https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_be62756fc4989efdb4b28c2f0_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan parlamentlərinin xarici əlaqələr komitələrinin 10-cu üçtərəfli iclasında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan Gürcüstan Parlamentinin Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Nikoloz Şamxaradze ilə görüşüb.
Görüşdə üçtərəfli görüşün əhəmiyyəti vurğulanaraq, bu əməkdaşlıq formatının 2014-cü ildə Bakıda təsis edildiyi, komitələrin Azərbaycanda son iclasının isə 2022-ci ildə Şuşada keçirildiyi qeyd olunub. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında üçtərəfli münasibətlərin regionda sülhə, sabitliyə, əməkdaşlığa və iqtisadi inkişafa töhfə verdiyini bildirib.
Nikoloz Şamxaradze Gürcüstan Parlamentinin sədri Şalva Papuaşvilinin salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdırıb.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Gürcüstan arasında əlaqələrin hazırkı yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunaraq, bildirilib ki, regionda strateji layihələrin icrasında da ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq uğurla davam edir. Ölkələrimiz arasında münasibətlərin parlamentlər çərçivəsində də uğurlu inkişafı qeyd olunaraq, parlament sədrləri və deputatlar arasında sıx qarşılıqlı təmasların münasibətlərimizin daha da genişlənməsində vacib rolu vurğulanb. Parlamentlərimizin həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlıq etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Spiker Sahibə Qafarova ötən ilin avqustunda Vaşinqton Zirvə Görüşündən sonra regionda yaranmış vəziyyət və yeni imkanlar barədə fikirlərini bölüşüb.
Nikoloz Şamxaradze isə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesinin regionun hər üç ölkəsi üçün faydalı olacağını, Gürcüstanın da bu prosesi dəstəklədiyini qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_be62756fc4989efdb4b28c2f0_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with Chairman of the Foreign Relations Committee of the Parliament of Georgia Nikoloz Shamkharadze who is visiting in our country with the purpose of taking part in the 10th trilateral meeting of the Foreign Relations Committees of the Parliaments of Azerbaijan, Türkiye and Georgia.
The importance of the trilateral meeting was emphasised at the meeting, as was recalled that this co-operation format had been incepted in Baku in 2014 and the latest meeting of the Committees in Azerbaijan had taken place in Shusha in 2022. Speaker Sahiba Gafarova said that the trilateral relations of Azerbaijan, Georgia and Türkiye contribute to peace, stability, co-operation and economic development in the region.
Nikoloz Shamkharadze conveyed to the Speaker of the Milli Majlis the greetings of Speaker of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili.
Contentment was expressed in the course of the conversation with the current high level of links between Azerbaijan and Georgia; it was said that our countries’ co-operation continued with success also in the implementation of strategic projects in the region. The successful advancement of the relations between our countries also via the Parliaments was brought up as well; the important role of close contacts of the Speakers and Members of Parliament in a continued expansion of our relations was high-lit, too. It was said, besides, that our Parliaments co-operate bilaterally as well as in international parliamentary organisations.
Speaker Sahiba Gafarova shared her thoughts about the situation established in the region and the new opportunities pursuant to the Washington Summit of August last year.
Nikoloz Shamkharadze, in turn, remarked that the peace process between Azerbaijan and Armenia would be useful for all the three countries of the region before he emphasised Georgia’s support for this process.