BDU tələbələri üçün AzTV-də infossessiya
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) Jurnalistika fakültəsindən olan üzvləri üçün “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” (AzTV) QSC-də infossessiya keçirilib.
Tələbələr  AzTV, Mədəniyyət TV və İdman TV-nin xəbər xidmətləri və studiyaları ilə tanış olublar.  Xəbərlər studiyasının direktor müavini Ramilə İsayeva onlara xəbərlərin, müxtəlif verilişlərin efirə hazırlanması, təqdimatı, televiziyada iş prinsiplərini əyani şəkildə göstərib. Tələbələr AzTV-nin “Qızıl fond”unun rəqəmsallaşma mərkəzi ilə də tanış olublar.  Videokino materiallar şöbəsinin rəisi Fatma Rzaqulu qızı Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin dəstəyi ilə yaradılan mərkəzdə “Qızıl fond”a daxil olan materiallar üzərində rəqəmsallaşdırma, rəng korreksiyası və səs bərpası kimi proseslərin aparılması barəsində məlumat verib.
Sonra Əməkdar artist, nitq mədəniyyəti üzrə mütəxəssis, AzTV-nin Teleredio Akademiyasının müəllimi Sevda Ağazadə tələbələr üçün ustad dərsi keçib. Qeyd edib ki, 70 illik böyük tarixə və zəngin inkişaf yoluna malik Azərbaycan Dövlət Televiziyası onillər ərzində fasiləsiz informasiya axınına, dilimizin və mədəniyyətimizin inkişafına öz əvəzsiz töhfəsini verib. Bu il Azərbaycan radiosu 100, televiziyası ilə 70 illiyini qeyd edir: “Ölkəmizdə böyük jurnalist nəslinin yetişməsində əsas rol oynayan BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin tələbələrinin belə əlamətdar zaman kəsiyində doğma televiziyamıza ziyarəti və marağı böyük ümidlər doğurur”.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_64dc37b011e765d3179d46cd0_o.jpg
В Закрытом акционерном обществе «Азербайджанское телевидение и радиовещание» (АзТВ) состоялась информационная сессия для членов Студенческого профсоюзного комитета Бакинского государственного университета (БГУ) по факультету журналистики.
Студенты ознакомились с новостными службами и студиями АзТВ, Культура ТВ и Спорт ТВ. Заместитель директора новостной студии Рамила Исаева показала им подготовку новостей и различных программ для трансляции, их подачу и принципы работы на телевидении. Студенты также познакомились с центром оцифровки «Золотого фонда» АзТВ.
Руководитель отдела видеокиноматериалов Фатма Рзагулу гызы рассказала о процессах оцифровки, цветокоррекции и восстановления звука материалов, входящих в «Золотой фонд», в центре, созданном при поддержке Турецкого агентства по сотрудничеству и координации.
Затем преподаватель Академии телевидения и радио АзТВ Севда Агазаде провела для студентов мастер-класс. Она отметила, что Азербайджанское государственное телевидение на протяжении десятилетий вносит неоценимый вклад в бесперебойный поток информации, развитие языка и культуры. В этом году Азербайджанское радио отмечает свое 100-летие, а телевидение — 70-летие: «Визит и интерес студентов факультета журналистики БГУ к родному телевидению в столь знаменательное время вселяют большие надежды».