilən nailiyyətlər il boyu turizmin inkişafını dəstəkləmək və ölkəni irimiqyaslı beynəlxalq tədbirlər üçün etibarlı ev sahibi kimi mövqeləndirmək baxımından möhkəm zəmin yaradır.
Tədbir çərçivəsində sertifikatlaşdırma prosesinin canlı nümayişi də keçirilib. Bu proses yerində radiotezliyin (RF – Radio Frequency) keyfiyyətinin qiymətləndirilməsini, real performans testlərini və infrastrukturun dayanıqlığını əhatə edir. Tədbirdə təqdim olunan “MEO Arena”[i] və “The Social Hub Rome”[ii] kimi nümunəvi təcrübələr göstərib ki, üçüncü tərəfin təsdiqlədiyi qiymətləndirmə aparıcı məkanlara sponsorları cəlb etməyə və qonaqların etimadını gücləndirməyə kömək edir.
“Speedtest”in qlobal səviyyədə etibar edilən test metodologiyasından və güclü brend tanınmasından istifadə edən “Speedtest Certified™” proqramı qonaqpərvərlik ekosisteminin bütün iştirakçıları üçün aydın üstünlüklər yaradır. Bu təşəbbüs Azərbaycanın “Speedtest Global Index™”də mövqeyini daha da möhkəmləndirir və ölkənin rəqəmsal baxımdan inkişaf etmiş turizm məkanı kimi nüfuzunu gücləndirir.
“Ookla®” haqqında
“Ookla” – İnternet sürətinin və şəbəkə keyfiyyətinin ölçülməsi üzrə qlobal lider olaraq “Speedtest®”, “Downdetector®”, “Ekahau®” və “RootMetrics®” brendlərinin ekspertizasını birləşdirərək misilsiz şəbəkə və bağlantı analitikası təqdim edir. Çoxmənbəli məlumatları sənaye üzrə aparıcı biliklərlə birləşdirərək şəbəkə performansı göstəricilərini strateji və tətbiq oluna bilən analitik nəticələrə çevirir.
Şirkətin həlləri xidmət provayderlərinə, müəssisələrə və dövlət qurumlarına şəbəkələrin optimallaşdırılması, rəqəmsal təcrübələrin yaxşılaşdırılması və rəqəmsal uçurumun azaldılması üçün vacib məlumat və analitik dəstək verir. Eyni zamanda iş, təhsil və ünsiyyət üçün bağlantıya güvənən fərdlərin və bizneslərin real təcrübələrini ön plana çıxarır. “Ookla” dünyanın əlaqədə qalmasına – bağlantının ölçülməsindən və təhlilindən tutmuş, sənaye innovasiyalarının təşviqinə qədər kömək edir.
“Ookla” – texnologiya, əyləncə, alış-veriş, sağlamlıq, kibertəhlükəsizlik və “martech” sahələrində aparıcı brendləri birləşdirən, şaquli yönümlü rəqəmsal media və internet şirkəti olan “Ziff Davis”in (NASDAQ: ZD) bölməsidir.
[i] “MEO Arena” – Portuqaliyada, Lissabonda yerləşən böyük konsert və idman arenası. Konsertlər, idman yarışları və böyük tədbirlər üçün istifadə olunur.
[ii] “The Social Hub Rome” – İtaliyada, Romada yerləşən “co-working” və sosial tədbir məkanı. Startaplar, biznes tədbirləri və netvorking üçün nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_7b8e0dcd407840320dfd6b566_o.jpg
Ookla®, a global leader in connectivity intelligence, announced the launch of a pilot program for the hospitality sector in Azerbaijan, based on the Speedtest Certified™ framework. The initiative aims to support the industry’s goal of accelerating connectivity and providing guests with world-class digital experiences, providing a fast-tracked path for properties to verifiably demonstrate their network and connectivity excellence through a rigorous and thorough certification process.
This announcement was made during the Azerbaijan Hospitality Connectivity Summit held in Baku, hosted in collaboration with the Information and Communication Technologies Agency (ICTA), Azerbaijan Tourism Board (ATB), and Azerbaijan Hotel Association (AHA). The event brought together over 100 high-level decision-makers from the tourism, telecommunications, and infrastructure sectors to discuss the users' expectations of their indoor connectivity experience.
“High-quality, reliable and consistent connectivity is no longer a luxury; it has become an expectation of any guest, and it is fundamental to providing a competitive and high-quality guest experience,” said Stephen Bye, President and CEO of Ookla, a division of Ziff Davis. “By establishing this pilot, we are helping Azerbaijan set a new global benchmark for how destinations define, verify, and communicate the quality of guest connectivity. We are proud to partner with ICTA, ATB, and AHA to provide a solution to enable the hospitality industry to deliver a world-class digital experience to their guests."
Sameddin Asadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport emphasized that platforms like today’s summit are valuable not only for sharing data and insights, but also for shaping a common vision for Azerbaijan’s digital future.
Florian Sengstschmid, CEO of ATB highlighted that connectivity is a strategic driver of destination competitiveness and sustainable growth, enabled through strong public–private cooperation. For Azerbaijan, recent advances in digital infrastructure provide a solid foundation to support year-round tourism and position the country as a reliable host for major international events.
The event also featured a live demonstration of the certification process, which evaluates on-site RF quality, real-world performance testing, and infrastructure resilience. Case studies presented at the event, including the MEO Arena and The Social Hub Rome, showcased how third-party validation helps premier venues attract sponsors and build trust with guests.
Leveraging Speedtest’s globally trusted testing methodology and unrivaled brand recognition, the Speedtest Certified™ program offers clear advantages across the hospitality ecosystem, empowering properties with a connectivity seal of approval, IT providers with performance verification, and guests with reliable digital experiences. This initiative further strengthens Azerbaijan’s position in the Speedtest Global Index™ and bolsters its reputation as a digitally advanced destination.
About Ookla®
Ookla, a global leader in connectivity intelligence, brings together the trusted expertise of Speedtest®, Downdetector®, Ekahau®, and RootMetrics® to deliver unmatched network and connectivity insights. By combining multi-source data with industry-leading expertise, we transform network performance metrics into strategic, actionable insights.
Our solutions empower service providers, enterprises, and governments with the critical data and insights needed to optimize networks, enhance digital experiences, and help close the digital divide. At the same time, we amplify the real-world experiences of individuals and businesses that rely on connectivity to work, learn, and communicate. From measuring and analyzing connectivity to driving industry innovation, Ookla helps the world stay connected.
Ookla is a division of Ziff Davis (NASDAQ: ZD), a vertically focused digital media and internet company whose portfolio includes leading brands in technology, entertainment, shopping, health, cybersecurity, and martech.