https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_6b5db43eab0467a5681b32c10_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Gürcüstan Milli Enerji və Su Təchizatını Tənzimləmə Komissiyası (GNERC) arasında növbəti onlayn seminar keçirilib.
Tədbiri açan EMTA-nın Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Ağa Hacızadə seminarın təcrübə mübadiləsi baxımından səmərəli olacağına ümidvar olduğunu bildirib və iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Seminarda GNERC-nin Hüquq şöbəsinin baş hüquqşünası Ana Nebieridze “Rəqabətli pərakəndə elektrik enerjisi bazarı çərçivəsinin yaradılması: Gürcüstan təcrübəsindən nəticələr”, Hüquq şöbəsinin baş mütəxəssisi Maya Breqvadze “Enerji tənzimlənməsində maraqlı tərəflərin iştirakını təmin etmək üçün yanaşmalar” və Mübahisələrin və xidmətlərin idarə edilməsi şöbəsinin direktor müavini Tea Losaberidze “Şikayətlərin baxılması mexanizmləri və mübahisələrin həllinin praktik metodları” adlı təqdimalarla çıxış ediblər.
Daha sonra EMTA-nın Enerji səmərəliliyi və investisiyalar şöbəsinin müdiri Mirməhəmmədəli Aslanov “Azərbaycan – Yaşıl enerji məkanı (resurs potensialından regional yaşıl enerji dəhlizlərinədək)” mövzusunda təqdimatını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Seminarın sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb və geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, 2024-cü il fevralın 21-də EMTA ilə GNERC arasında enerji tənzimlənməsi sahəsində anlaşma memorandumu imzalanıb. Tərəflər təcrübə və məlumat mübadiləsinin aparılması, eləcə də müxtəlif təlim proqramları üzrə, o cümlədən bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi istiqamətində təlimlərin təşkil olunması ilə bağlı razılığa gəliblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_6b5db43eab0467a5681b32c10_o.jpg
Another online seminar was held between the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC).
In his opening remarks, Agha Hajizade, Head of AERA’s International Relations Division, expressed his appreciation for the organization of the seminar, voiced his hope that the topics to be presented would foster the exchange of knowledge and experience, and wished the participants success.
During the seminar, Ana Nebieridze, Senior Lawyer at GNERC’s Legal Department, delivered a presentation on “Developing a Competitive Retail Electricity Market Framework: Insights from Georgia’s Experience.” Maia Bregvadze, Chief Specialist at the Legal Department, spoke on “Approaches to Ensure Stakeholder Participation in Energy Regulation,” while Tea Losaberidze, Deputy Director of the Disputes and Service Management Department, presented on “Mechanisms for Complaint Handling and Practical Dispute Resolution Methods.”
Afterwards, Mirmahammadali Aslanov, Head of AERA’s Energy Efficiency and Investments Division, delivered a presentation titled “Azerbaijan – Land of Green Energy: From Resource Potential to Regional Green Energy Corridors.”
The seminar concluded with a Q&A session, during which participants discussed issues of interest and exchanged views.
It should be noted that on February 21, 2024, AERA and GNERC signed a Memorandum of Understanding, under which the parties agreed to exchange experience in energy regulation, share information on the development of related legislation, and organize training programs on various topics, including renewable energy regulation and energy efficiency.