https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b2e2b7c169f8cfd246d747d45_o.jpg
Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) “Strateji baxışa əsaslanan nəqliyyat planlaşdırılması: siyasətçilər üçün bələdçi” adlı beynəlxalq hesabatında Azərbaycanın nəqliyyat sahəsində həyata keçirdiyi islahatlar müsbət təcrübə kimi qeyd olunub.
Hesabatda vurğulanıb ki, müasir nəqliyyat planlaşdırılması yalnız infrastruktur layihələri ilə məhdudlaşmamalı, uzunmüddətli strateji baxışa əsaslanmalıdır. Bu yanaşma çərçivəsində ölkələrə nəqliyyat sistemlərini daha dayanıqlı, əlçatan və effektiv etmək üçün institusional koordinasiyanın gücləndirilməsi, maliyyə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və məlumat əsaslı qərarvermənin tətbiqi tövsiyə olunur.
Hesabatın “Planlaşdırma alətləri” bölməsində 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamı ilə yaradılmış Nəqliyyatı Əlaqələndirmə Şurası xüsusi qeyd olunub. Bildirilib ki, Şura müxtəlif dövlət qurumları arasında koordinasiyalı fəaliyyəti təmin edir.
Eyni zamanda “Resursların səfərbər edilməsi və koordinasiya üzrə praktiki nümunələr” bölməsində Azərbaycanın daha bir təşəbbüsü – “İctimai nəqliyyat” Məqsədli Büdcə Fondu uğurlu maliyyələşdirmə modeli kimi təqdim olunur. 2025-ci ildə yaradılan bu fond ictimai nəqliyyat xidmətlərinin davamlılığını, keyfiyyətini və təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədi daşıyır.
Qeyd olunan yanaşmalar Azərbaycanın nəqliyyat sektorunda idarəetmənin təkmilləşdirilməsi, maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi və sistemli planlaşdırma prinsiplərinin tətbiqi istiqamətində həyata keçirdiyi ardıcıl siyasətin beynəlxalq səviyyədə tanındığını göstərir. Bu uğur, eyni zamanda ölkənin daha dayanıqlı, inteqrasiya olunan və gələcəyə yönələn nəqliyyat sisteminin qurulması istiqamətində atdığı addımların əhəmiyyətini növbəti dəfə təsdiqləyir.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_b2e2b7c169f8cfd246d747d45_o.jpg
В международном отчете Международного транспортного форума под названием «Транспортное планирование на основе стратегического видения: проводник для политиков» реформы, проведенные Азербайджаном в транспортной сфере, были отмечены как позитивный опыт.
В отчете отмечается, что современное транспортное планирование не должно ограничиваться только инфраструктурными проектами, а должно основываться на долгосрочном стратегическом видении. В рамках данного подхода странам рекомендуется укреплять институциональную координацию, совершенствовать финансовые механизмы и внедрять принятие решений на основе данных, чтобы сделать транспортные системы более устойчивыми, доступными и эффективными.
В разделе отчета «Инструменты планирования» особо упоминается Транспортный координационный совет, созданный в 2023 году соответствующим Распоряжением Президента Азербайджанской Республики. Подчеркивается, что совет обеспечивает координацию деятельности между различными государственными структурами.
Помимо этого, в разделе «Практические примеры по мобилизации и координации ресурсов» в качестве успешной модели финансирования представлена еще одна азербайджанская инициатива - Целевой бюджетный фонд «Общественный транспорт». Этот фонд, созданный в 2025 году, призван обеспечить устойчивость, качество и безопасность услуг общественного транспорта.
Упомянутые подходы демонстрируют, что последовательная политика Азербайджана, направленная на совершенствование управления в транспортном секторе, укрепление финансовой устойчивости и внедрение принципов систематического планирования, получила признание на международном уровне. Кроме этого, этот успех еще раз подтверждает важность шагов, предпринятых страной для создания более устойчивой, интегрированной и ориентированной на будущее транспортной системы.