SOCAR-ın prezidenti Kot-d’İvuarda səfərdə olub
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin və SOCAR-ın nümayəndələrindən ibarət heyətin səfəri çərçivəsində Kot-d’İvuarın Xarici İşlər Nazirliyinin və enerji sektoru üzrə yüksək səviyyəli rəsmiləri ilə bir sıra görüşlər keçirilib. Qeyd edək ki, səfərdə Xarici İşlər Nazirliyi nazir müavini Yalçın Rəfiyev və müşayiət edən əməkdaşlar tərəfindən təmsil olunub.
Kot-d’İvuarın Mədənlər, Neft və Energetika Nazirliyinin, həmçinin Nazirliyin Karbohidrogenlər üzrə baş direktorluğunun, eləcə də Kot-d’İvuarın milli neft şirkəti olan “PetroCI”nin rəhbər heyəti ilə görüşlərdə ölkələrimiz arasında enerji sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri, o cümlədən neft və qaz sektorunda birgə layihələrin həyata keçirilməsi, investisiya imkanları və enerji təhlükəsizliyi məsələləri müzakirə olunub.
Görüşlərdə SOCAR tərəfindən “Baleine” neft-qaz yatağının işlənməsi layihəsində 10% payın alınması ilə bağlı, o cümlədən layihənin inkişaf mərhələləri, hasilat imkanları, logistika və kommersiya məsələləri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Layihənin SOCAR-ın Afrikada fəaliyyət coğrafiyasını genişləndirmək və beynəlxalq enerji bazarlarında mövqeyini gücləndirmək baxımından strateji əhəmiyyəti vurğulanıb.

SOCAR President Visits Côte d’Ivoire
During the visit, the delegation comprising representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and SOCAR held a number of meetings with senior officials of the Ministry of Foreign Affairs of Côte d’Ivoire and representatives of the country’s energy sector. The Ministry of Foreign Affairs was represented by Deputy Minister Yalchin Rafiyev and accompanying officials.
During meetings with representatives of the Ministry of Mines, Petroleum and Energy of Côte d’Ivoire, the Directorate General of Hydrocarbons of the Ministry, as well as the management of Côte d’Ivoire’s national oil company PetroCI, the parties discussed prospects for cooperation between the two countries in the energy sector, including the implementation of joint projects in the oil and gas industry, investment opportunities, and energy security.
The meetings also included comprehensive discussions on SOCAR’s acquisition of a 10 percent participating interest in the Baleine oil and gas field development project, including the project’s development stages, production potential, logistics, and commercial aspects. The strategic importance of the project in terms of expanding SOCAR’s operational footprint in Africa and strengthening its position in international energy markets was emphasized.