https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_2caa591e2abe139f54d01d412_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Slovakiya Respublikasının Ombudsmanı Robert Dobrovodski ilə görüşüb.
Görüş zamanı Ombudsman Azərbaycan və Slovakiya dövlətləri arasında müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən insan hüquqları sahəsində əməkdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu məmnunluqla qeyd edib.
Səbinə Əliyeva iki ölkənin Ombudsman təsisatları arasında əlaqələrin həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində inkişaf etdiyini vurğulayıb.
Müvəkkil ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, Ombudsmanın mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Ombudsman Milli Preventiv Mexanizm (MPM) fəaliyyəti çərçivəsində öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrdə saxlanılan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb, bu müəssisələrə başçəkmələrin həyata keçirildiyini, rəftar və sağlamlıq məsələlərinin araşdırıldığını qeyd edib.
Səbinə Əliyeva Slovakiya Ombudsmanının ölkəmizə səfərinin Azərbaycan Ombudsmanının MPM fəaliyyətinə dair əldə olunmuş təcrübələrin mübadiləsi və əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Slovakiya Respublikasının Ombudsmanı Robert Dobrovodski səmimi qəbula görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya təşəkkürlərini bildirib, Azərbaycanın müsbət təcrübəsinin öz ölkəsində tətbiqi ilə bağlı bir sıra məsələlərin mümkünlüyünü qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin gələcək əməkdaşlığın perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər üzrə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra Slovakiya Ombudsmanı Robert Dobrovodski Vətəndaşların Qəbulu Mərkəzində mövcud şəraitlə tanış olub.
Səfər çərçivəsində Slovakiya Ombudsmanının məhkəmə, qanunvericilik və icra orqanlarında bir sıra görüşləri nəzərdə tutulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_2caa591e2abe139f54d01d412_o.jpg
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, had a meeting with the Public Defender of Rights of the Slovak Republic, Róbert Dobrovodský.
During the meeting, the Ombudsman of Azerbaijan noted with satisfaction that there are cooperative relations between Azerbaijan and Slovakia in various areas, including the field of human rights.
Sabina Aliyeva emphasized that relations between the ombuds institutions of the two countries are developing both bilaterally and within the framework of international organizations.
Sabina Aliyeva provided detailed information about the human rights reforms carried out in the country, the Ombudsman’s mandate, and the activities undertaken to protect human rights and freedoms.
The Ombudsman also spoke about the work carried out within the framework of the National Preventive Mechanism (NPM) to protect the rights of persons held in institutions they cannot leave at their free will, including visits to such institutions and investigation procedures of issues related to treatment and health.
Sabina Aliyeva emphasized that the visit of the Slovak Ombudsman to the country is of great importance for the exchange of experience gained in the Azerbaijani Ombudsman’s NPM activities and for further development of bilateral cooperation.
The Ombudsman of the Slovak Republic, Róbert Dobrovodský, expressed his gratitude to Ombudsman Sabina Aliyeva for her warm reception and noted the possibility of applying Azerbaijan’s positive experience in his country.
The meeting also included a broad exchange of views on the prospects for future cooperation and other issues of mutual interest.
Afterwards, the Ombudsman of Slovakia, Róbert Dobrovodský, familiarized himself with the conditions at the Citizens’ Reception Center.
During the visit, the Slovak Ombudsman is scheduled to meet with representatives of the judicial, legislative, and executive branches.