https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_ee88ddc15f1c6ba42a99be607_o.jpg
İştirakçılara 17-22 may 2026-cı il tarixində Bakı şəhərində keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) ilə bağlı hazırlıq işləri və ümumi fəaliyyət planı barədə məlumat verilib.
BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) İcraiyyə Şurasının 3-cü sessiyası ilə paralel keçirilən bu brifinqin məqsədi diplomatik korpuslar, Azərbaycan Hökuməti və UN-Habitat arasında həm WUF13, həm də onun proqnozlaşdırılan nəticələrinə dəstək göstərmək məqsədilə əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsidir.
Azərbaycanın Respublikasının Keniya və Konqoda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri və BMT-nin Nayrobi şəhərindəki bölməsində daimi nümayəndə Sultan Hacıyevin moderatorluğu ilə keçirilən brifinq zamanı UN-Habitat-ın icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax və Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri, WUF13-ün milli koordinatoru Anar Quliyev həm Forumda fəal iştirak, həm də milli və institusional tərəfdaşların səfərbər olunmasına dəstək göstərilməsi ilə bağlı çağırış ediblər.
Anar Quliyev prosesdə tərəflərin əməkdaşlıqda iştirakının önəmini qeyd edib, həmkarlarını 2026-cı ildə Bakıda keçiriləcək qlobal şəhərsalma tədbirində şəhər sakinlərinin həyatını yaxşılaşdıracaq həllərin hazırlanmasında fəal iştiraka çağırıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_ee88ddc15f1c6ba42a99be607_o.jpg
Участникам были представлены подготовительные работы и общий план мероприятий в связи с проведением 13-й сессии Всемирного градостроительного форума (WUF13), которая пройдет в Баку 17–22 мая 2026 года.
Брифинг, организованный параллельно с 3-й сессией Исполнительного совета Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat), был нацелен на укрепление сотрудничества между дипломатическим корпусом, Правительством Азербайджана и UN-Habitat в поддержку WUF13 и его ожидаемых результатов.
Мероприятие прошло под модерацией Чрезвычайного и Полномочного Посла Азербайджана в Кении и Конго, Постоянного представителя при ООН в Найроби Султана Гаджиева. Исполнительный директор UN-Habitat Анаклодия Россбах и председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре, национальный координатор WUF13 Анар Гулиев призвали к активному участию в Форуме, а также к мобилизации национальных и институциональных партнёров.
Анар Гулиев подчеркнул важность партнерского сотрудничества и призвал коллег к активному участию в формировании решений, которые улучшат жизнь горожан, в рамках глобального градостроительного мероприятия, которое пройдет в Баку в 2026 году.