https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_c84c3de831d659827f5355217_o.jpg
“AzerGold” QSC Naxçıvan memarlıq məktəbinin banisi Əcəmi Naxçıvaninin zəngin irsinə həsr olunmuş gümüş xatirə sikkəsinin istehsalına start verib.
Yeni məhsulun yaxın günlərdə ictimaiyyətə təqdim olunması planlaşdırılır.
“Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində hazırlanmış bu xüsusi buraxılış dahi memarın 900 illik yubileyinə həsr olunub. Sikkədə memarın və onun davamçılarının ərsəyə gətirdiyi tarixi tikililər təsvir olunub.
Məhsul innovativ “smartminting” texnologiyası ilə hazırlanıb. Bu qabaqcıl texnologiya sayəsində sikkə üzərində ultra yüksək relyef, incə detallı dizayn elementləri və çoxölçülü vizual effektlər əldə olunub. Nəticədə məhsul klassik zərb texnikasından fərqli olaraq daha dərin bədii ifadə, yüksək dəqiqlik və unikal estetik görünüş ilə seçilir.
Layihənin məqsədi Azərbaycanın zəngin memarlıq irsini təbliğ etmək, milli-mədəni dəyərləri geniş auditoriyaya çatdırmaq və görkəmli şəxsiyyətin xatirəsini yaşatmaqdır. Yeni sikkə limitli sayda olmaqla, həm kolleksiyaçılar, həm də mədəni irsə maraq göstərən geniş alıcı auditoriyası üçün nəzərdə tutulub.
“AzerGold” QSC bundan əvvəl də tarixi-mədəni irsin təbliğinə yönəlmiş müxtəlif məhsullar istehsal edib. Bu sıraya “Qarabağ inciləri”, “Şuşa”, “Bakı”, “İçərişəhər”, “Qobustan”, “Naxçıvan” kolleksiyaları daxildir. Yeni sikkə də bu ənənəni davam etdirərək Azərbaycanın mədəni irsini həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə tanıtmağa xidmət edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_c84c3de831d659827f5355217_o.jpg
AzerGold CJSC has launched the production of a silver commemorative coin dedicated to the rich legacy of Ajami Nakhchivani, the founder of the Nakhchivan school of architecture.
The new product is scheduled to be presented to the public in the coming days.
Developed within the "Year of Urban Planning and Architecture," this special edition commemorates the 900th anniversary of the great architect. The coin depicts historical structures created by the master and his successors.
The product was manufactured using innovative “Smartminting” technology. This advanced technology enables ultra-high relief, finely detailed design elements, and multi-dimensional visual effects on the coin. Consequently, the product stands out with deeper artistic expression, high precision, and a unique aesthetic appearance, distinguishing it from traditional minting techniques.
The project aims to promote Azerbaijan's rich architectural heritage, convey national-cultural values to a broad audience, and honor the memory of this prominent figure. Issued in a limited edition, the new coin is intended for both collectors and a wide range of buyers interested in cultural heritage.
AzerGold CJSC has a history of producing various products aimed at promoting historical and cultural heritage. This series includes the "Pearls of Karabakh," "Shusha," "Baku," "Icherisheher," "Gobustan," and "Nakhchivan" collections. Continuing this tradition, the new coin will serve to promote Azerbaijan's cultural heritage at both local and international levels.