https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_16d71e7a3b70e66899667673b_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Pakistanın İslamabad Fond Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Şərqşünaslıq fakültəsində “Pakistan otağı”nın açılışı keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev Azərbaycan və Pakistan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu əlaqələrin daha da dərinləşməsində elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq da böyük rol oynayır. BDU-nun beynəlxalq əlaqələrində Pakistanın ali təhsil və tədqiqat müəssisələri ilə əməkdaşlıq önəmli yer tutur. BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsində 2001-i ildən Urdu dili şöbəsi fəaliyyətə başlayıb. Hazırda Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasında urdu dili, urdu ədəbiyyatı istiqaməti üzrə tədris aparılır. BDU və İslamabad Fond Universiteti arasında əməkdaşlıq memorandumu uğurla davam edir və elmi və mədəni əlaqələr daha da möhkəmləndirilir. Rektor “Pakistan otağı”nın açılışının da iki dost ölkə arasında əlaqələrin inkişafına, urdu dilinin tədrisinə mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Pakistan İslam Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qasım Mohiuddin çıxışında Azərbaycan və Pakistan arasında münasibətlərin tarixi köklərə, qarşılıqlı etimada və ortaq dəyərlərə əsaslandığını vurğulayıb. O, xüsusilə ali təhsil müəssisələri arasında qurulan əməkdaşlığın xalqlarımızın bir-birini daha yaxından tanımasında mühüm rol oynadığını qeyd edib. Səfir BDU-da urdu dilinin tədrisini və “Pakistan otağı”nın yaradılmasını mədəni və akademik mübadilənin institusional təzahürü kimi dəyərləndirərək, Pakistan tərəfinin bu cür təşəbbüsləri daim dəstəklədiyini bildirib.
Pakistanın İslamabad Fond Universitetinin rektoru Məhəmməd Kalem Asif çıxışında BDU ilə qurulan əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiklərini bildirib. O, iki universitet arasında birgə elmi tədqiqatların aparılması, akademik mübadilə proqramlarının həyata keçirilməsi, ortaq layihə və tədbirlərin təşkili üçün geniş imkanların mövcud olduğunu qeyd edib. Rektor “Pakistan otağı”nın açılışını əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm addım kimi dəyərləndirərək, bu təşəbbüsün gələcəkdə birgə layihələrin və mədəni-elmi əlaqələrin daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra Şərqşünaslıq fakültəsinin tələbələrinin Azərbaycan-Pakistan əlaqələrinə dair hazırladıqları videoçarx nümayiş olunub. “Regionşünaslıq” (Pakistan üzrə) ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr urdu dilində şeirlər səsləndiriblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_16d71e7a3b70e66899667673b_o.jpg
На факультете востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась церемония открытия «Пакистанской аудитории», организованное совместно вузом и Фондовым университетом Исламабада (Пакистан).
На церемонии ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что дружеские и братские отношения между Азербайджаном и Пакистаном развиваются по восходящей. Он сказал, что сотрудничество в области науки, образования и культуры также играет важную роль в дальнейшем углублении этих отношений. Значительную роль в международных связях БГУ играет интеграция с высшими учебными и исследовательскими учреждениями Пакистана. С 2001 года на факультете востоковедения функционирует кафедра языка урду. В настоящее время кафедра ближневосточных языков и литературы обеспечивает образование в области языка урду и литературы урду. Меморандум о сотрудничестве между БГУ и Фондовым университетом Исламабада успешно реализуется, научные и культурные связи продолжают укрепляться. Эльчин Бабаев выразил уверенность, что открытие «Пакистанской аудитории» также внесет значительный вклад в развитие отношений между двумя дружественными странами и преподавание языка урду.
В своем выступлении посол Исламской Республики Пакистан Касым Мохиуддин подчеркнул, что отношения между Азербайджаном и Пакистаном основаны на исторических корнях, взаимном доверии и общих ценностях. Он отметил, что интеграция, в особенности между вузами, играет важную роль в лучшем ознакомлении наших народов. Посол оценил преподавание языка урду в БГУ и создание «Пакистанской аудитории» как институциональное проявление культурного и академического обмена и заявил, что пакистанская сторона всегда поддерживает такие инициативы.
В своем выступлении ректор Фондового университета Исламабада Мухаммед Калем Асиф заявил, что сотрудничеству с БГУ придает особое значение. Гость отметил, что существуют широкие возможности для проведения совместных научных исследований, реализации программ академического обмена и организации совместных проектов и мероприятий между двумя вузами. Мухаммед Калем Асиф оценил открытие «Пакистанской аудитории» как важный шаг в укреплении интеграции и выразил уверенность, что эта инициатива поспособствует дальнейшему расширению совместных проектов и культурно-научных связей.
Затем на мероприятии показан видеоролик, подготовленный студентами-востоковедами БГУ, о азербайджано-пакистанских отношениях. Студенты специальности «Регионоведение» (по Пакистану) продекламировали стихи на языке урду.