https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5c9a38a09abe1f65df71446c9_o.jpg
Azərbaycan Respublikası müdafiə sənayesi nazirinin müavini Hidayət Əzimov Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayevlə görüşüb.
Görüşdə müdafiə sənayesi sahəsində yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının gücləndirilməsi və innovativ təşəbbüslərin təşviqi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, universitet-sənaye-dövlət əməkdaşlığı əsasında 2026-cı ildə icrası nəzərdə tutulan yeni layihələr müzakirə edilib. Bununla yanaşı, 2025-ci ildə uğurla həyata keçirilən “DefAge Bootcamp” layihəsinin nəticələri təqdim olunub.
Qeyd edilib ki, müasir texnoloji çağırışlar fonunda ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq ölkəmizin müdafiə sənayesinin inkişafında mühüm rol oynayır.
Müzakirələr zamanı ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, tədris və tədqiqat imkanları, müdafiə sənayesi istiqaməti üzrə həyata keçirə biləcəkləri işlər barədə geniş məlumat verilib.
Tərəflər MSN ilə BDU arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da gücləndirilməsi, birgə elmi layihələrin həyata keçirilməsi, tələbə və gənc tədqiqatçıların müdafiə sənayesi istiqamətində fəaliyyətə cəlb olunması, eləcə də tələbələrin istehsalat təcrübələrinin təşkili məsələlərini nəzərdən keçiriblər.
Səmimi və işgüzar şəraitdə keçən görüşdə MSN tərəfindən icrası davam edən universitet-sənaye-dövlət əməkdaşlığı layihələrinə BDU-nun da qoşulması, gələcək fəaliyyət istiqamətləri üzrə əlaqələrin davam etdirilməsi, həmçinin belə görüşlərin mütəmadi keçirilməsi barədə razılıq əldə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_5c9a38a09abe1f65df71446c9_o.jpg
Заместитель министра оборонной промышленности Азербайджанской Республики Гидаят Азимов встретился с ректором Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчином Бабаевым.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления подготовки высококвалифицированных кадров в сфере оборонной промышленности и продвижения инновационных инициатив, а также обсуждались проекты, запланированные к реализации в 2026 году на основе сотрудничества университет-промышленность-государство. Кроме того, были представлены результаты проекта «DefAge Bootcamp», реализованного в 2025 году. Было отмечено, что тесное сотрудничество с высшими учебными заведениями играет важную роль в развитии оборонной промышленности страны. В ходе обсуждений была предоставлена информация о деятельности БГУ, возможностях учебы и исследований, а также о работах, которые могут выполняться в направлении оборонной промышленности.
Стороны рассмотрели вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между Министерством оборонной промышленности и БГУ, реализации совместных научных проектов, вовлечения студентов и молодых исследователей в сферу деятельности оборонной промышленности, а также организации производственной практики студентов.
В ходе встречи была достигнута договоренность о присоединении БГУ к проектам сотрудничества университет-промышленность-государство, реализуемым ведомством, о продолжении связей и проведении таких встреч на регулярной основе.