https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b2e2b7c169f8cfd246d747d45_o.jpg
Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) “Strateji baxışa əsaslanan nəqliyyat planlaşdırılması: siyasətçilər üçün bələdçi” adlı beynəlxalq hesabatında Azərbaycanın nəqliyyat sahəsində həyata keçirdiyi islahatlar müsbət təcrübə kimi qeyd olunub.
Hesabatda vurğulanıb ki, müasir nəqliyyat planlaşdırılması yalnız infrastruktur layihələri ilə məhdudlaşmamalı, uzunmüddətli strateji baxışa əsaslanmalıdır. Bu yanaşma çərçivəsində ölkələrə nəqliyyat sistemlərini daha dayanıqlı, əlçatan və effektiv etmək üçün institusional koordinasiyanın gücləndirilməsi, maliyyə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və məlumat əsaslı qərarvermənin tətbiqi tövsiyə olunur.
Hesabatın “Planlaşdırma alətləri” bölməsində 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılmış Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurası xüsusi qeyd olunub. Bildirilib ki, Şura müxtəlif dövlət qurumları arasında koordinasiyalı fəaliyyəti təmin edir.
Eyni zamanda “Resursların səfərbər edilməsi və koordinasiya üzrə praktiki nümunələr” bölməsində Azərbaycanın daha bir təşəbbüsü – “İctimai nəqliyyat” Məqsədli Büdcə Fondu uğurlu maliyyələşdirmə modeli kimi təqdim olunur. 2025-ci ildə yaradılan bu fond ictimai nəqliyyat xidmətlərinin davamlılığını, keyfiyyətini və təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyır.
Qeyd olunan yanaşmalar Azərbaycanın nəqliyyat sektorunda idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi və sistemli planlaşdırma prinsiplərinin tətbiqi istiqamətində həyata keçirdiyi ardıcıl siyasətin beynəlxalq səviyyədə tanındığını göstərir. Bu uğur, eyni zamanda ölkənin daha dayanıqlı, inteqrasiya olunan və gələcəyə yönələn nəqliyyat sisteminin qurulması istiqamətində atdığı addımların əhəmiyyətini növbəti dəfə təsdiqləyir.

Azerbaijan’s Transport Sector Experience Once Again Highlighted as an International Best Practice
Azerbaijan’s Transport Sector Experience Once Again Highlighted as an International Best Practice Azerbaijan’s Transport Sector Experience Once Again Highlighted as an International Best Practice
In the International Transport Forum (ITF) report titled “Vision-Led Transport Planning: A guide for policymakers,” the transport sector reforms implemented by Azerbaijan have been highlighted as a positive example of best practice.
The report emphasizes that modern transport planning should not be limited solely to infrastructure projects but must be based on a long-term strategic vision. Within this approach, countries are encouraged to strengthen institutional coordination, improve financial mechanisms, and adopt data-driven decision-making in order to make transport systems more sustainable, accessible, and efficient.
In the “Planning Tools” section of the report, particular attention is given to the Transport Coordination Council, established in 2023 by the relevant Decree of the President of the Republic of Azerbaijan. It is noted that the Council ensures coordinated cooperation among various government bodies.
At the same time, in the section on “Practical Examples of Resource Mobilization and Coordination,” another initiative of Azerbaijan—the Public Transport Targeted Budget Fund—is presented as a successful financing model. Established in 2025, this fund aims to ensure the sustainability, quality, and safety of public transport services.
The approaches highlighted demonstrate that Azerbaijan’s consistent policy efforts to improve governance in the transport sector, strengthen financial sustainability, and apply systematic planning principles have been internationally recognized. This success once again confirms the importance of the steps taken by the country toward building a more sustainable, integrated, and future-oriented transport system.