https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_0214a6218f8f05ffee1663274_o.jpg
Oktyabrın 29-da Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Cümhuriyyətinin yaradılmasının 99-cu ildönümü münasibəti ilə Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən tədbirdə iştirak edib.
Tədbirdə parlamentin sədri çıxış edib. Milli Məclisin sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin adından qardaş Türkiyə xalqını Cümhuriyyət bayramı münasibətilə səmimi təbrik edib və xoş arzularını ifadə edib.
Sahibə Qafarova bildirib ki, doxsan doqquz il öncə böyük Mustafa Kamal Atatürkün rəhbərliyi ilə başlanmış Cümhuriyyət quruculuğu yolu qardaş Türkiyəni dünyanın ən qüdrətli dövlətlərindən birinə çevirib. Xüsusən son illərdə Türkiyə Respublikasının Prezidenti, böyük siyasi və dövlət xadimi cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın liderliyi ilə Türkiyə xalqının yaradıcılıq enerjisinin birləşdirilməsi həyatın bütün sahələrində möhtəşəm uğurlara gətirib çıxarıb. Bu gün Türkiyə Respublikasında, eləcə də Türkiyə Respublikasının iştirakı ilə dünyanın digər bölgələrində, xüsusən Cənubi Qafqazda həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr xalqların rifahına və tərəqqisinə xidmət edir.
Türkiyə Respublikasının beynəlxalq aləmdə böyük nüfuz sahibi olduğunu bildirən Milli Məclisin sədri onun siyasi, iqtisadi, hərbi, intellektual, mənəvi potensialına və geosiyasi önəminə diqqət çəkib, Türkiyənin xarici siyasətinin beynəlxalq aləmin hazırda böyük ehtiyac duyduğu haqq-ədalət və dürüstlük meyarlarına əsaslandığını vurğulayıb. Spiker qardaş ölkənin qarşıya çıxan beynəlxalq problemlər barəsində nümayiş etdirdiyi obyektiv mövqenin dünyanın yaşadığı indiki təhlükəli dövrdə birmənalı olaraq sabitləşdirici rol oynadığını qeyd edib.
Milli Məclisin sədri çıxışında Azərbaycanla Türkiyənin ortaq köklərdən və dəyərlərdən güc alan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluqla söz açıb. Bildirib ki, ötən ilin iyun ayında imzalanmış Şuşa Bəyannaməsi bu münasibətləri ən yüksək zirvəyə – müttəfiqlik zirvəsinə yüksəldib.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin ifadə etdiyi kimi, “Bir millət, iki dövlət” olan Azərbaycanla Türkiyə bütün məsələlərdə bir-birinin yanındadırlar, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sözləri ilə desək, “dünyada ikinci belə ölkələr yoxdur ki, bir-birinə bu qədər bağlı olsun”.
Sahibə Qafarova Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoyulması üçün aparılan 44 günlük Vətən müharibəsində Türkiyə Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın göstərdiyi siyasi və mənəvi dəstəyi, bütün Türkiyənin, Türkiyə xalqının tutduğu qəti mövqeyi xüsusi qeyd edib. Bildirib ki, bu dəstək Azərbaycanın haqq işi uğrunda mübarizədə tək olmadığını göstərməklə bizə əlavə güc verib, böyük Zəfərin qazanılmasında önəmli rol oynayıb.
Spiker vurğulayıb ki, bu gün Türkiyə Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərində də, bütün digər məsələlərdə də bizim yanımızdadır.
Bir neçə gün öncə Türkiyə və Azərbaycan Prezidentlərinin iştirakı ilə Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanının təməlinin qoyulmasını hamımızın sevinc və qürurla izlədiyimizi söyləyən Sahibə Qafarova eyni duyğuları ötən il Füzuli Beynəlxalq Hava Limanının açılışında və dövlət başçılarının iştirakı ilə keçirilən digər tədbirlərdə də yaşadığımızı xatırladaraq əminliklə bildirib ki, Azərbaycanla Türkiyənin birlik və həmrəyliyi qarşıdakı illərdə xalqlarımıza yeni-yeni uğurlar gətirəcək.
Spiker sonda Türkiyənin Cümhuriyyət bayramı münasibətilə səmimi təbriklərini bir daha dilə gətirərək qardaş Türkiyə xalqına və tədbir iştirakçılarına daimi firavanlıq və əmin-amanlıq arzulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_0214a6218f8f05ffee1663274_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла участие в проведённом 29-го октября в Центре Гейдара Алиева мероприятии по случаю 99-летия Турецкой Республики.
Выступив на мероприятии, Сагиба Гафарова сердечно поздравила братский турецкий народ с Днём Республики от имени президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и пожелала ему всего наилучшего.
Путь к созданию Республики, начатый девяносто девять лет назад под главенством великого Мустафы Камала Ататюрка, превратил братскую Турцию в одно из самых могущественных в мире государств, по словам г-жи Гафаровой. В особенности, объединение творческой энергии турецкого народа под руководством президента Турецкой Республики, выдающегося политического и государственного деятеля Реджепа Тайипа Эрдогана в последние годы привело к грандиозным успехам во всех сферах жизни. Крупномасштабные проекты, реализуемые сегодня и в самой Турции, и в других частях света, в особенности, на Южном Кавказе, служат благосостоянию и прогрессу народов.
Турецкая Республика пользуется большим авторитетом на международной арене; внимания заслуживают её политический, экономический, военный, интеллектуальный и моральный потенциал, а также геополитическое значение, продолжала Сагиба Гафарова. Она также подчеркнула, что внешняя политика Турции основана на критериях справедливости и честности, в которых сейчас столь нуждается международное сообщество. Затем спикер Милли Меджлиса заявила, что объективная позиция братской страны в отношении международных проблем однозначно играет стабилизирующую роль в нынешнюю опасную эпоху, которую переживает весь мир.
В своем выступлении председатель Милли Меджлиса с удовлетворением рассказала о развитии основанных на общих корнях и ценностях дружественных и братских отношений между Азербайджаном и Турцией. Было подчёркнуто, что подписанная в июне прошлого года Шушинская декларация возвысила взаимоотношения на самый высокий уровень – на уровень союзничества.
Азербайджан и Турция, представляющие собой «один народ в двух государствах», как было сказано Общенациональным лидером Азербайджана Гейдаром Алиевым, всегда рядом друг с другом по всем вопросам и, если процитировать президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, «во всём мире нет двух других настолько же связанных друг с другом стран».
Сагиба Гафарова особо отметила оказанную президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом политическую и моральную поддержку и категоричную позицию всей Турции, турецкого народа во время 44-дневной Отечественной войны, которая велась за освобождение азербайджанских земель от оккупации. Эта поддержка продемонстрировала, что Азербайджан не одинок в своей борьбе за правое дело и придала ему ещё больше сил, таким образом, сыграв существенную роль в достижении великой победы.
И сегодня Турция рядом с нами – и в восстановительных делах, идущих в Карабахе и Восточном Зангезуре, и во всех иных вопросах, подчеркнула Сагиба Гафарова.
Все мы с радостью и гордостью наблюдали за закладкой фундамента международного аэропорта Зангилана с участием президентов Турции и Азербайджана. Такие же чувства были налицо при открытии международного аэропорта Физули в прошлом году и во время других мероприятий, проведённых с участием глав государств. Азербайджано-турецкие единство и солидарность добудут нашим народам всё новые успехи в предстоящие годы, уверенно заявила глава азербайджанского парламента.
В конце своей речи Сагиба Гафарова вновь высказала искренние поздравления с Днём Республики и пожелала братскому турецкому народу и участникам мероприятия постоянных процветания и мира.