https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_19e3d8af467daa738ed18e94f_o.jpg
24-28 oktyabr tarixlərində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən Daşkəsən rayon məktəbləri arasında Vətən müharibəsi şəhidi Rauf Əsgərovun xatirəsinə həsr olunmuş minifutbol turniri keçirilib.
Daşkəsən Gənclər və idman idarəsinin təşkilati dəstək göstərdiyi turnirdə Daşkəsən rayonunun 2009-2011-ci il təvəllüdlü şagirdlərindən ibarət 6 məktəb komandası – İmadəddin Nəsimi adına 1 nömrəli tam orta məktəb, Anar Mürsəlov adına 2 nömrəli tam orta məktəb, Səməd Vurğun adına 4 nömrəli tam orta məktəb, Zahir Bağırov adına Yuxarı Daşkəsən qəsəbə tam orta məktəbi, Mikayıl Mustafayev adına Bayan kənd tam orta məktəbi və Əli İsmayılov adına Quşçu kənd tam orta məktəbinin komandaları iştirak ediblər.
28 oktyabr tarixində QSC-nin törəmə cəmiyyəti – “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-nin balansında olan minifutbol, universal voleybol-basketbol meydançalarının yenidənqurma işlərindən sonra istifadəyə verilməsi münasibətilə təşkil edilən turnirin final qarşılaşması çərçivəsində sözügedən meydançaların rəsmi açılışı olub.
Final qarşılaşmasından əvvəl “AzerGold” QSC-nin kollektivi Gəncə Şəhidlər Xiyabanında şəhid Rauf Əsgərovun məzarını ziyarət edərək, üzərinə əklil və gül dəstələri qoyub, mərhumun xatirəsini yad ediblər.
Meydançaların açılış mərasimində iştirak edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əhəd Abıyev, Azərbaycan Minifutbol Federasiyasının prezidenti Taleh Nəsibov, Gənclər və İdman Nazirliyinin, həmçinin rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri turnirin final qarşılaşmasını da izləyiblər.
Final oyununda Anar Mürsəlov adına 2 saylı tam ora məktəbin komandası birincilik əldə edib. Yarışda 2-ci və 3-cü yerlərə isə müvafiq ardıcıllığa uyğun olaraq Zahir Bağırov adına Yuxarı Daşkəsən qəsəbə tam orta məktəbi və Əli İsmayılov adına Quşçu kənd tam orta məktəbinin minifubol komandaları tutub.
Qaliblərin mükafatlandırılması mərasimində çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov minifutbol turinirinin qaliblərini təbrik edib. Bildirilib ki, yenidən qurulan meydançaları regionların sosial-iqtisadi inkişafı ilə bağlı cənab Prezidentin təsdiq etdiyi dövlət proqramlarına uyğun olaraq Daşkəsəndə idmanın inkişafı, sağlam həyat tərzinin təbliği, yeniyetmə və gənclərin fiziki tərbiyyəsi və asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələrinə töhfə vermək məqsədi daşıyır. Qeyd olunub ki, cənab Prezident tərəfindən həyata keçirilən sosialyönümlü siyasət nəticəsində bu gün bölgələrimiz hərtərəfli inkişaf edir, əhalinin rifah halı daim yaxşılaşdırılır, həssas kateqoriyalardan olan vətəndaşlarımız yüksək qayğı və diqqətlə əhatə olunur. Eyni zamanda bildirilib ki, gənclərimizin sağlam inkişafı, yüksək vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması üçün mühüm işlər görülür. Vurğulanıb ki, dövlətimizin başçısı tərəfindən paytaxt Bakı ilə yanaşı, regionlarda istifadəyə verilən müasir olimpiya idman kompleksləri, beynəlxalq standartlara cavab verən stadionlar ölkə gənclərinin məhz idmana marağının artırılmasına, Azərbaycanın idman ölkəsi kimi beynəlxalq nüfuzunun daha da yüksəlməsinə gətirib çıxarır. Bu xüsusda Daşkəsəndə açılışı olan yeni idman infrastrukturu məhz cənab Prezidentin dövlət qurumları qarşısına qoyduğu tapşırıq və tövsiyyələri əsasında aktiv korporativ sosial məsuliyyət siyasəti həyata keçirən “AzerGold” QSC-nin bölgədə yaşayan uşaq, yeniyetmə və gənclərin idmana marağının yüksəldilməsi, ümumilikdə idmanın kütləviliyinin artırılmasına xidmət edir.
“AzerGold” QSC tərəfindən istifadəyə verilən idman meydançalarının Daşkəsəndə idmanın inkişafına bilavasitə təsir edəcəyin əminliyini vurğulayan Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əhəd Abıyev minifutbol turnirində iştirak edən məktəb komandalarının timsalında istedadlı gənclərimizin potensialının üzrə çıxarıldığını qeyd edib. Əhəd Abıyev QSC tərəfindən rayonda gənclərin inkişafına xidmət edən bir sıra uğurlu sosial-mədəni layihələrin rellaşdırıldığı, bu layihələrin rayonun sosial-iqtisadi inkişafına böyük töhfələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Minifutbol Federasiyasının prezidenti Taleh Nəsibov isə çıxışında regionalarda minifutbol meydançalarının istifadəyə verilməsinin və mütəmadi olaraq turnirlərin keçirilməsinin bölgələrdə, o cümlədən Daşkəsəndə minifutbol idman növünün populyarlığının artmasına təsir edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Çıxışlardan sonra miniftubol turnirində qalib gələn məktəb komandaları, həmçinin “Ən çox qol vuran oyunçu” və “Ən yaxşı qapıçı” nominasiyaları üzrə qaliblər mükfatlandırılıblar. Qaliblərə turnirin kubok, medal, diplom və xatirə hədiyyələri təqdim edilib.

