https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_19bc500f7f37e1377cedb2e7d_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank Qlobal Pul Həftəsi (Global Money Week) çərçivəsində məktəblilərin maliyyə savadlılığının artırılmasına yönəlmiş “Smart Money Talks” adlı maarifləndirici sessiya təşkil edib.
Dünyanın bir çox ölkəsində hər il keçirilən Qlobal Pul Həftəsi uşaqlar və gənclər arasında maliyyə savadlılığının artırılmasını hədəfləyən beynəlxalq təşəbbüsdür. Bu təşəbbüs gənclərin erkən yaşlardan pulun idarə olunması, maliyyə qərarlarının verilməsi və şəxsi maliyyə təhlükəsizliyi ilə bağlı bilik və bacarıqlar əldə etməsini təşviq edir.
Kapital Bank da bu təşəbbüsə qoşularaq təşkil etdiyi “Smart Money Talks” sessiyası ilə məktəblilərin maliyyə mövzularında ilkin biliklərinin formalaşmasına töhfə verib. Sessiya zamanı iştirakçılar pul və maliyyə anlayışları ilə tanış olub, şəxsi büdcənin idarə olunmasının əsas prinsiplərini öyrəniblər. Onlara qənaət, maliyyə planlaşdırması və düzgün maliyyə qərarlarının əhəmiyyəti barədə məlumat verilib. Eyni zamanda, gündəlik həyatda rast gəlinən maliyyə riskləri və fırıldaqçılıq halları barədə maarifləndirici məlumatlar təqdim olunub.
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və tərəfdaşlığı ilə baş tutan tədbirdə Bakı şəhərində yerləşən 34, 35, 36, 164 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəblərinin və 246 nömrəli məktəb-liseyin 5-8-ci sinif şagirdləri iştirak ediblər. Ümumilikdə 50 şagirdin qoşulduğu sessiya interaktiv formatda təşkil olunub. Kapital Bank gənc nəslin maliyyə savadlılığının artırılması istiqamətində təşəbbüslərini davam etdirməyi planlaşdırır.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_19bc500f7f37e1377cedb2e7d_o.jpg
Kapital Bank, the country’s first bank, organized an educational session titled “Smart Money Talks” as part of Global Money Week, aimed at enhancing financial literacy among school students.
Global Money Week, held annually in many countries worldwide, is an international initiative designed to promote financial literacy among children and youth. The initiative encourages young people to develop knowledge and skills related to money management, financial decision-making, and personal financial security from an early age.
Through the “Smart Money Talks” session, Kapital Bank contributed to building foundational financial knowledge for school students. Participants were introduced to basic financial concepts and learned key principles of personal budget management. The session also provided guidance on saving, financial planning, and making informed financial decisions. Additionally, students received important information about common financial risks and fraud prevention in daily life.
The event, supported in partnership with the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, was attended by students from grades 5–8 of secondary schools No. 34, 35, 36, 164, and school-lyceum No. 246 in Baku. A total of 50 students participated in the interactive session.
Kapital Bank plans to continue its initiatives aimed at increasing financial literacy among the younger generation.