PAŞA Bank İlkin Kütləvi Təklif (IPO) çərçivəsində səhmlərinin abunə yazılışına start verdi. Səhmlər artıq hər kəs üçün açıqdır.
Bank nümayəndələri 13 aprel 2026-cı il tarixində Bakıda keçirilən mətbuat tədbirində bu barədə rəsmi məlumat veriblər.
Abunə yazılışı 13 aprel - 12 may 2026-cı il tarixlərində davam edəcək. Bank kapitalının 5%-ni təşkil edən 932,926 ədəd adi, adlı səhm investorlara təqdim olunur. Səhmin ilkin yerləşdirmə qiyməti 55 AZN olaraq müəyyən edilib, minimal alış 1 səhmdir və maksimum limit tətbiq edilmir. Abunə dövründə əvvəlcədən ödənilmiş məbləğlərə illik 5% faiz gəliri hesablanır. Səhmlərin yerləşdirilməsi Bakı Fond Birjası vasitəsilə həyata keçirilir.
İnvestorlar PAŞA Bank, Birbank Invest, həmçinin əsas anderrayter PAŞA Kapital, ABB Invest, Unicapital və Leobank platformaları və mobil tətbiqləri vasitəsilə IPO-da iştirak edə bilərlər. Fiziki olaraq isə proses PAŞA Bank, Kapital Bank və Unibank filiallarında, eləcə də PAŞA Kapital ofisində mümkündür.
Tədbiri açan PAŞA Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü, baş maliyyə inzibatçısı Murad Süleymanov IPO-nun bankın strateji inkişaf mərhələsində mühüm addım olduğunu vurğulayıb.
“İnvestorlar üçün şəffaf, dayanıqlı və uzunmüddətli dəyər yaradan bir maliyyə institutu olaraq bu addımı strateji baxımdan vacib hesab edirik. Bu qərarla, biz illərdir qurduğumuz, müştərilərimizlə və tərəfdaşlarımızla birlikdə yaratdığımız dəyəri daha geniş auditoriya ilə bölüşmək istəyirik. Biz bu addımı eyni zamanda ölkədə kapital bazarlarının inkişafına real töhfə kimi görürük. Daha çox insanın investisiya imkanlarına çıxış əldə etməsi bizim üçün önəmlidir,” – deyə, Süleymanov bildirib.
Daha sonra Bakı Fond Birjasının İdarə Heyətinin sədri Ruslan Xəlilov, PAŞA Kapital-ın İdarə Heyətinin sədri Ceyhun Hacıyev, Unicapital-ın baş direktoru Vüqar Namazov və ABB Invest-in baş icraçı direktoru Nadir Babazadə çıxış edərək bu təşəbbüsün ölkənin kapital bazarlarının inkişafındakı rolu barədə fikirlərini bölüşüblər.

PASHA Bank has launched the subscription for its shares as part of the Initial Public Offering (IPO). The shares are now available to the public.
Bank representatives officially announced this at a press event held in Baku on 13 April, 2026.
The subscription period will run from 13 April to 12 May, 2026. A total of 932,926 ordinary registered shares, representing 5% of the Bank's capital, are being offered to investors. The initial offering price has been set at 55 AZN per share, with a minimum purchase of one share and no maximum limit. During the subscription period, pre-paid amounts will accrue an annual return of 5%. The shares will be listed through the Baku Stock Exchange.
Investors can participate in the IPO through the platforms and mobile applications of PASHA Bank, Birbank Invest, the lead underwriter PASHA Capital, ABB Invest, Unicapital and Leobank. Participation is also available physically at PASHA Bank, Kapital Bank, and Unibank branches, as well as at the PASHA Capital office.
Opening the event, PASHA Bank Executive Board member and Chief Financial Officer Murad Suleymanov pointed out that the IPO marks a milestone in the Bank's strategic development.
"As a financial institution committed to transparency, sustainability, and long-term value creation, we consider this step strategically important. Through this decision, we aim to share with a broader investor base the value we have built over the years together with our customers and partners. We also see this as a tangible contribution to the development of capital markets in the country. Expanding access to investment opportunities is important for us," Suleymanov noted.
Following this, Baku Stock Exchange Executive Board Chairman Ruslan Khalilov, PASHA Capital Executive Board Chairman Jeyhun Hajiyev, Unicapital General Director Vugar Namazov and ABB Invest CEO Nadir Babazade shared their views on the role of this initiative in the development of the country's capital markets.
To recap, the placement will be carried out in accordance with the sequence specified in the prospectus.
For more information, please visit ipo.pashabank.az.
PASHA Bank has identified among its key priorities the development of the non-oil sector, the real sector financing and economic diversification. In addition to Azerbaijan, the Bank operates in Georgia and Türkiye.