https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c4d89875c24b6ce96b977daed_o.jpg
11 fevral 2015-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “AzerGold” QSC-nin təsis edilməsi ölkəmizin dağ-mədən sənayesində yeni inkişaf mərhələsinin əsasını qoyub. Bu qərar filiz yataqlarının kəşfi və tədqiqi, qiymətli metalların hasilatı, emalı və satışının vahid dəyər zənciri üzrə təşkili, eləcə də Azərbaycan mədənçiliyinin institusional, texnoloji və idarəetmə baxımından müasirləşdirilməsi istiqamətində mühüm nəticələr verib.
Dövlət başçısının təşəbbüsü ilə biznes mühitinin təkmilləşdirilməsi, ixracyönlü sahələrin stimullaşdırılması və yerli istehsalın təşviqi məqsədilə həyata keçirilən ardıcıl islahatlar “AzerGold” QSC-nin fəaliyyətinin davamlı şəkildə genişlənməsi üçün əlverişli zəmin yaradıb.
5 iyul 2016-cı il tarixində dövlət qeydiyyatına alınaraq, fəaliyyətə başlayan “AzerGold” QSC bir sıra mühüm istehsal və infrastruktur layihələrini uğurla reallaşdıraraq ölkənin qeyri-neft sektorunun inkişafına, ixrac potensialının genişlənməsinə və regionlarda sosial-iqtisadi canlanmaya əhəmiyyətli töhfələr verib. On illik fəaliyyət dövründə 2 yeni qızıl yatağı kəşf edən, 4 qızıl mədənini və 1 regional sənaye kompleksini istismara verən Cəmiyyət qeyri-neft sektorunun aparıcı dövlət şirkətlərindən biri kimi yerli və beynəlxalq bazarlarda ümumilikdə 563 min unsiya qızıl və 989 min unsiya gümüş satışı həyata keçirərək ölkə iqtisadiyyatına 1,9 milyard manatdan çox vəsait cəlb edib, 214 milyon manat həcmində vergi, 37 milyon manat həcmində sosial ödəniş öhdəliyini həyata keçirib.
“AzerGold” QSC-nin fəaliyyəti yalnız birbaşa iqtisadi gəlirlərin formalaşdırılması ilə məhdudlaşmayaraq regionların inkişafına, yüksək ixtisaslı insan kapitalının yetişdirilməsinə və məşğulluğun artırılmasına da mühüm töhfələr verib. Şirkətin fəaliyyəti nəticəsində ümumilikdə 2494 nəfər daimi işlə təmin olunub, xüsusilə ucqar kəndləri təmsil edən yerli mədənçi kadrların hazırlanması istiqamətində əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edilib. Yeni mədən layihələrinin icrası ilə daimi iş yerlərinin sayının bir neçə dəfə artırılması, ixtisaslı kadrların hazırlanması prosesinin daha da genişlənləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Hazırda dəmir filizi yataqlarının istismarını həyata keçirən “Daşkəsən Dəmir Filizi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti, onun törəmə müəssisəsi olan “Azerbaijan Metal Company” MMC, eləcə də ölkədə sənaye əhəmiyyətli partlayıcı maddələrin istehsalı üzrə ixtisaslaşmış yeganə şirkət olan “AzerBlast” MMC-ni öz fəaliyyəti ətrafında birləşdirən “AzerGold” QSC dağ-mədən sahəsində inteqrəolunmuş fəaliyyət modelini uğurla tətbiq edir.
“AzerGold” QSC sosial məsuliyyət, icmalarla əməkdaşlıq və ətraf mühitin mühafizəsi sahələrində həyata keçirdiyi məqsədyönlü tədbirlərlə dövlətin sosial-iqtisadi və ekoloji siyasətinin icrasına mühüm töhfələr verir və bu istiqamətdə fəaliyyətini ardıcıl şəkildə genişləndirir.
Qarşıdakı mərhələdə “AzerGold” QSC innovativ yanaşmaların və müasir texnologiyaların tətbiqi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi yolu ilə milli mədən sənayesinin rəqabət qabiliyyətinin artırılmasını, ölkəmizin perspektivli mineral-xammal potensialının müəyyənləşdirilməsi, həmçinin qısa və orta müddətli dövrdə bir neçə əlvan metal filizi mədəninin istismara verilməsi ilə ölkə iqtisadiyyatının dayanıqlı inkişafına daha böyük töhfələr verməyi hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c4d89875c24b6ce96b977daed_o.jpg
AzerGold CJSC was established by the Decree of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on 11 February 2015, which laid the foundation for a new development stage in the mining industry of the country. It enabled the establishment of an integrated value chain for the exploration and development of ore deposits, production, processing and sales of precious metals, and gave significant results in modernising Azerbaijan’s mining sector in institutional, technological and managerial terms.
Presidential initiatives to improve the business environment, stimulate export-oriented sectors, and promote local production have created favorable conditions for the sustainable expansion of AzerGold CJSC’s operations. The State Company was registered on 5 July 2016 and commenced its operations. The Company has successfully implemented several major production and infrastructure projects, making a significant contribution to the development of the non-oil sector, expansion of export potential, and social and economic development in the regions of Azerbaijan. Over past ten years of operations, AzerGold discovered two new gold deposits, commissioned four gold mines and one regional industrial complex. As one of the leading state-owned companies in the non-oil sector, it has sold a total of 563,000 ounces of gold and 989,000 ounces of silver on local and international markets, attracting more than AZN 1.9 billion to the national economy, and has paid AZN 214 million in taxes and AZN 37 million in social contributions.
AzerGold CJSC is not only focused on forming direct economic returns, but also makes a substantial contribution to regional progress, development of highly qualified human capital and increased employment. In total, 2,494 people have been employed within the Company’s projects, with training local mining professionals, particularly from rural areas. The implementation of new mining projects will significantly increase the number of permanent jobs and further expand the training of qualified specialists.
The Company successfully applies an integrated operating model in the mining sector, bringing together Dashkasan Iron Ore LLC, which operates iron ore deposits, its subsidiary Azerbaijan Metal Company LLC, and AzerBlast LLC, the only company specialised in the production of industrial explosives in Azerbaijan.
Through targeted initiatives in corporate social responsibility, community engagement and environmental protection, AzerGold CJSC makes important contributions to the implementation of the state’s social and economic and environmental policies and continues to expand its activities in these areas.
AzerGold CJSC aims to enhance the competitiveness of the national mining industry by applying innovative methods and modern technologies, and by expanding international cooperation. The Company targets enhancing sustainable economic growth by identifying Azerbaijan’s promising mineral resource potential and commissioning several non-ferrous ore deposits in a short or a medium term.