https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_6b5db43eab0467a5681b32c10_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Gürcüstan Milli Enerji və Su Təchizatını Tənzimləmə Komissiyası (GNERC) arasında növbəti onlayn seminar keçirilib.
Tədbiri açan EMTA-nın Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Ağa Hacızadə seminarın təcrübə mübadiləsi baxımından səmərəli olacağına ümidvar olduğunu bildirib və iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Seminarda GNERC-nin Hüquq şöbəsinin baş hüquqşünası Ana Nebieridze “Rəqabətli pərakəndə elektrik enerjisi bazarı çərçivəsinin yaradılması: Gürcüstan təcrübəsindən nəticələr”, Hüquq şöbəsinin baş mütəxəssisi Maya Breqvadze “Enerji tənzimlənməsində maraqlı tərəflərin iştirakını təmin etmək üçün yanaşmalar” və Mübahisələrin və xidmətlərin idarə edilməsi şöbəsinin direktor müavini Tea Losaberidze “Şikayətlərin baxılması mexanizmləri və mübahisələrin həllinin praktik metodları” adlı təqdimalarla çıxış ediblər.
Daha sonra EMTA-nın Enerji səmərəliliyi və investisiyalar şöbəsinin müdiri Mirməhəmmədəli Aslanov “Azərbaycan – Yaşıl enerji məkanı (resurs potensialından regional yaşıl enerji dəhlizlərinədək)” mövzusunda təqdimatını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Seminarın sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü il fevralın 21-də EMTA ilə GNERC arasında enerji tənzimlənməsi sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb. Tərəflər təcrübə və məlumat mübadiləsinin aparılması, eləcə də müxtəlif təlim proqramları üzrə, o cümlədən bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi istiqamətində təlimlərin təşkil olunması ilə bağlı razılığa gəliblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_6b5db43eab0467a5681b32c10_o.jpg
Состоялся очередной онлайн-семинар между Агентством по регулированию энергетических вопросов Азербайджана (AERA) и Национальной комиссией Грузии по регулированию энергетики и водоснабжения (GNERC).
Открывая мероприятие, начальник отдела международных связей AERA Ага Гаджизаде выразил признательность за организацию семинара, отметил важность представляемых тем с точки зрения обмена знаниями и опытом, а также пожелал участникам успехов.
В ходе семинара старший юрист юридического отдела GNERC Ана Небиеридзе выступила с презентацией на тему “Разработка рамочной модели конкурентоспособного розничного рынка электроэнергии: выводы из опыта Грузии”. Главный специалист юридического отдела Майя Брегвадзе представила доклад “Подходы к обеспечению участия заинтересованных сторон в регулировании энергетики”, а заместитель директора отдела по разрешению споров и управлению услугами Теа Лосаберидзе выступила с презентацией “Механизмы рассмотрения жалоб и практические методы разрешения споров”.
Затем начальник отдела энергоэффективности и инвестиций AERA Мирмагомедали Асланов представил доклад “Азербайджан — страна зеленой энергии: от ресурсного потенциала к региональным зеленым энергетическим коридорам”.
Семинар завершился сессией вопросов и ответов, в ходе которой участники обсудили интересующие вопросы и обменялись мнениями.
Следует отметить, что 21 февраля 2024 года AERA и GNERC подписали Меморандум о взаимопонимании, согласно которому стороны договорились обмениваться опытом в области регулирования энергетики, делиться информацией о развитии соответствующего законодательства и организовывать обучающие программы по различным темам, включая регулирование возобновляемой энергетики и энергоэффективность.