https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7f281b607974da25c13a5366d_o.jpg
Azərbaycandakı Amerika Ticarət Palatası (AmCham Azərbaycan) 10 fevral 2026-cı il tarixində Bakıda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Amerika Birləşmiş Ştatlarının vitse-prezidenti Ceyms Devid Vens tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Hökuməti arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyası”nın imzalanmasını ikitərəfli münasibətlərdə yeni mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirir.
Belə bir strateji sənədin imzalanması ikitərəfli münasibətlərdə xüsusilə son dörvlərdə əldə edilmiş uğurlu nəticələrin məntiqi davamıdır və hər iki hökumətin qarşılıqlı maraq doğuran əsas sahələr üzrə — iqtisadi inkişaf, regional bağlantılar, enerji təhlükəsizliyi, innovasiya və texnologiya istiqamətlərində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə sadiqliyini əks etdirir. Eyni zamanda bu sənəd region ölkələrinin suverenliyinə, regionun sabitliyi və uzunmüddətli inkişafına dəstəyin bir daha təsdiqi kimi çıxış edir.
AmCham Azərbaycan öz fəaliyyət dairəsindən yola çıxaraq xüsusilə Xartiyada iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə və sözügedən strateji tərəfdaşlığın həyata keçirilməsində özəl sektorun fəal iştirakına verilən önəmi yüksək qiymətləndirir. Biznes mühitinin daha da yaxşılaşdırılması, ticarət əlaqələrinin və investisiya qoyuluşunun artırılması, regional bağlantının gücləndirilməsi, habelə rəqəmsal və texnoloji sahələr də daxil olmaqla, innovasiyanın təşviqi kimi məqamlarla bağlı qarşılıqlı siyasi iradənin göstərilməsi beynəlxalq biznes ictimaiyyəti üçün olduqca mütərəqqi və müsbət siqnaldır.
ABŞ–Azərbaycan münasibətlərinin Strateji Tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilməsi hər iki ölkənin biznes dairələri üçün uzunmüddətli əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi, proqnozlaşdırılabilənliyin artırılması və genişlənmiş ticarət, investisiya və özəl sektor tərəfdaşlığı üçün əlverişli mühitin formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beynəlxalq biznes ictimaiyyətinin aparıcı platforması kimi AmCham Azərbaycan sabitliyi, iqtisadi inteqrasiyanı, investisiyaların genişlənməsini, innovasiyanı və davamlı inkişafı təşviq edən təşəbbüsləri dəstəkləyir. İnanırıq ki, bu gücləndirilmiş strateji çərçivə biznes mühitinin daha da inkişafına və Amerika ilə Azərbaycan şirkətləri arasında strateji sektorlar üzrə yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına töhfə verəcəkdir.
AmCham Azərbaycan qətiyyətlə ifadə edir ki, ABŞ–Azərbaycan münasibətlərinin bu yeni mərhələsinin dəstəklənməsi istiqamətində dialoq, tərəfdaşlıq və konstruktiv əməkdaşlıq üçün etibarlı platforma kimi fəaliyyətini davam etdirəcəkdir.
Xartiyanın tam mətni ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəsmi internet səhifəsində tanış olmaq mümkündür: https://president.az/az/articles/view/71553

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7f281b607974da25c13a5366d_o.jpg
The American Chamber of Commerce in Azerbaijan welcomes the signing of the Charter on Strategic Partnership between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States of America, signed on February 10, 2026, in Baku by President Ilham Aliyev and U.S. Vice President J.D. Vance, and recognizes it as the begining of a new chapter in bilateral relations.
The signing of such a strategic document represents a logical continuation of the successful outcomes achieved in bilateral relations, particularly in recent years. It reflects the strong commitment of both governments to further deepen cooperation in key areas of mutual interest — including economic development, regional connectivity, energy security, innovation, and technology. At the same time, the document serves as a renewed affirmation of support for the sovereignty of the countries in the region, as well as for regional stability and long-term sustainable development.
Within the scope of its mandate and activities, AmCham Azerbaijan highly values the emphasis placed in the Charter on expanding economic cooperation and ensuring the active involvement of the private sector in the implementation of this strategic partnership. The demonstrated mutual political will to further improve the business environment, enhance trade relations and investment flows, strengthen regional connectivity, and promote innovation — including in digital and technological fields — sends a highly progressive and positive signal to the international business community.
The elevation of U.S.–Azerbaijan relations to a Strategic Partnership framework sends a strong and positive signal to the business communities of both nations. It reinforces long-term cooperation, enhances predictability, and creates an enabling environment for expanded trade, investment, and private sector engagement.
As the leading voice of the international business community in Azerbaijan, AmCham Azerbaijan supports initiatives that promote stability, economic integration, investment expansion, innovation, and sustainable growth. We believe that the strengthened strategic framework will further enhance the business climate and unlock new opportunities for American and Azerbaijani companies across strategic sectors.
AmCham Azerbaijan firmly states that it will continue to serve as a trusted platform for dialogue, partnership, and constructive engagement in support of this new phase of U.S.–Azerbaijan relations.
The full text of the Charter is available on the official website of the President of the Republic of Azerbaijan: https://president.az/en/articles/view/71553