https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_2c8e5d5ced994a76cbe406c1a_o.jpg
Milli Məclis tərəfindən Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar xarici ölkələrin parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının rəhbərlərinə, parlamentlərin beynəlxalq komitələrinin sədrlərinə və beynəlxalq parlament təşkilatlarına müraciətlər ünvanlanıb.
Müraciətlərdə Azərbaycan xalqının bu il Ermənistanın Azərbaycan Respublikasının ərazilərini işğalı zamanı törətdiyi Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümünü dərin hüznlə yad etdiyi qeyd olunaraq, Xocalı qəsəbəsinin dinc sakinlərinə qarşı törədilmiş bu amansız qətliamın XX əsrdə bəşəriyyətə qarşı həyata keçirilmiş ən ağır və dəhşətli cinayətlərdən biri kimi tarixə düşdüyü vurğulanır.
Bildirilir ki, bu soyqırım zamanı etnik mənsubiyyətlərinə görə 63-ü uşaq, 106-sı qadın və 70-i qoca olmaqla, 613 mülki şəxs qəddarcasına qətlə yetirilib. 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə bir valideynini itirib. Qurbanlara qarşı misilsiz qəddarlıqlar törədilib. Meyitlər təhqir edilib, bəzi qurbanlar diri-diri yandırılıb.
Müraciətlərdə deyilir ki, Xocalı soyqırımı beynəlxalq humanitar hüququn, insan hüquqlarının, habelə Soyqırım cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiyanın, İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və cəza əleyhinə qarşı Konvensiyanın, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın kobud şəkildə pozulmasıdır.
Qeyd olunur ki, 2020-ci ilin 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü ilin lokal antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin bərpası dövlətimizin və xalqımızın birlik və həmrəyliyini təcəssüm etdirir. Bu gün Xocalı da daxil olmaqla bütün azad edilmiş ərazilərə həyat yenidən qayıdıb. Öz doğma torpaqlarında sülh və təhlükəsizlik şəraitində yaşayan xalqımız Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsini əbədi yaşadacaq.
Həmçinin, məhz Azərbaycanın cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Ermənistanla sülh prosesinin başlanması və irəlilədilməsi istiqamətində ilk təşəbbüsü irəli sürdüyü, bu prosesin ötən ilin avqustunda ABŞ-ın Vaşinqton şəhərində “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis olunması haqqında Saziş”in paraflanması ilə nəticələndiyi də diqqətə çatdırılır.
Bildirilir ki, bu gün iki ölkə arasında formalaşmış faktiki sülh mühiti Azərbaycanın Ermənistana yük daşınmasına tətbiq etdiyi bütün məhdudiyyətləri aradan qaldırması, neft məhsullarının ixracını təmin etməsi, eləcə də parlament üzvləri və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri arasında qarşılıqlı dialoq və təmasların genişləndirilməsi kimi bir sıra etimad quruculuğu tədbirləri ilə daha da möhkəmləndirilir.
Müraciətlərdə beynəlxalq əməkdaşlığın, xüsusən də parlamentlərarası dialoqun gücünü nəzərə alaraq, Xocalı soyqırımı barədə məlumatlılığın artırılması və onun beynəlxalq səviyyədə tanınması, eləcə də təqsirkarların məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində səylərin davam etdirildiyi, bu faciənin anılmasının təkcə qurbanların xatirəsini yad etmək deyil, həm də gələcəkdə bəşəriyyətə qarşı bu cür cinayətlərin qarşısının alınmasına çağırış olduğu vurğulanır.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_2c8e5d5ced994a76cbe406c1a_o.jpg
Милли Меджлис направил обращения руководителям рабочих групп по межпарламентским связям и председателям международных комитетов парламентов иностранных государств, а также международным парламентским организациям в связи с 34-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
Как подчёркивается в обращениях, азербайджанский народ в этом году с глубокой скорбью отмечает тридцать четвёртую годовщину Ходжалинского геноцида – жестокой резни мирных жителей в посёлке Ходжалы, совершенной Арменией в период оккупации территорий Азербайджанской Республики – одного из тягчайших и самых ужасающих преступлений против человечности в 20-м веке.
Указывается, что в ходе этого геноцида на почве своей этнической принадлежности были зверски убиты 613 мирных жителей, включая 63 ребёнка, 106 женщин и 70 стариков. Были поголовно истреблены 8 семей; 25 детей потеряли обоих родителей, а 130 детей – одного. К жертвам проявили беспримерную жестокость. Над телами надругались, а некоторых жертв сожгли заживо.
Ходжалинский геноцид объявлен в обращениях грубейшим нарушением международного гуманитарного права и прав человека, а также Конвенции о предупреждении преступлений геноцида и наказании за него, Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, и Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
В обращениях также отмечено, что восстановление нашей территориальной целостности и суверенитета по итогам 44-дневной Отечественной войны и локальных антитеррористических мероприятий осени 2020-го года и сентября 2023-го года олицетворяют единство и сплочённость наших государства и нации. Сегодня жизнь уже вернулась на все освобождённые территории, включая и Ходжалы. И наш народ, ныне живущий на собственной родной земле в мире и безопасности, будет вечно хранить память о жертвах Ходжалинского геноцида.
Подчёркнуто также, что именно Азербайджан во главе с президентом Ильхамом Алиевым выдвинул первую инициативу по началу и продвижению мирного процесса с Арменией, приведшего к парафированию «Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения» в Вашингтоне в США в августе прошлого года.
Как указано в обращениях, сложившаяся сегодня между двумя странами фактическая мирная атмосфера дополнительно укрепляется рядом мер по укреплению доверия, таких как отмена Азербайджаном всех ограничений на грузоперевозки в Армению, обеспечение экспорта нефтепродуктов, а также диалог и контакты между членами парламентов и представителями гражданского общества.
В обращениях отмечается, что, с учётом значимости международного сотрудничества, особенно, силы межпарламентского диалога, продолжаются усилия, направленные на повышение осведомленности и достижение международного признания Ходжалинского геноцида, а также на привлечение виновных к ответственности, при этом поминовение этой трагедии является не только актом поминовения её жертв, но и призывом к предотвращению подобных преступлений против человечности впредь.