https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_383a49332ea0b8a777e257bbb_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov 9 fevral 2026-cı il tarixində Daşkənd şəhərində “Özbəkistan Dəmir Yolları” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Zufar Narzullayev və “Gürcüstan Dəmir Yolları” SC-nin baş direktoru Laşa Abaşidze ilə görüşüb.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, üç ölkə arasında dəmir yolu sahəsində iş birliyi, o cümlədən Orta Dəhlizlə Mərkəzi Asiyadan Avropa istiqamətində yükdaşımaların daha səmərəli təşkili üzrə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Həmçinin bu dəhlizlə yükdaşımaların daha da artırılması və yeni yüklərin cəlb olunması məqsədilə rəqəmsal həllərin tətbiqinin genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_383a49332ea0b8a777e257bbb_o.jpg
9 февраля 2026 года в Ташкенте председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; входит в группу компаний AZCON Holding) Ровшан Рустамов встретился с председателем правления АО «Узбекистон темир йуллари» Зуфаром Нарзуллаевым и генеральным директором АО «Грузинская железная дорога» Лашой Абашидзе.
На встрече обсуждались взаимные интересы сторон, деловое сотрудничество в железнодорожной сфере между тремя странами, в том числе перспективы взаимодействия в деле более эффективной организации грузоперевозок из Центральной Азии в направлении Европы по Среднему коридору.
Была подчеркнута важность расширения применения цифровых решений для дальнейшего увеличения объемов грузоперевозок по этому коридору и привлечения новых грузов.