Energetika naziri moldovalı həmkarı və “TAP AG”nin rəhbəri ilə müzakirələr aparıb
Energetika naziri moldovalı həmkarı və “TAP AG”nin rəhbəri ilə müzakirələr aparıb Energetika naziri moldovalı həmkarı və “TAP AG”nin rəhbəri ilə müzakirələr aparıb
Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası nazirlərin 12-ci iclası və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurası nazirlərin 4-cü iclası ərəfəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov Moldovanın energetika naziri Dorin Junqetu və “TAP AG” şirkətinin idarəedici direktoru Luka Skiepatti  ilə görüşlər keçirib.
Moldovanın energetika naziri Dorin Junqetu ilə görüşdə təbii qaza gözlənilən tələbat və qaz layihələrinin inkişafını dəstəkləyən praqmatik siyasətin vacibliyi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Moldovanın qaz bazarının liberallaşdırılması, həmçinin külək elektrik stansiyaları və enerji saxlama obyektləri üçün tenderin keçirilməsi çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.
“TAP AG” şirkətinin idarəedici direktoru Luka Skiepatti ilə görüşdə Avropa və Balkanların enerji şəbəkələrinə inteqrasiya olunmuş strateji infrastruktur layihəsi olan  TAP-ın etibarlı enerji təchizatında mühüm rolu qeyd olunub. 2026-cı ilin əvvəlində TAP-ın genişləndirməsinin birinci mərhələsinin tamamlanması çərçivəsində boru kəmərinin ötürücülük gücünün əlavə olaraq 1,2 milyard artırılması yüksək qiymətləndirilib. Bildirilib ki, hazırda təbii qaz bazarının inkişafı və tələbatdakı dəyişikliklər dəyərləndirilir, eləcə də növbəti genişlənmə üçün bazar testinin məcburi mərhələsinin gələn ilin birinci rübündə başlanması planlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_affa08666afac12ba576819b3_o.jpg
On the eve of the Southern Gas Corridor Advisory Council 12th Ministerial Meeting and Green Energy Advisory Council 4th Ministerial Meeting, Energy Minister Parviz Shahbazov met with Moldovan Energy Minister Dorin Junghietu and TAP AG Managing Director Luca Schieppati.
At the meeting with Moldovan Energy Minister Dorin Junghietu, the sides exchanged views on the expected demand for natural gas and the importance of a pragmatic policy to support the development of gas projects. Cooperation opportunities within the framework of liberalization of the gas market of Moldova, as well as holding tenders for wind power plants and energy storage facilities were evaluated.
At the meeting with TAP AG Managing Director Luca Schieppati, the significant role of TAP as a strategic infrastructure project integrated into the energy networks of Europe and the Balkans in ensuring reliable energy supply was noted. As part of the completion of the first phase of TAP expansion in early 2026, an additional increase in the transmission capacity of the pipeline by 1.2 billion was highly appreciated. It was stated that the development of the natural gas market and changes in demand are currently being assessed, and the mandatory market test for the next phase of expansion is planned to begin in the first quarter of next year.