2026-cı ilin hazırlıq planına əsasən Azərbaycan Ordusunun qoşun (qüvvə) növləri, Əlahiddə Ümumqoşun Ordu, birlik, birləşmə və hərbi hissələrinin, eləcə də Milli Müdafiə Universitetinin tabeliyində fəaliyyət göstərən xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrinin rabitə ixtisaslı zabitləri ilə təlim-metodiki toplanış keçirilib.
Toplanış zamanı rabitə ixtisaslı zabitlərin əməliyyat və ixtisas hazırlığı üzrə metodiki və nəzəri bilikləri təkmilləşdirilib, praktiki bacarıqları inkişaf etdirilib. İştirakçılara ordumuzun rabitə və informasiya texnologiyaları sisteminə inteqrasiya edilən yeni sistem və vasitələri barədə məlumat verilib, onların döyüş imkanları praktiki olaraq nümayiş olunub.
Tədbirdə Azərkosmosun fəaliyyət istiqamətləri, həmçinin ölkəmizdəki qabaqcıl şirkətlərin istehsal etdiyi yeni texnologiyalar və onların döyüş imkanları barədə təqdimatlar verilib.

В соответствии с планом подготовки на 2026 год, с участием офицеров-связистов видов войск (сил), Отдельной общевойсковой армии, объединений, соединений и воинских частей Азербайджанской Армии, а также специальных военных учебных заведений, действующих в подчинении Национального университета обороны, были проведены учебно-методические сборы.
На сборах были усовершенствованы методические и теоретические знания офицеров-связистов по оперативной и специальной подготовке, развиты их практические навыки. Участникам сборов была представлена информация о новых системах и средствах, интегрированных в систему связи и информационных технологий армии, а их боевые возможности были продемонстрированы на практике.
В ходе мероприятия были представлены презентации о направлениях деятельности Азеркосмоса, о новых технологиях, производимых ведущими компаниями страны, и их боевых возможностях.