В Дашкесане сданы в эксплуатацию реконструированные ЗАО AzerGold площадки для мини-футбола, волейбола и баскетбола
В Дашкесане сданы в эксплуатацию реконструированные ЗАО AzerGold площадки для мини-футбола, волейбола и баскетбола В Дашкесане сданы в эксплуатацию реконструированные ЗАО AzerGold площадки для мини-футбола, волейбола и баскетбола
24-28 октября Закрытое акционерное общество (ЗАО) AzerGold провело среди школ Дашкесанского района турнир по мини-футболу, посвященный памяти шехида Отечественной войны Рауфа Аскерова.
В турнире, организованном Дашкесанским управлением молодежи и спорта, приняли участие 6 школьных команд Дашкесанского района, состоящих из учащихся 2009-2011 годов рождения - средней школы номер 1 имени Имадеддина Насими, средней школы номер 2 имени Анара Мурсалова, средней школы номер 4 имени Самеда Вургуна, полной средней школы поселка Юхары Дашкесан имени Захира Багирова, полной средней школы села Баян имени Микаила Мустафаева и средней школы села Гушчу имени Али Исмайлова.
28 октября в рамках финального матча турнира, организованного по случаю ввода в эксплуатацию после реконструкции площадки для мини-футбола, универсального волейбольно-баскетбольной площадки, находящихся на балансе дочернего общества ЗАО – ООО «Дашкесан Демир Филиз».
Перед финальным матчем команда ЗАО AzerGold посетила могилу шехида Рауфа Аскерова на Аллее шехидов Гянджи, возложила на нее венок и цветы, почтила память покойного.
Принявшие участие в церемонии открытия площадок председатель правления ЗАО AzerGold Закир Ибрагимов, глава Исполнительной власти Дашкесанского района Ахад Абиев, президент Федерации мини-футбола Азербайджана Талех Насибов, представители Министерства молодежи и спорта, а также районной общественности также наблюдали за финальным матчем турнира.
В финальной игре первое место заняла команда школы номер 2 имени Анара Мурсалова. 2-е и 3-е места в матче заняли команды по мини-футболу соответственно полной средней школы поселка Юхары Дашкесан имени Захира Багирова и средней школы села Гушчу имени Али Исмайлова.
Председатель правления ЗАО AzerGold Закир Ибрагимов, выступивший на церемонии награждения победителей, поздравил победителей турнира по мини-футболу. Было отмечено, что реконструкция площадок проведена с целью содействия развитию спорта, пропаганды здорового образа жизни, физического воспитания подростков и молодежи и эффективного проведения их досуга в Дашкесане в соответствии с государственными программами, утвержденными Президентом Азербайджана по социально-экономическому развитию регионов. Было подчеркнуто, что благодаря проводимой Президентом Ильхамом Алиевым политики социальной направленности сегодня наши регионы всесторонне развиваются, постоянно повышается благосостояние населения, а граждане из уязвимых категорий окружены высокой заботой и вниманием. В то же время было отмечено, что ведется важная работа по здоровому развитию нашей молодежи, воспитанию ее в духе высокого патриотизма. Было подчеркнуто, что отвечающие международным стандартам современные олимпийские спортивные комплексы и стадионы, открытые главой государства в регионах, наряду со столицей Баку, ведут к повышению интереса молодежи страны к занятиям спортом, дальнейшему подъему международного авторитета Азербайджана как спортивной страны. Открытая в рамках проводимой ЗАО AzerGold активной политики корпоративной социальной ответственности, исходящей из поручений и рекомендаций Президента Азербайджана, данных государственным учреждениям, новая спортивная инфраструктура в Дашкесане служит повышению интереса к спорту детей, подростков и молодежи, проживающих в регионе, и усилению массовости занятий спортом в целом.
Выразив уверенность в том, что сданные в эксплуатацию ЗАО AzerGold спортивные площадки напрямую повлияют на развитие спорта в Дашкесане, глава исполнительной власти Дашкесанского района Ахад Абиев сказал, что потенциал нашей талантливой молодежи был раскрыт в лице школьных команд, участвующих в турнире по мини-футболу. Ахад Абиев довел до внимания, что ЗАО реализовал ряд успешных социально-культурных проектов, служащих развитию молодежи региона, которые внесли большой вклад в социально-экономическое развитие региона.
Президент Федерации мини-футбола Азербайджана Талех Насибов в своем выступлении отметил, что ввод в эксплуатацию мини-футбольных полей в регионах и регулярное проведение турниров повлияет на популярность мини-футбола в регионах, в том числе в Дашкесане.
После выступлений были награждены школьные команды-победители в турнире по мини-футболу, а также победители в номинациях «Игрок, забивший наибольшее количество голов» и «Лучший вратарь». Победителям были вручены кубки, медали, дипломы турнира и памятные подарки.