https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_52002d251433b9e66fb680306_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi “mygov” platforması ilə bağlı yeni videoçarxını ictimaiyyətə təqdim edib. Yeni çarxın əsas mesajı “mygov ilə sənədlərim hər zaman üstümdə”dir.
Videoçarxda vətəndaşların gündəlik həyatında qarşılaşdıqları müxtəlif situasiyalar fonunda rəqəmsal sənədlərin üstünlükləri nümayiş olunur. Bildirilir ki, artıq sənədləri fiziki formada daşımağa, kağız toplusuna və ya uzun növbələrdə gözləməyə ehtiyac yoxdur. Əsas dövlət sənədləri və xidmətləri bir neçə kliklə əlçatandır. Çarx vasitəsilə “mygov” platformasının təqdim etdiyi imkanlar, sənədlərə operativ çıxış, təhlükəsiz saxlanma və sürətli təqdimetmə ön plana çəkilir. Rəqəmsal həllər sayəsində vətəndaşlar vaxt itkisinin qarşısını alır, proseslər isə daha çevik və rahat şəkildə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, cənab Prezident İlham Əliyev fevralın 11-də “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası”na həsr olunmuş müşavirədə əsas diqqəti dövlət xidmətlərinin vahid mərkəzdə birləşdirilməsinin vacibliyinə yönəldib. Prezident vurğulayıb ki, son illər müxtəlif qurumlar tərəfindən çoxsaylı platforma və tətbiqlər yaradılsa da, artıq bu xidmətlər koordinasiyalı şəkildə və tək mərkəzdən təqdim olunmalıdır. Onun sözlərinə görə, dövlət xidmətləri “mygov” üzərindən həyata keçirilməli, mövcud platformalar isə mərhələli şəkildə vahid sistemdə birləşdirilməlidir. Əsas məqsəd vətəndaşa lazım olan bütün xidmətlərin bir ünvandan, daha rahat, operativ və səmərəli şəkildə təqdim edilməsidir.

İRİA представил новый видеоролик о mygov - ВИДЕО
Агентство инноваций и цифрового развития (İRİA) представило общественности новый видеоролик о платформе mygov. Главный посыл нового видео: «С mygov мои документы всегда при мне».
В видеоролике демонстрируются преимущества цифровых документов на фоне различных ситуаций, с которыми граждане сталкиваются в повседневной жизни. Сообщается, что больше нет необходимости физически носить документы, кипы бумаг или стоять в длинных очередях. Основные государственные документы и услуги доступны всего в несколько кликов. Ролик демонстрирует возможности платформы mygov, включая оперативный доступ к документам, безопасное хранение и быструю отправку. Благодаря цифровым решениям граждане экономят время, а процессы осуществляются более гибко и удобно.
Отметим, что на совещании, посвященном «Новой цифровой архитектуре Азербайджана», состоявшемся 11 февраля, Президент Ильхам Алиев подчеркнул важность объединения государственных услуг в едином центре. Президент отметил, что несмотря на то, что за последние годы различными государственными структурами было разработано множество платформ и приложений, теперь эти услуги должны предоставляться скоординированно и из единого центра. По его словам, государственные услуги должны оказываться через mygov, а существующие платформы следует постепенно интегрировать в единую систему. Главная цель – предоставление всех необходимых гражданам услуг по одному адресу, более удобным, эффективным и действенным способом.