https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_be62756fc4989efdb4b28c2f0_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan parlamentlərinin xarici əlaqələr komitələrinin 10-cu üçtərəfli iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Gürcüstan Parlamentinin Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Nikoloz Şamxaradze ilə görüşüb.
Görüşdə üçtərəfli görüşün əhəmiyyəti vurğulanaraq, bu əməkdaşlıq formatının 2014-cü ildə Bakıda təsis edildiyi, komitələrin Azərbaycanda son iclasının isə 2022-ci ildə Şuşada keçirildiyi qeyd olunub. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında üçtərəfli münasibətlərin regionda sülhə, sabitliyə, əməkdaşlığa və iqtisadi inkişafa töhfə verdiyini bildirib.
Nikoloz Şamxaradze Gürcüstan Parlamentinin sədri Şalva Papuaşvilinin salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdırıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Gürcüstan arasında əlaqələrin hazırkı yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunaraq, bildirilib ki, regionda strateji layihələrin icrasında da ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq uğurla davam edir. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin parlamentlər çərçivəsində də uğurlu inkişafı qeyd olunaraq, parlament sədrləri və deputatlar arasında sıx qarşılıqlı təmasların münasibətlərimizin daha da genişlənməsində vacib rolu vurğulanb. Parlamentlərimizin həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Spiker Sahibə Qafarova ötən ilin avqustunda Vaşinqton Zirvə Görüşündən sonra regionda yaranmış vəziyyət və yeni imkanlar barədə fikirlərini bölüşüb.
Nikoloz Şamxaradze isə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin regionun hər üç ölkəsi üçün faydalı olacağını, Gürcüstanın da bu prosesi dəstəklədiyini qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_be62756fc4989efdb4b28c2f0_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Комитета иностранных отношений Парламента Грузии Николозом Шамхарадзе, находящимся в нашей стране с визитом с целью участия в 10-м трёхстороннем заседании комитетов иностранных отношений парламентов Азербайджана, Турции и Грузии.
На встрече была подчёркнута значимость трёхсторонней встречи, а также упоминалось учреждение данного формата сотрудничества в Баку в 2014-м году, как и проведение последнего заседания комитетов в Азербайджане в 2022-м году в Шуше. Спикер Сагиба Гафарова заявила, что трёхсторонние отношения между Азербайджаном, Грузией и Турцией вносят вклад в мир, стабильность, сотрудничество и экономическое развитие в регионе.
Николоз Шамхарадзе передал спикеру Милли Меджлиса приветствия председателя Парламента Грузии Шалва Папуашвили.
В беседе выражалось удовлетворение нынешним высоким уровнем связей между Азербайджаном и Грузией, и отмечалось, что сотрудничество наших стран продолжается с успехом также и в реализации стратегических проектов в регионе. Было отмечено успешное развитие отношений между нашими странами и в рамках парламентов; подчёркивалась важная роль тесных контактов между спикерами и депутатами парламентов в дальнейшем расширении наших отношений. Было подмечено и то, что наши парламенты сотрудничают как на двусторонней основе, так и в рамках международных парламентских организаций.
Спикер Сагиба Гафарова поделилась мыслями о сложившемся положении и новых возможностях в регионе после Вашингтонского Саммита августа прошлого года.
Николоз Шамхарадзе же, в свою очередь, заметил, что мирный процесс между Азербайджаном и Арменией будет полезен для всех трёх стран региона, и подчеркнул поддержку этого процесса Грузией.