https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_2c8e5d5ced994a76cbe406c1a_o.jpg
Milli Məclis tərəfindən Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar xarici ölkələrin parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının rəhbərlərinə, parlamentlərin beynəlxalq komitələrinin sədrlərinə və beynəlxalq parlament təşkilatlarına müraciətlər ünvanlanıb.
Müraciətlərdə Azərbaycan xalqının bu il Ermənistanın Azərbaycan Respublikasının ərazilərini işğalı zamanı törətdiyi Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünü dərin hüznlə yad etdiyi qeyd olunaraq, Xocalı qəsəbəsinin dinc sakinlərinə qarşı törədilmiş bu amansız qətliamın XX əsrdə bəşəriyyətə qarşı həyata keçirilmiş ən ağır və dəhşətli cinayətlərdən biri kimi tarixə düşdüyü vurğulanır.
Bildirilir ki, bu soyqırım zamanı etnik mənsubiyyətlərinə görə 63-ü uşaq, 106-sı qadın və 70-i qoca olmaqla, 613 mülki şəxs qəddarcasına qətlə yetirilib. 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə bir valideynini itirib. Qurbanlara qarşı misilsiz qəddarlıqlar törədilib. Meyitlər təhqir edilib, bəzi qurbanlar diri-diri yandırılıb.
Müraciətlərdə deyilir ki, Xocalı soyqırımı beynəlxalq humanitar hüququn, insan hüquqlarının, habelə Soyqırım cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiyanın, İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və cəza əleyhinə qarşı Konvensiyanın, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın kobud şəkildə pozulmasıdır.
Qeyd olunur ki, 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü ilin lokal antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin bərpası dövlətimizin və xalqımızın birlik və həmrəyliyini təcəssüm etdirir. Bu gün Xocalı da daxil olmaqla bütün azad edilmiş ərazilərə həyat yenidən qayıdıb. Öz doğma torpaqlarında sülh və təhlükəsizlik şəraitində yaşayan xalqımız Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini əbədi yaşadacaq.
Həmçinin, məhz Azərbaycanın cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ermənistanla sülh prosesinin başlanması və irəlilədilməsi istiqamətində ilk təşəbbüsü irəli sürdüyü, bu prosesin ötən ilin avqustunda ABŞ-ın Vaşinqton şəhərində “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in paraflanması ilə nəticələndiyi də diqqətə çatdırılır.
Bildirilir ki, bu gün iki ölkə arasında formalaşmış faktiki sülh mühiti Azərbaycanın Ermənistana yük daşınmasına tətbiq etdiyi bütün məhdudiyyətləri aradan qaldırması, neft məhsullarının ixracını təmin etməsi, eləcə də parlament üzvləri və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri arasında qarşılıqlı dialoq və təmasların genişləndirilməsi kimi bir sıra etimad quruculuğu tədbirləri ilə daha da möhkəmləndirilir.
Müraciətlərdə beynəlxalq əməkdaşlığın, xüsusən də parlamentlərarası dialoqun gücünü nəzərə alaraq, Xocalı soyqırımı barədə məlumatlılığın artırılması və onun beynəlxalq səviyyədə tanınması, eləcə də təqsirkarların məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində səylərin davam etdirildiyi, bu faciənin anılmasının təkcə qurbanların xatirəsini yad etmək deyil, həm də gələcəkdə bəşəriyyətə qarşı bu cür cinayətlərin qarşısının alınmasına çağırış olduğu vurğulanır.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_2c8e5d5ced994a76cbe406c1a_o.jpg
The Milli Majlis has sent appeals to leaders of foreign countries’ inter-parliamentary relations working groups and chairmen of parliamentary international committees as well as to international parliamentary organisations on the occasion of the 34th anniversary of the Khojali Genocide.
It is emphasised in the appeals that this year, the people of Azerbaijan commemorate with deep sorrow the thirty-fourth anniversary of the Khojali Genocide – the brutal massacre of civilians in the settlement of Khojali committed by Armenia during the occupation of territories of the Republic of Azerbaijan, one of the gravest and horrible crimes against humanity in the XX century.
It is stated that 613 civilians including 63 children, 106 women and 70 elderly persons were killed atrociously because of their ethnicity during this genocide. 8 families were totally exterminated; 25 children lost both parents and 130 children each lost one parent. The victims were treated with unparalleled cruelty. Corpses were desecrated and some victims were burned alive.
The Khojali Genocide is declared in the appeals to constitute a flagrant violation of international humanitarian law and human rights law as well as the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
It is further stated in the appeals that Restoration of our territorial integrity and sovereignty as a result of the 44-day Patriotic War and the local counter-terrorism measures in the autumn of 2020 and September of 2023 embody the unity and solidarity of our state and nation. Today, life has already returned to all the liberated territories including Khojali. And our people who now live on their native soil in peace and security will keep the memories of the Khojali Genocide victims alive forever.
It is emphasised also that it was precisely Azerbaijan led by President Ilham Aliyev that put forth the first initiative of beginning and advancing the peace process with Armenia, a process which resulted in the initialling of the ‘Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia’ in Washington, D.C., USA in August last year.
The appeals indicate that today’s de facto peace ambience between the two countries is being further strengthened through a number of confidence-building measures such as Azerbaijan’s lifting of all the restrictions on cargo transportation to Armenia, ensuring the exportation of oil products and dialogue as well as contacts between members of the parliaments and civil society representatives.
As emphasised in the appeals, efforts continue in view of the significance of international co‑operation, particularly the power of inter-parliamentary dialogue, towards raising awareness and achieving international recognition of the Khojali Genocide as well as bringing the perpetrators to justice, whilst the commemoration of this tragedy is not only an act of remembrance of its victims but also a call for preventing such crimes against humanity in the future.