https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4d9a6ad70e86df7926d336a38_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 27 Mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə gününə həsr olunmuş “İlin alimi” müsabiqəsinin nəticələri açıqlanıb.
Müsabiqə Komissiyasının qərarına əsasən, təbiət-dəqiq və texnika elmləri üzrə Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Lalə Qəhrəmanlı I, Biofizika və biokimya kafedrasının baş müəllimi Aygün Nəsibova II və BDU-nun nəzdində Fizika Problemləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Nəzəri fizika şöbəsinin müdiri, dosent Şahin Ağayev və Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Mikrobiologiya və virusologiya elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri, professor Xudaverdi Qənbərov III yerə layiq görülüblər.
Humanitar və ictimai elmlər üzrə Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb filologiyası kafedrasının professoru Aida Qasımova II və Tarix fakültəsinin Azərbaycan tarixi (təbiət fakültələri üzrə) kafedrasının dosenti Lalə Əliyeva III yerə layiq görülüb.
Qeyd olunmalıdır ki, müsabiqədə I yerin qalibləri 2500, II yerin qalibləri 1500, III yerin qalibləri isə 1000 manat pul mükafatı və diplomla təltif edilirlər.
BDU əməkdaşları arasında “İlin alimi” nominasiyası üzrə müsabiqənin məqsədi il ərzində aktiv elmi fəaliyyət göstərərək yüksək nəticələrə nail olmuş, təsir (impakt) faktorlu, tanınmış bazalarda indekslənən nüfuzlu jurnallarda və nəşrlərdə dərc edilmiş elmi məqalələri və digər elmi əsərləri olan, elmi işlərinə istinad edilən BDU əməkdaşlarının mükafatlandırılmasıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4d9a6ad70e86df7926d336a38_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) объявлены результаты конкурса «Ученый года», приуроченного ко Дню науки.
По решению конкурсной комиссии первое место в естественных, точных и технических науках заняла Лала Гахраманлы - ведущий научный сотрудник лаборатории наноисследований Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ.
Второе место заняла Айгун Насибова - старший преподаватель кафедры биофизики и биохимии, а третье – заведующий отделом теоретической физики Научно-исследовательского института физических проблем БГУ, доцент Шахин Агаев и заведующий лабораторией микробиологии и вирусологии Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ, профессор Худаверди Ганбаров.
В области гуманитарных и общественных наук второе место присуждено Аиде Гасымовой - профессору кафедры арабской филологии факультета востоковедения, третьей стала Лала Алиева - доцент кафедры истории Азербайджана (для естественных наук) исторического факультета.
Победителям, занявшим первое место в конкурсе, вручается денежный приз в размере 2500 манатов, занявшим второе место — 1500 манатов, а занявшим третье место — 1000 манатов и диплом.