https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_7b8e0dcd407840320dfd6b566_o.jpg
İnternet sürətinin və şəbəkə keyfiyyətinin ölçülməsi üzrə lider şirkət olan “Ookla®” qonaqpərvərlik sektoru üçün “Speedtest Certified™” adlı yeni məhsulunun ilk təqdimatını Bakıda keçirib. “Ookla”nın yeni məhsulunun əsas məqsədi sektorda fəaliyyət göstərən bizneslərin internet infrastrukturunu qiymətləndirmək və sertifikasiyadan keçirərək internet keyfiyyətini yüksəltmək və qonaqlara dünya səviyyəli rəqəmsal təcrübələr təqdim etməkdir.
Tədbir Bakıda İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA), Azərbaycan Turizm Bürosu (ATB) və Azərbaycan Hotel Assosiasiyasının (AHA) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Tədbirdə turizm, telekommunikasiya və infrastruktur sahələrindən 100-dən artıq məsul şəxs iştirak edib və qapalı məkanlarda internet bağlantı təcrübəsindən gözləntilər müzakirə olunub.
“Yüksəkkeyfiyyətli, etibarlı və davamlı bağlantı artıq lüks deyil – bu, hər bir qonağın gözləntisinə çevrilib və rəqabətədavamlı, yüksəksəviyyəli qonaq təcrübəsinin əsas elementidir”, – deyə “Ookla”nın prezidenti və baş icraçı direktoru Stiven Bay bildirib.
“Bu pilot proqramın yaradılması ilə biz Azərbaycana qonaqpərvərlik sektorunda internet bağlantısının keyfiyyətinin müəyyənləşdirilməsi, yoxlanılması və təqdim olunması sahəsində yeni qlobal meyar formalaşdırmağa kömək edirik. Qonaqpərvərlik sektoruna dünya səviyyəli rəqəmsal təcrübə təqdim etmək üçün İKTA, ATB və AHA ilə tərəfdaşlıqdan qürur duyuruq”.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Saməddin Əsədov bildirib ki, bugünkü sammit kimi platformalar təkcə məlumat və analitik baxışların paylaşılması üçün deyil, həm də Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyi üzrə ümumi baxışın formalaşdırılması üçün böyük əhəmiyyət daşıyır.
ATB-nin baş icraçı direktoru Florian Zenqstşmid vurğulayıb ki, müasir dövrdə rəqəmsal əlaqəlilik turizmdə rəqabətqabiliyyətlilik və dayanıqlı inkişafı təmin edən strateji amillərdən biri kimi çıxış edərək bu sahədə dövlət-özəl tərəfdaşlığının möhkəmlənməsini təşviq edir. Azərbaycanda rəqəmsal infrastruktur üzrə son illərdə əldə edilən nailiyyətlər il boyu turizmin inkişafını dəstəkləmək və ölkəni irimiqyaslı beynəlxalq tədbirlər üçün etibarlı ev sahibi kimi mövqeləndirmək baxımından möhkəm zəmin yaradır.
Tədbir çərçivəsində sertifikatlaşdırma prosesinin canlı nümayişi də keçirilib. Bu proses yerində radiotezliyin (RF – Radio Frequency) keyfiyyətinin qiymətləndirilməsini, real performans testlərini və infrastrukturun dayanıqlığını əhatə edir. Tədbirdə təqdim olunan “MEO Arena”[i] və “The Social Hub Rome”[ii] kimi nümunəvi təcrübələr göstərib ki, üçüncü tərəfin təsdiqlədiyi qiymətləndirmə aparıcı məkanlara sponsorları cəlb etməyə və qonaqların etimadını gücləndirməyə kömək edir.
“Speedtest”in qlobal səviyyədə etibar edilən test metodologiyasından və güclü brend tanınmasından istifadə edən “Speedtest Certified™” proqramı qonaqpərvərlik ekosisteminin bütün iştirakçıları üçün aydın üstünlüklər yaradır. Bu təşəbbüs Azərbaycanın “Speedtest Global Index™”də mövqeyini daha da möhkəmləndirir və ölkənin rəqəmsal baxımdan inkişaf etmiş turizm məkanı kimi nüfuzunu gücləndirir.
“Ookla®” haqqında
“Ookla” – İnternet sürətinin və şəbəkə keyfiyyətinin ölçülməsi üzrə qlobal lider olaraq “Speedtest®”, “Downdetector®”, “Ekahau®” və “RootMetrics®” brendlərinin ekspertizasını birləşdirərək misilsiz şəbəkə və bağlantı analitikası təqdim edir. Çoxmənbəli məlumatları sənaye üzrə aparıcı biliklərlə birləşdirərək şəbəkə performansı göstəricilərini strateji və tətbiq oluna bilən analitik nəticələrə çevirir.
Şirkətin həlləri xidmət provayderlərinə, müəssisələrə və dövlət qurumlarına şəbəkələrin optimallaşdırılması, rəqəmsal təcrübələrin yaxşılaşdırılması və rəqəmsal uçurumun azaldılması üçün vacib məlumat və analitik dəstək verir. Eyni zamanda iş, təhsil və ünsiyyət üçün bağlantıya güvənən fərdlərin və bizneslərin real təcrübələrini ön plana çıxarır. “Ookla” dünyanın əlaqədə qalmasına – bağlantının ölçülməsindən və təhlilindən tutmuş, sənaye innovasiyalarının təşviqinə qədər kömək edir.
