https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_19bc500f7f37e1377cedb2e7d_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank Qlobal Pul Həftəsi (Global Money Week) çərçivəsində məktəblilərin maliyyə savadlılığının artırılmasına yönəlmiş “Smart Money Talks” adlı maarifləndirici sessiya təşkil edib.
Dünyanın bir çox ölkəsində hər il keçirilən Qlobal Pul Həftəsi uşaqlar və gənclər arasında maliyyə savadlılığının artırılmasını hədəfləyən beynəlxalq təşəbbüsdür. Bu təşəbbüs gənclərin erkən yaşlardan pulun idarə olunması, maliyyə qərarlarının verilməsi və şəxsi maliyyə təhlükəsizliyi ilə bağlı bilik və bacarıqlar əldə etməsini təşviq edir.
Kapital Bank da bu təşəbbüsə qoşularaq təşkil etdiyi “Smart Money Talks” sessiyası ilə məktəblilərin maliyyə mövzularında ilkin biliklərinin formalaşmasına töhfə verib. Sessiya zamanı iştirakçılar pul və maliyyə anlayışları ilə tanış olub, şəxsi büdcənin idarə olunmasının əsas prinsiplərini öyrəniblər. Onlara qənaət, maliyyə planlaşdırması və düzgün maliyyə qərarlarının əhəmiyyəti barədə məlumat verilib. Eyni zamanda, gündəlik həyatda rast gəlinən maliyyə riskləri və fırıldaqçılıq halları barədə maarifləndirici məlumatlar təqdim olunub.
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və tərəfdaşlığı ilə baş tutan tədbirdə Bakı şəhərində yerləşən 34, 35, 36, 164 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəblərinin və 246 nömrəli məktəb-liseyin 5-8-ci sinif şagirdləri iştirak ediblər. Ümumilikdə 50 şagirdin qoşulduğu sessiya interaktiv formatda təşkil olunub. Kapital Bank gənc nəslin maliyyə savadlılığının artırılması istiqamətində təşəbbüslərini davam etdirməyi planlaşdırır.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_19bc500f7f37e1377cedb2e7d_o.jpg
Первый банк страны, Kapital Bank, организовал образовательную сессию под названием «Smart Money Talks» в рамках Глобальной недели денег (Global Money Week), направленную на повышение финансовой грамотности школьников.
Глобальная неделя денег, ежегодно проводимая во многих странах мира, является международной инициативой, целью которой является развитие финансовой грамотности среди детей и молодежи. Эта инициатива поощряет молодых людей с раннего возраста приобретать знания и навыки в области управления деньгами, принятия финансовых решений и личной финансовой безопасности.
В рамках сессии «Smart Money Talks» Kapital Bank способствовал формированию базовых финансовых знаний у школьников. Участники познакомились с основными финансовыми понятиями и изучили ключевые принципы управления личным бюджетом. Также им была предоставлена информация о важности сбережений, финансового планирования и принятия обоснованных финансовых решений. Кроме того, школьникам рассказали о распространенных финансовых рисках и способах предотвращения мошенничества в повседневной жизни.
Мероприятие прошло при поддержке и партнерстве Министерства науки и образования и собрало учеников 5–8 классов средних школ №34, 35, 36, 164 и школы-лицея №246 города Баку. В интерактивной сессии приняли участие 50 школьников. Kapital Bank планирует продолжать свои инициативы, направленные на повышение финансовой грамотности молодого поколения.