https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_bcc0307c45e86f8cde8ea789a_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti 2025-ci il üzrə ölkənin 100 ən böyük vergi ödəyicisinin illik siyahılarını açıqlayıb.
Siyahılar dövlət büdcəsinə ödənilmiş vergilərin ümumi məbləği və dolayı vergilər (ƏDV və aksizlər) istisna olmaqla hesablanan vergi öhdəlikləri nəzərə alınmaqla iki istiqamət üzrə tərtib olunub.
Qeyd edək ki, vergi ödəyicilərinin bu siyahılara daxil edilməsi onların ödəniş məlumatlarının açıqlanmasına dair verdikləri rəsmi razılıq əsasında, tamamilə könüllü qaydada həyata keçirilir.
Qarabağ Dirçəliş Fondu (QDF) publik hüquqi şəxs hər iki siyahıda yer alıb. Belə ki, Fond dolayı vergilər (ƏDV və aksizlər) istisna olmaqla hesablanan reytinqdə 43-cü, ödənilmiş vergilərin ümumi məbləği üzrə isə 74-cü pillədə qərarlaşıb.
Fondun bu göstəricisi donorlar tərəfindən təqdim olunan vəsaitlərin məsuliyyətli və səmərəli idarə olunması nəticəsində əldə edilən gəlirliliyi əks etdirir.
QDF-in investisiya fəaliyyəti nəticəsində formalaşan gəlirlər bir tərəfdən azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri üçün əlavə maliyyə imkanları yaradır, digər tərəfdən isə vergi ödənişləri vasitəsilə birbaşa dövlət büdcəsinə töhfə verir.
Nəzərinizə çatdıraq ki, 2025-ci ildə Fondun ümumi vergi ödənişləri 19 milyon manat təşkil edib. Bunun 18,5 milyon manatı investisiya gəlirindən əldə olunan mənfəət vergisinin payına düşür.
Qeyd edək ki, bu gəlirin formalaşması Fondun fəaliyyət prinsipləri ilə birbaşa bağlıdır. Yarandığı gündən etibarən QDF fiziki və hüquqi şəxslərin könüllü ianələri hesabına 1,5 milyard manatdan artıq vəsait cəlb edib. Bu isə azad edilmiş ərazilərin bərpası istiqamətində Azərbaycan cəmiyyətində formalaşmış güclü milli həmrəyliyin bariz göstəricisidir.
Toplanan vəsaitlər Fondun prioritetlərinə və “Böyük Qayıdış” dövlət proqramının icrasına uyğun olaraq azad edilmiş ərazilərdə bərpa və inkişaf layihələrinə mərhələli şəkildə yönəldilir. Bununla yanaşı, Fondun uzunmüddətli maliyyə dayanıqlılığını təmin etmək məqsədilə sərbəst vəsaitlər aşağı riskli, konservativ investisiya alətlərində - dövlət və dövlət təsisatlarının istiqrazlarında və dövlət, eləcə də sistem əhəmiyyətli banklarda yerləşdirilən depozitlərdə saxlanılır. Bu yanaşma həm mövcud vəsaitlərin qorunmasına, həm də əlavə maliyyə resurslarının formalaşdırılmasına xidmət edir.
Publik hüquqi şəxs olaraq QDF dividend ödənişləri həyata keçirmir. Bu o deməkdir ki, investisiya fəaliyyətindən əldə olunan hər bir manat birbaşa Fondun azad edilmiş ərazilərdə mədəni irsin və ekoloji tarazlığın bərpası, eləcə də insan kapitalının inkişafı və qayıdan əhalinin dəstəklənməsi ilə bağlı həyata keçirdiyi layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldilir.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda bərpa prosesinin infrastruktur mərhələsindən iqtisadi şaxələndirmə və sosial inkişafa keçidi ilə bu əlavə resursların əhəmiyyəti daha da artır və Fondun töhfəsini genişləndirməyə imkan verir.
QDF-in Dövlət Vergi Xidmətinin məlumatların könüllü açıqlanması təşəbbüsündə iştirakı Fondun ictimai hesabatlılıq sahəsində formalaşdırdığı yanaşmanın göstəricisidir.
