https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_c84c3de831d659827f5355217_o.jpg
“AzerGold” QSC Naxçıvan memarlıq məktəbinin banisi Əcəmi Naxçıvaninin zəngin irsinə həsr olunmuş gümüş xatirə sikkəsinin istehsalına start verib.
Yeni məhsulun yaxın günlərdə ictimaiyyətə təqdim olunması planlaşdırılır.
“Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində hazırlanmış bu xüsusi buraxılış dahi memarın 900 illik yubileyinə həsr olunub. Sikkədə memarın və onun davamçılarının ərsəyə gətirdiyi tarixi tikililər təsvir olunub.
Məhsul innovativ “smartminting” texnologiyası ilə hazırlanıb. Bu qabaqcıl texnologiya sayəsində sikkə üzərində ultra yüksək relyef, incə detallı dizayn elementləri və çoxölçülü vizual effektlər əldə olunub. Nəticədə məhsul klassik zərb texnikasından fərqli olaraq daha dərin bədii ifadə, yüksək dəqiqlik və unikal estetik görünüş ilə seçilir.
Layihənin məqsədi Azərbaycanın zəngin memarlıq irsini təbliğ etmək, milli-mədəni dəyərləri geniş auditoriyaya çatdırmaq və görkəmli şəxsiyyətin xatirəsini yaşatmaqdır. Yeni sikkə limitli sayda olmaqla, həm kolleksiyaçılar, həm də mədəni irsə maraq göstərən geniş alıcı auditoriyası üçün nəzərdə tutulub.
“AzerGold” QSC bundan əvvəl də tarixi-mədəni irsin təbliğinə yönəlmiş müxtəlif məhsullar istehsal edib. Bu sıraya “Qarabağ inciləri”, “Şuşa”, “Bakı”, “İçərişəhər”, “Qobustan”, “Naxçıvan” kolleksiyaları daxildir. Yeni sikkə də bu ənənəni davam etdirərək Azərbaycanın mədəni irsini həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə tanıtmağa xidmət edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_c84c3de831d659827f5355217_o.jpg
ЗАО «AzerGold» приступило к производству серебряной памятной монеты, посвященной богатому наследию Аджеми Нахчывани, основателя Нахчыванской архитектурной школы.
Презентация нового продукта широкой общественности запланирована на ближайшие дни.
Данный продукт подготовленный в рамках «Года градостроительства и архитектуры», приурочен к 900-летнему юбилею великого архитектора. На монете изображены исторические постройки, возведенные самим мастером и его последователями.
Продукт изготовлен с применением инновационной технологии «smartminting». Благодаря этой передовой технологии на монете удалось добиться ультравысокого рельефа, тонко детализированных элементов дизайна и многомерных визуальных эффектов. В результате изделие отличается от классической чеканки более глубокой художественной выразительностью, высокой точностью и уникальным эстетическим видом.
Цель проекта — пропаганда богатого архитектурного наследия Азербайджана, донесение национально-культурных ценностей до широкой аудитории и увековечивание памяти выдающейся личности. Новая монета, выпущенная ограниченным тиражом, предназначена как для коллекционеров, так и для широкого круга покупателей, интересующихся культурным наследием.
ЗАО «AzerGold» и ранее выпускало различную продукцию, направленную на популяризацию историко-культурного наследия Азербайджана. Сюда входят коллекции «Жемчужины Карабаха», «Шуша», «Баку», «Ичеришехер», «Гобустан», «Нахчыван». Новая монета, также послужит продвижению культурного наследия Азербайджана как на местном, так и на международном уровнях.