“Azərbaycan-İtaliya biznes və investisiya əlaqələri” mövzusunda tədbir keçirilib
“Azərbaycan-İtaliya biznes və investisiya əlaqələri” mövzusunda tədbir keçirilib “Azərbaycan-İtaliya biznes və investisiya əlaqələri” mövzusunda tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) uzun müddətdir əməkdaşlıq etdiyi, İtaliyanın özəl səhmlərin idarə olunması üzrə aparıcı şirkətlərindən biri olan “Fondo Strategico Italiano” (FSI) və onun təşəbbüsü ilə müxtəlif sektorları təmsil edən, eləcə də Azərbaycan bazarında əməkdaşlıq imkanlarını dəyərləndirən italyan şirkətlərinin nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri çərçivəsində “Azərbaycan - İtaliya biznes və investisiya əlaqələri” mövzusunda tədbir keçirilib.
ARDNF-nin inzibati binasında baş tutmuş tədbir iki ölkə arasında strateji investisiya tərəfdaşlığının dərinləşdirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətlər üzrə birbaşa işgüzar əlaqələrin qurulması və dayanıqlı iqtisadi əməkdaşlıq platformasının yaradılması məqsədi daşıyıb.
Tədbirdə bir sıra dövlət qurumlarının rəhbər nümayəndələri, eləcə də Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin - AZPROMO -nun dəstəyi və koordinasiyası ilə cəlb olunmuş özəl sektorun yüksək səviyyəli təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbirin açılış mərasimində ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov, Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyat nazirinin müavini Anar Axundov və İtaliya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Luka Di Canfrançesko çıxış ediblər.
Daha sonra AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev və “FSI”-in baş icraçı direktoru Maurizio Tamagnini isə təqdimatla çıxış edərək iki ölkə arasında investisiya əməkdaşlığının prioritet istiqamətləri barədə ətraflı məlumat veriblər.
Çıxışlarda Azərbaycan və İtaliya arasında iqtisadi münasibətlərin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, prioritet sektorlar üzrə investisiya imkanları, əlverişli biznes mühiti və institusional əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələlərinə toxunulub.
Tədbir müddətində iştirakçılar arasında qarşılıqlı müzakirələr aparılıb, konkret sektorlar üzrə əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib və ikitərəfli görüşlər təşkil olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_a0999a9589a189eb31fb190c3_o.jpg
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) hosted an event titled “Azerbaijan–Italy Business and Investment Bridge” within the framework of the visit of Fondo Strategico Italiano (FSI) - one of Italy’s leading private equity management companies and a long-standing partner of SOFAZ - accompanied by representatives of Italian companies from various sectors exploring cooperation opportunities in the Azerbaijani market.
Held at the administrative building of SOFAZ, the event aimed to further strengthen the strategic investment partnership between Azerbaijan and Italy, facilitate the establishment of direct business linkages in areas of mutual interest, and contribute to the development of a sustainable platform for long-term economic cooperation.
The event brought together senior representatives of a number of state institutions, as well as high-level executives from the private sector engaged with the support and coordination of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO.
Opening remarks were delivered by Israfil Mammadov, Chief Executive Officer of SOFAZ; Anar Akhundov, Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan; and Luca Di Gianfrancesco, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian Republic to the Republic of Azerbaijan.
Subsequently, Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, and Maurizio Tamagnini, Chief Executive Officer of FSI, delivered presentations outlining the priority areas of bilateral investment cooperation and highlighting emerging opportunities across key sectors.
The speakers addressed the current state and future prospects of Azerbaijan–Italy economic relations, investment opportunities in priority sectors, the country’s favorable business environment, and avenues for expanding institutional collaboration.
The event concluded with interactive discussions among participants, an assessment of sector-specific cooperation opportunities, and a series of bilateral meetings aimed at fostering concrete partnerships.