Fond fəaliyyətə başladığı gündən etibarən audit olunmuş maliyyə hesabatlarını və müstəqil auditor rəylərini rəsmi internet səhifəsində mütəmadi olaraq dərc edir.
Donorların etimadı əsasında fəaliyyət göstərən QDF şəffaflığı imtiyaz deyil, geniş ictimaiyyət qarşısında əsas öhdəlik kimi qəbul edir.
Qeyd edək ki, Fondun 2025-ci il üzrə maliyyə hesabatları hazırda “PwC” şirkəti tərəfindən audit olunur və audit başa çatdıqdan sonra ictimaiyyətə təqdim ediləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_bcc0307c45e86f8cde8ea789a_o.jpg
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики Азербайджанской Республики опубликовала ежегодные списки 100 крупнейших налогоплательщиков за 2025 год.
Составлены два отдельных рейтинга: по общей сумме налогов, уплаченных в государственный бюджет, и по сумме налоговых начислений без учёта косвенных налогов (НДС и акцизы). Включение в эти списки является добровольным — налогоплательщики дают согласие на публичное раскрытие информации о своих отчислениях.
Фонд возрождения Карабаха (QDF), юридическое лицо публичного права, присутствует в обоих списках. Фонд занял 43-е место в рейтинге, рассчитанном без учёта косвенных налогов (НДС и акцизов), и 74-е место по общей сумме уплаченных налогов.
Позиция QDF отражает доходность, обеспечиваемую за счёт ответственного управления средствами, пожертвованными донорами для поддержания миссии Фонда.
Прибыль, полученная Фондом благодаря эффективной инвестиционной деятельности, не только обеспечивает дополнительные финансовые ресурсы, необходимые для поддержания восстановительных работ на освобожденных территориях, но и через налогообложение непосредственно поддерживает государственный бюджет Азербайджана.
Общая сумма налоговых отчислений QDF за 2025 год составила 19 млн манатов, из которых 18,5 млн манатов приходится на налог на прибыль с инвестиционного дохода.
Следует пояснить, каким образом формируется этот доход. С момента создания QDF получил свыше 1,5 млрд манатов в виде добровольных пожертвований от частных и корпоративных доноров, что является подтверждением национальной солидарности азербайджанского народа в вопросе возрождения освобождённых территорий.
Полученные средства поэтапно направляются на проекты восстановления и развития освобожденных территорий, в соответствии с приоритетами Фонда и реализации государственной программы «Великое возвращение». Однако с целью обеспечения долгосрочной финансовой устойчивости Фонда свободные средства размещаются в консервативные, низкорисковые инвестиционные инструменты, таких как облигации государства и государственных учреждений, а также депозиты, размещённые в государственных и системно значимых банках. С целью не только сохранения имеющихся средств, но и формирования дополнительных финансовых ресурсов для выполнения миссии Фонда.
Являясь юридическим лицом публичного права, QDF не выплачивает дивидендов. Таким образом, каждый манат инвестиционного дохода укрепляет потенциал Фонда в финансировании проектов на освобождённых территориях — от восстановления культурного наследия и экологической реабилитации до развития человеческого капитала и поддержки возвращающегося населения.
По мере перехода процесса восстановления Карабаха и Восточного Зангезура от создания базовой инфраструктуры к экономической диверсификации и социальному развитию эти дополнительные ресурсы будут приобретать всё большее значение, позволяя Фонду расширять свой вклад.
Участие QDF в инициативе Налоговой службы по добровольному раскрытию информации отражает сложившийся подход Фонда к публичной отчётности.
Фонд с самого начала своей деятельности публикует аудированную финансовую отчётность и заключения независимых аудиторов на веб-сайте.
Действуя на основе доверия доноров, QDF рассматривает прозрачность не как привилегию, а как базовое обязательство перед широкой общественностью.
Отметим, что финансовая отчётность Фонда за 2025 год в настоящее время проходит аудит компанией PwC и будет опубликована по его завершении.