“Ookla” – texnologiya, əyləncə, alış-veriş, sağlamlıq, kibertəhlükəsizlik və “martech” sahələrində aparıcı brendləri birləşdirən, şaquli yönümlü rəqəmsal media və internet şirkəti olan “Ziff Davis”in (NASDAQ: ZD) bölməsidir.
[i] “MEO Arena” – Portuqaliyada, Lissabonda yerləşən böyük konsert və idman arenası. Konsertlər, idman yarışları və böyük tədbirlər üçün istifadə olunur.
[ii] “The Social Hub Rome” – İtaliyada, Romada yerləşən “co-working” və sosial tədbir məkanı. Startaplar, biznes tədbirləri və netvorking üçün nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_7b8e0dcd407840320dfd6b566_o.jpg
Ookla® — ведущая компания в области измерения скорости интернета и качества сети — провела в Баку первую презентацию своего нового продукта для сектора гостеприимства — Speedtest Certified™. Главная цель нового продукта Ookla — улучшить качество интернета и предоставить гостям цифровые возможности мирового класса путем оценки и сертификации интернет-инфраструктуры бизнеса, работающих в этом секторе.
Мероприятие состоялось в Баку и было организовано совместно Агентством информационно-коммуникационных технологий (АИКТ), Бюро по туризму Азербайджана (БТА) и Ассоциацией отелей Азербайджана (АОА). В мероприятии приняли участие более 100 представителей туристического, телекоммуникационного и инфраструктурного секторов, и были обсуждены их ожидания от использования интернет-соединения в закрытых помещениях.
«Высококачественное, надежное и стабильное подключение к интернету перестало быть роскошью — оно стало ожиданием для каждого гостя и ключевым элементом конкурентоспособного, высококлассного обслуживания», — заявил президент и главный исполнительный директор Ookla Стивен Бэй.
«Создав эту пилотную программу, мы помогаем Азербайджану установить новый глобальный стандарт в определении, проверке и обеспечении качества интернет-соединения в секторе гостеприимства. Мы гордимся сотрудничеством с АИКТ, БТА и АОА в предоставлении высококачественного цифрового обслуживания для сектора гостеприимства».
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Самеддин Асадов сказал, что такие платформы, как сегодняшний саммит, имеют большое значение не только для обмена информацией и аналитическими мнениями, но и для формирования общего видения цифрового будущего Азербайджана.
Главный исполнительный директор БТА Флориан Зенгстшмид подчеркнул, что в современную эпоху связность выступает одним из стратегических факторов, обеспечивающих конкурентоспособность и устойчивое развитие туризма, способствуя укреплению государственно-частного партнерства в этой области. Достижения Азербайджана в области цифровой инфраструктуры за последние годы создают прочную основу для поддержки развития круглогодичного туризма и позиционирования страны как надежного места проведения крупных международных мероприятий.
В рамках мероприятия также была проведена демонстрация процесса сертификации в режиме реального времени. Этот процесс включает в себя оценку качества радиочастотного сигнала (RF – Radio Frequency) на месте, тестирование производительности в реальных условиях и оценку отказоустойчивости инфраструктуры. Примеры, представленные на мероприятии, такие как MEO Arena[i] и The Social Hub Rome[ii], показывают, что независимая проверка помогает ведущим площадкам привлекать спонсоров и укреплять доверие гостей.
Благодаря использованию зарекомендовавшей себя во всем мире методологии тестирования Speedtest и высокой узнаваемости бренда, программа Speedtest Certified™ приносит ощутимые преимущества всем участникам экосистемы гостеприимства. Эта инициатива еще больше укрепляет позиции Азербайджана в глобальном индексе Speedtest™ и подтверждает репутацию страны как высокотехнологичного туристического направления.
О Ookla®
Ookla – мировой лидер в области измерения скорости интернета и качества сети. Компания Ookla объединяет опыт своих брендов Speedtest®, Downdetector®, Ekahau® и RootMetrics® для предоставления непревзойденной аналитики сети и подключения. Она объединяет данные из различных источников с передовыми отраслевыми аналитическими данными, чтобы преобразовать показатели производительности сети в стратегические и действенные аналитические результаты.
Решения компании предоставляют поставщикам услуг, предприятиям и государственным структурам важные данные и аналитику для оптимизации сетей, улучшения цифрового взаимодействия и преодоления цифрового разрыва. Они также демонстрируют реальный опыт отдельных лиц и бизнеса, которые полагаются на связь для работы, учебы и общения. Ookla помогает поддерживать связь во всем мире — от измерения и анализа подключений до стимулирования отраслевых инноваций.
Ookla — это подразделение компании Ziff Davis (NASDAQ: ZD), вертикально интегрированной компании в сфере цифровых медиа и интернета, объединяющей ведущие бренды в технологиях, развлечениях, торговле, здравоохранении, кибербезопасности и маркетинговых технологиях.
[i] MEO Arena — это большая концертная и спортивная арена, расположенная в Лиссабоне (Португалия). Она используется для концертов, спортивных соревнований и крупных мероприятий.
[ii] The Social Hub Rome — коворкинг и пространство для проведения социальных мероприятий, расположенное в Риме (Италия). Предназначено для стартапов, деловых мероприятий и нетворкинга.