AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədr müavini Arif Ağayev Dünya Bankının təşkilatçılığı ilə Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində keçirilmiş Regional Dəmir Yolu Seminarında iştirak edib.
Seminar çərçivəsində baş tutmuş “Ölkələrin baxışı: Mövcud geosiyasi şəraitdə dəmir yolları üçün perspektivlər və çağırışlar” adlı sessiyada çıxış edən Arif Ağayev Azərbaycanın regional bağlantılardakı mövqeyi, Orta Dəhlizin artan potensialı, icrası davam edən iri yerli layihələr və mövcud geosiyasi mənzərə fonunda ADY-nin strateji baxışı barədə məlumat verib.
ADY sədrinin müavini Azərbaycanın Şərq–Qərb və Şimal–Cənub nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşərək Avrasiyanın mühüm tranzit qovşağı kimi rolunun gücləndiyini bildirib, dayanıqlı Orta Dəhliz üçün daha güclü regional əlaqələndirmənin vacib olduğunu, müasir geosiyasi şəraitdə bağlantıların koordinasiyalı, dayanıqlı və rəqəmsal təşkili məqsədilə Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu və “Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyası çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndiyini, Qazaxıstan və Çinlə elektron sənəd mübadiləsi və məlumat inteqrasiyasının sürətləndiyini deyib.
Qeyd olunub ki, ADY son illərdə Orta Dəhlizin Azərbaycandan keçən hissəsində tranzit ötürücülüyünün yüksəldilməsi üçün əsaslı işlər görüb, xüsusilə rəqəmsal həllərin tətbiqi sayəsində tranzit müddətləri azalıb. Nəticədə Şərq-Qərb istiqamətində 2025-ci ildə 392 blok-qatarın qəbulu ilə 2024-cü ilin müvafiq göstəricisi 37% üstələnib. Eyni zamanda, 2025-ci ildə Bakı Limanında konteyner dövriyyəsi rekord vuraraq 100 min TEU-nu keçib.
Bununla yanaşı, dəhlizlər üzrə ötürücülük qabiliyyətinin artırılması, Bakı Limanının illik yükaşırma həcminin 260 min TEU-ya qədər genişləndirilməsi və sərhəd-keçid prosedurlarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində işlərin davam etdirildiyi vurğulanıb.

Заместитель председателя ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; входит в группу компаний AZCON Holding) Ариф Агаев принял участие в Региональном железнодорожном семинаре, организованном Всемирным банком в Вене.
Выступая на состоявшейся в рамках семинара сессии «Видение стран: перспективы и вызовы для железных дорог в современных геополитических условиях», Ариф Агаев проинформировал участников о позиции Азербайджана в вопросах регионального сообщения, растущем потенциале Среднего коридора, осуществляющихся местных крупных проектах и стратегическом видении АЖД на фоне текущей геополитической картины.
По словам заместителя председателя АЖД, укрепляется роль Азербайджана в качестве важного транзитного узла Евразии, расположенного на пересечении транспортных коридоров Восток–Запад и Север–Юг. Он отметил, что для устойчивого Среднего коридора важна более сильная региональная координация, и в современных геополитических условиях в целях координированной, устойчивой и цифровой организации связей расширяется сотрудничество в рамках Транскаспийского международного транспортного маршрута и Международной ассоциации «Евразийский транспортный маршрут», ускоряется электронный документооборот и интеграция данных с Казахстаном и Китаем.
Было отмечено, что в последние годы АЖД провела капитальные работы для повышения транзитной пропускной способности на участке Среднего коридора, проходящем через Азербайджан, в частности, благодаря применению цифровых решений сократились сроки транзита. В результате этого в 2025 году, приняв 392 блок-поезда в направлении Восток-Запад, соответствующий показатель 2024 года был превышен на 37%. В том же 2025 году контейнерооборот в Бакинском порту побил рекорд, превысив 100 тысяч TEU.
Также было подчеркнуто, что работы по увеличению пропускной способности коридоров, расширению годового объема перевалки грузов Бакинского порта до 260 тысяч TEU и совершенствованию пограничных процедур продолжаются.